Autocasco - co to za ubezpieczenie?

Autocasco - co to za ubezpieczenie?

Chciałbyś się dowiedzieć, do czego jest potrzebne ubezpieczenie AC (Autocasco)? Jaką ochronę zapewnia i kiedy warto je wykupić? W tym artykule wyjaśniamy dokładnie, co to za ubezpieczenie i jak ono działa.

Ubezpieczenie AC - co to?

W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, w którym odszkodowanie otrzymuje poszkodowany z naszej polisy, w Autocasco pokrywa ono koszty szkód własnych. Zakres ubezpieczenia obejmuje uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież pojazdu. Rekompensatę finansową otrzymamy również w przypadku zderzenia ze zwierzęciem. Zakres ubezpieczenia może być rozbity na różne warianty Autocasco. Co to zmienia? Ubezpieczenie samo w sobie jest na tyle skomplikowane, że czasami z zakresu ochrony wyłącza się kilka opcji tak, aby Klient dobrał sobie odpowiednie ryzyka za odpowiednią cenę składki AC.

Jednak nie każdy samochód może skorzystać z takiej formy ubezpieczenia. AC jest przeznaczone dla pojazdów w miarę nowych – każdy Zakład Ubezpieczeń ustala samodzielnie dopuszczalne ograniczenie wiekowe pojazdu. Tak samo może być z sumą ubezpieczenia AC. Co to znaczy? Chodzi o to, że samochód np. może zostać ubezpieczony, jeżeli jego wartość rynkowa mieści się w przedziale od 10 000 PLN do 300 000 PLN.

W AC nie za wszystko zapłaci Zakład Ubezpieczeń

Odszkodowanie za każdą najmniejsza szkodę? To byłoby zbyt piękne, żeby było prawdziwe. W OWU występuje często coś takiego, jak udział własny Autocasco. Co to wnosi? W przypadku wystąpienia każdej szkody musimy dołożyć do naprawy określoną kwotę z własnej kieszeni. Niekiedy można go znieść, jednak wpływa to znacząco na wysokość składki. 

Tak samo nie otrzymamy odszkodowania z AC, jeżeli szkoda nie przekracza jakieś kwoty (czyli uszkodzenia muszą przekroczyć kwotę np. 500 PLN). Jest jeszcze opcja stałej sumy ubezpieczenia AC. Co to daje? W praktyce, jeżeli jesteśmy posiadaczami nowego pojazdu, jego cena może drastycznie spadać w pierwszych latach użytkowania (np. jednego roku kosztuje 70 000 PLN, a już pod koniec roku kosztuje 50 000 PLN). Stała suma ubezpieczenia pozwoli nam do końcu okresu ochrony zachować wartość rynkową samochodu w wysokości, jaka była przy podpisywaniu umowy (czyli np. 70 000 PLN).

Sumę ubezpieczenia ustalamy w wartości netto, brutto lub netto + 50% VAT.

Szkoda częściowa w rozbiciu na warianty ubezpieczenia

O ile podczas likwidacji szkody zostanie stwierdzona tzw. szkoda całkowita i otrzymamy mniej więcej wartość sumy ubezpieczenia, wszystko jest jasne. Jednak w przypadku szkody częściowej pojazdu musimy zdecydować się na wybór metody rozliczania i naprawy szkody. Czasami mamy do wyboru skorzystanie z partnerskiej sieci naprawczej Ubezpieczyciela, a czasami możemy zawieźć samochód do swojego, zaprzyjaźnionego mechanika.

Wtedy decydujemy, jaką metodę rozliczenia szkody wybieramy – zazwyczaj jest to metoda kosztorysowa lub fakturowa/serwisowa. W kosztorysie, sporządzonym przez sieć naprawczą określa się wartość części zamiennych i naprawy. I tutaj występuje wskaźnik zużycia eksploatacyjnego w Autocasco. Co to takiego? Wyznacza on ramy wieku pojazdu, gdzie w zależności od tego, ile lat ma nasz samochód czy część, Ubezpieczyciel o tyle procentowo pomniejsza wartość wypłaconego odszkodowania. Wartości te czasami mogą wzrosnąć nawet do pomniejszenia sumy o 60%, jeżeli np. nasz samochód ma 8 lat.

Metoda serwisowa polega natomiast na obliczeniu wartości części do wymiany w specjalnych systemach do likwidacji szkód, w których znajdują się rekomendowane części przez producentów i importerów, z których można skorzystać podczas naprawy. Tutaj warto sprawdzić opinię warsztatu z sieci naprawczej przed zostawieniem samochodu – żebyśmy byli potem zadowoleni z usługi i naprawy.

Potrzebujesz ubezpieczenia AC? Skorzystaj z kalkulatora AC na Wygodnie.pl

Ubezpieczenie AC odciąża nas finansowo, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy może dojść do wypadku (czy to z pojazdem, czy dzikim zwierzęciem). Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia na Wygodnie.pl, za pomocą którego można porównać ceny najpopularniejszych Towarzystw Ubezpieczeniowych i dokładnie sprawdzić zakresy ubezpieczenia AC – czy są zgodne z naszymi oczekiwaniami. W razie problemów pomocą służy nasza infolinia, która udzieli niezbędnych odpowiedzi.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również