Zastanawiasz się nad tym, ile jest czasu na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC, a także Autocasco? Ile wynoszą limity oraz co powinniśmy mieć przy sobie w trakcie zgłaszania jej?
Co warto mieć przy sobie przed zgłoszeniem szkody?
Kolizje, czy różnego rodzaju wypadki wiążą się z silnymi emocjami. Zanim poszukamy informacji, ile czasu na zgłoszenie szkody mamy z OC sprawcy, powinniśmy zadbać o odpowiednie dokumenty. Gdy na miejscu pojawi się Policja, będziemy potrzebowali notatki policyjnej. Niezbędne jest uzyskanie również numeru polisy OC sprawcy oraz danych jego Zakładu Ubezpieczeń. Gdy na miejsce nie przyjdzie policja, potrzebne będzie oświadczenie sprawcy kolizji. Powinno ono określać okoliczności w jakich do niej doszło, a także przyznanie się do winy przez sprawcę.
Ubezpieczyciel od samego sprawcy będzie wymagał kopii dowodu rejestracyjnego pojazdu, a także prawa jazdy. Jeżeli nie będziemy się w stanie przemieszczać się naszym uszkodzonym pojazdem ze względu na szkodę, holowanie auta może odbyć się z polisy OC sprawcy, jak i możemy skorzystać z pojazdu zastępczego. W następnym etapie skontaktuje się z nami rzeczoznawca, który wykona oględziny auta lub zostaniemy poproszeni o wykonanie dokumentacji zdjęciowej. Na koniec musimy oczekiwać na decyzję dot. wysokości i wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie takiej decyzji, lecz sam termin może się wydłużyć nawet powyżej 90 dni, jeżeli jest prowadzone postępowanie cywilne lub karne np. w stosunku do sprawcy, który mógł być np. pod wpływem alkoholu.
Ile jest czasu na zgłoszenie szkody OC?
Zakres i warunki ubezpieczenia OC definiuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, lecz w niej nie znajdziemy konkretnych wytycznych odnośnie tego, ile jest czasu na zgłoszenie szkody. Dlatego uwzględnia się w ubezpieczeniu OC termin przedawnienia sprawy, co powoduje, że na zgłoszenie szkody z OC mamy 3 lata od dnia, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Niektóre postepowania mogą toczyć się latami, dlatego termin ten może się wydłużyć maksymalnie do 10 lat.
Jeżeli zdarzenie miało znamiona przestępstwa, zbrodni, występku lub czynu niedozwolonego, przedawnienie wynosi 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa. Pomimo tak długich terminów przedawnienia, nie ma co zwlekać ze zgłoszeniem szkody, ponieważ czas działa na naszą niekorzyść. W ciągu kilku lat trudniej może być uzyskać pożądany materiał dowodowy, a w miarę szybkie zgłoszenie pozwoli nam na większą szansę uzyskania wyższego odszkodowania.
Ile jest czasu na zgłoszenie szkody AC?
O ile na zgłoszenie szkody z OC sprawcy mamy dość długi termin, o tyle całkowicie inaczej wygląda sytuacja z ubezpieczeniem Autocasco. Jest to produkt dodatkowo oferowany przez Ubezpieczycieli, dlatego oni ustalają terminy zgłoszeń. Ile jest czasu na zgłoszenie szkody z AC? Tutaj musimy rozróżnić szkody własne, a także kradzież auta. Zakład Ubezpieczeń w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oddzielnie ustala te terminy (w przypadku kradzieży najczęściej mamy znacznie krótszy termin zgłoszenia takiego zdarzenia). Poniższa tabela prezentuje, jak wyglądają limity w poszczególnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych:
Niezgłoszenie takiej szkody z ubezpieczenia Autocasco w terminie może skutkować odmową wypłaty odszkodowania lub Ubezpieczyciel może zaoferować nam tylko bezgotówkowa naprawę pojazdu w jednym z salonów należących do sieci naprawczej. Jeżeli chciałbyś wykupić ubezpieczenie OC/AC, to zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń lub kontakt z infolinią Wygodnie.pl.