Wypowiedzenie OC PZU - jak to zrobić?

Wypowiedzenie OC PZU - jak to zrobić?

Nabyłeś nowy pojazd i chciałbyś wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC? A może kończy się okres trwania Twojej umowy ubezpieczenia i znalazłeś tańszą ofertę, z której chcesz skorzystać? W tym artykule opowiadamy, jak skutecznie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w PZU.

Kiedy i jak mogę wypowiedzieć OC?

Aby zrezygnować z ubezpieczenia OC, ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych definiuje przypadki, w których możemy to zrobić. W sytuacji, kiedy jesteśmy nabywcami auta, mamy możliwość rezygnacji z umowy ubezpieczenia OC natychmiastowo po zakupie

Warto również pamiętać o tym, że kiedy kupujemy auto, nasze ubezpieczenie OC, które przechodzi na nas ze zbywcy nie przedłuża się automatycznie – musimy przed końcem umowy samodzielnie wykupić OC, aby uniknąć kary za brak ubezpieczenia. Umowa ubezpieczenia OC przechodzi na nowego właściciela auta po zakupie, dlatego zakład ubezpieczeń może wykonać rekalkulację składki, a wtedy do ubezpieczenia możemy nawet dopłacić.

Ustawa przewiduje również inne sytuacje, w których możemy w złożyć wypowiedzenie OC: na koniec okresu ubezpieczenia oraz z tytułu posiadania podwójnego ubezpieczenia (jeżeli w tym samym czasie posiadamy dwie umowy ubezpieczenia z dwoma różnymi Ubezpieczycielami).

Kiedy kupujemy polisę zdalnie (telefonicznie, porównywarka OC), możemy wypowiedzieć umowę z tytułu zawarcia jej na odległość bez podawania przyczyny. To jedno z udogodnień dla Internautów, którzy mogą w krótkim czasie od zawarcia umowy znaleźć atrakcyjniejsza ofertą i zdecydować się na inną firmę. Na decyzję mamy 14 dni.

W jaki sposób wypowiedzieć OC w PZU?

Prawo zezwala nam na kilka możliwości dostarczenia wypowiedzenia OC. Możemy zrobić to np. za pośrednictwem poczty – ale musimy wiedzieć, że przesyłka musi zostać nadana w odpowiednim terminie. Kluczowym potwierdzeniem nadania będzie np. stempel z poczty. Centrala PZU znajduje się w Warszawie, przy ulicy Jana Pawła II. Informacje dot. adresu znajdziemy dopiero po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „pzu warszawa centrala”.

Co do możliwości wypowiedzenia OC PZU przez Internet – może być problem. Na stronie nie widnieje żaden adres mailowy, na który moglibyśmy wysłać wypowiedzenie OC, ani nie ma też przygotowanego do tego elektronicznego formularza, który ułatwiłby nam taki proces. Na to, czy możemy złożyć wypowiedzenie w takiej formie zależne jest tylko od danego Zakładu Ubezpieczeń.

Drogą telefoniczną możemy tylko się zorientować, gdzie znajduje się oddział PZU lub jego agent oraz informacje nt. tego, co powinno zawierać wypowiedzenie ubezpieczenia. W przypadku PZU musimy zawrzeć następujące dane w naszym dokumencie:

  • Imię i nazwisko
  • Dane adresowe
  • Numer rejestracyjny pojazdu
  • Numer polisy
  • Z jakiego artykułu wypowiadasz umowę
  • CZYTELNY PODPIS WŁAŚCICIELA POJAZDU, KTÓRY WYPOWIADA OC - to bardzo ważne, aby uzyskało moc prawną

Najskuteczniejsza droga wypowiedzenia OC PZU?

Analizując wszystkie możliwości, najłatwiej jest udać się do placówki PZU lub agenta i tam złożyć osobiście wypowiedzenie umowy. Ubezpieczycielowi na pewno będzie zależało na tym, żebyśmy zostali dalej ich Klientami, ale taka forma w tym przypadku będzie dla nas najłatwiejsza.

Udając się do placówki, na stronie PZU jest dostępna interaktywna mapa, na której możemy znaleźć najbliższy oddział lub agenta, do którego chcemy się udać. Lepiej zdecydować się na fizyczną placówkę, która jest otwarta w danych godzinach. Wtedy mamy pewność, że na pewno dojdzie do spotkania z przedstawicielem. W naszym interesie jest również zadbanie o to, aby otrzymać potwierdzenie, że taki dokument wpłynął do oddziału i został przyjęty – aby potem nie było niejasności, że gdzieś zaginął i przegapiliśmy kolejny miesiąc.

Porównywarka OC - kiedy szukasz nowej polisy!

Jeżeli jeszcze nie posiadasz nowego ubezpieczenia, nie masz kontaktu z żadnym agentem to zachęcamy do skorzystania z możliwości kalkulacji ubezpieczenia online. Nasza porównywarka OC działa bezpłatnie i zestawi Ci kilka ofert różnych zakładów ubezpieczeń dla Twojego pojazdu.

Jako, że ubezpieczenie OC definiuje ustawa, zakres ubezpieczenia jest taki sam – różni się ono tylko ceną. W ten sposób możesz zaoszczędzić czas i pieniądze. A jeżeli oferta na Wygodnie.pl nie będzie satysfakcjonująca i znajdziesz gdzieś tańsze ubezpieczenie, to zawsze możesz wypowiedzieć OC w trybie zawarcia umowy na odległość. 

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również