Ubezpieczenie od kradzieży w ubezpieczeniach majątkowych

Ubezpieczenie od kradzieży w ubezpieczeniach majątkowych

Rozważasz zakup ubezpieczenia od kradzieży? Pamiętaj, że nie znajdziesz go w podstawowym zakresie ochrony. W tym artykule omawiamy, jak wygląda oferta ubezpieczenia od kradzieży w przypadku ubezpieczenia samochodu, nieruchomości, a także wyjazdu turystycznego.

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu

Poszukując ubezpieczenia auta od kradzieży, musimy wiedzieć, że nie znajdziemy takiej ochrony w ubezpieczeniu OC. Taka forma rozszerzenia zakresu ubezpieczenia jest dostępna w Autocasco i dotyczy ona kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia. Aby Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie za skradzione auto, musi ono być odpowiednio zabezpieczone (czyli zamknięte), a także powinny prawidłowo działać wszelkie urządzenia przeciwkradzieżowe jak autoalarm, immobiliser, czy mechaniczna blokada dźwigni skrzyni biegów.

Co ważne, zamontowanie takich urządzeń musi zostać wykonane przez specjalistów, którzy wystawią nam odpowiednie certyfikaty, aby ubezpieczenie samochodu od kradzieży uwzględniło dodatkowe zabezpieczenia (niekiedy są powodem do naliczenia zniżki przy kalkulacji). W kontekście wyposażenia wyróżniamy jego dwa rodzaje – wyposażenie podstawowe, wymienione w dokumentacji pojazdu, a także dodatkowe, za które Ubezpieczyciel nie zawsze ponosi odpowiedzialność (wymieniane jest często w OWU). Kluczowe jest sprawdzenie zakresu terytorialnego ubezpieczenia od kradzieży (jakie terytorium obejmuje).

Gdy dojdzie do szkody kradzieżowej, mamy bardzo krótki termin na zgłoszenie szkody do Ubezpieczyciela. Wynosi on od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Wypłata odszkodowania za szkodę kradzieżową jest równa wartość rynkowej pojazdu w dniu zawierania umowy. Jeżeli dojdzie do kradzieży, przed wypłatą odszkodowania Ubezpieczony musi przenieść prawo własności pojazdu na Zakład Ubezpieczeń. Następnie zgłasza się wyrejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji. Czasami zdarza się tak, że uda się odzyskać skradzione auto, kiedy Ubezpieczyciel wypłacił nam pieniądze. Jeżeli chcemy odzyskać auto i zwrócić środki z ubezpieczenia od kradzieży samochodu, musimy z Zakładem Ubezpieczenia zawrzeć porozumienie, na mocy którego odzyskamy auto w zamian za zwrot odszokdowania. Samochód może być uszkodzony, więc wtedy ustala się kwotę odszkodowania zgodnie z przyjętymi zapisami w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dotyczącymi likwidacji szkód. 

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o ryzyko kradzieży w przypadku domu lub mieszkania. Wtedy ustalamy sumę ubezpieczenia przedmiotów (mienia ruchomego i ew. elementów stałych), które mogłyby zostać skradzione. W ubezpieczeniu domu od kradzieży często wyłączane z ochrony są tzw. przedmioty wartościowe, jak np. dzieła sztuki, antyki, przedmioty o charakterze zabytkowym, artystycznym, unikatowym, srebro, złoto, platyna, kamienie szlachetne, perły, korale, bursztyny.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawierają zapisy dotyczące zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. W szczególności dotyczy to np. odpowiedniego rodzaju drzwi wejściowych z certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. W przypadku, gdy ubezpieczenie mieszkania od kradzieży ma uwzględnić ochronę przedmiotów przekraczających określoną sumę, konieczne może być zastosowanie w mieszkaniu lub domu alarmu z monitoringiem, aby Ubezpieczyciel objął nasze mienie ochroną. 

Ubezpieczyciel może dać nam odpowiednią zniżkę, jeżeli posiadamy zabezpieczenia przeciwkradzieżowe w naszym domu lub mieszkaniu, takie jak drzwi antywłamaniowe, rolety lub szyby przeciwwłamaniowe, kraty w oknach, system antywłamaniowy wywołujący alarm w jednostce policji lub agencji ochrony mienia, zwykły system alarmowy, osiedle jest dozorowane całodobowo przez pracowników agencji ochrony lub nasze mieszkanie, a także jeżeli posiadamy np. sprawny domofon. Czasami możliwe jest w ubezpieczeniu domu od kradzieży nawet sprzętu elektronicznego przenośnego poza miejscem zamieszkania.

Ubezpieczenie bagażu od kradzieży w trakcie podróży

W trakcie podróży, przedmiotem ubezpieczenia od kradzieży może być bagaż. Zazwyczaj są to walizki, torby, plecaki, nesesery, paczki, laptopy, tablety, telefony, aparaty, kamery, instrumenty muzyczne, wózki dziecięce czy inwalidzkie, narty, deski, rowery, hulajnogi, sprzęt do golfa, rakiety tenisowe, sprzęt do nurkowania. W przypadku takiego ubezpieczenia, zakres ochrony obejmuje konkretne sytuacje i miejsca, czyli np. przekazanie go powierzonemu przewoźnikowi na podstawie dokumentu, oddanie za pokwitowaniem do przechowywalni bagażu, pozostawienie w zamkniętym pomieszczeniu (hotel, pomieszczenie bagażowe), pozostawienie w innym zamkniętym miejscu zamieszkania na czas pobytu, czy zamknięcie w bagażniku w samochodzie lub na statku.

Zdarzenia objęte ochroną z ubezpieczenia bagażu od kradzieży to sytuacje losowe, prowadzenie akcji ratowniczych, wypadki lądowe, wodne i powietrzne, kradzież z włamaniem, rozbój, brak możliwości zaopiekowania się bagażem w skutek nieszczęśliwego wypadku, zaginięcia bagażu, gdy był pod opieką przewoźnika, czy jego uszkodzenia. Ponadto, gdy bagaż zaginął z winy przewoźnika i nie wrócił on do nas przez określony czas, Ubezpieczyciele pokrywają koszty posiłków, czy zakupu niezbędnych artykułów pierwszej potrzeby do określonej sumy ubezpieczenia.

Porównywarka ubezpieczeń - jak dodać ubezpieczenie od kradzieży?

Wygodnie.pl to internetowa porównywarka ubezpieczeń, w której mogą Państwo kupić polisę online. W ofercie znajduje się ubezpieczenie samochodu, domu lub mieszkania, a także ubezpieczenie turystyczne. W przypadku ochrony od kradzieży, w ubezpieczeniu Autocasco, gdy dojdą Państwo do listy ofert należy kliknąć szczegóły, aby sprawdzić warunki dotyczące ubezpieczenia od kradzieży konkretnej oferty.

W kalkulatorze ubezpieczenia mieszkania, możliwość uwzględnienia ryzyka kradzieży znajduje się w kolumnie „Rozszerzenia ubezpieczenia”. Po włączeniu go w zakres ochrony, należy określić sumę ubezpieczenia kradzieży, a także wskazać w pozycji „Zabezpieczenia antywłamaniowe i kradzieżowe” te, które posiadamy, aby uzyskać dodatkową zniżkę. Formularz polisy turystycznej w kolumnie „Rozszerzenia ochrony” posiada opcję „Ubezpieczenie bagażu podróżnego”. Gdy ją wybierzemy, określamy wartość bagażu. Dokładne informacje znajdą Państwo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wybranego produktu danego Zakładu Ubezpieczeń, które są dostępne w liście ofert po wypełnieniu formularza lub w zakładce na stronie „Ogólne Warunki Ubezpieczenia”.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również