Ergo Hestia - wypowiedzenie OC. Jak to zrobić?

Ergo Hestia - wypowiedzenie OC. Jak to zrobić?

Kiedy i jak mogę skutecznie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? W jaki sposób zrobić wypowiedzenie OC Ergo Hestia? Co powinienem wiedzieć i gdzie znaleźć odpowiednie dokumenty?

Wypowiedzenie OC - kiedy mogę to zrobić?

OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy kierowca samochodu zarejestrowanego w Polsce. Szczegóły są zawarte w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

W przypadku, kiedy rozważamy wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, prawo określa konkretne sytuacje, w których możemy zrezygnować z polisy:

  • Przy nabyciu pojazdu (kiedy stajemy się jego właścicielami)
  • Poprzez wyrejestrowanie pojazdu (na skutek kradzieży, szkody całkowitej lub złomowania auta)
  • Na koniec okresu obowiązywania umowy OC
  • Z tytułu posiadania podwójnego ubezpieczenia
  • Gdy zawarliśmy umowę ubezpieczenia OC na odległość (w ciągu 14 dni)

Kiedy jesteśmy nabywcą pojazdu, nasza umowa ubezpieczenia wygasa automatycznie na koniec okresu ubezpieczenia. Warto pamiętać o tym, że wypowiedzenie umowy OC wymusza na nas obowiązek zakupu nowej polisy (np. u innego Ubezpieczyciela), bo w innym przypadku możemy zapłacić wysoką karę za brak aktualnego OC.

Wypowiedzenie OC - Ergo Hestia

Gdy posiadamy polisę w Ergo Hestii, możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC na kilka sposobów. Wypowiedzenie umowy OC Ergo Hestia może odbyć się np. u Agenta, który sprzedaje produkty tego Ubezpieczyciela. Aby znaleźć Agenta Ergo Hestii, wystarczy skorzystać z mapy, w której należy wpisać miasto/adres lub kliknąć przycisk lokalizacji, który na podstawie naszych współrzędnych wskaże najbliższych agentów.

Aby skutecznie złożyć naszą rezygnację z polisy, musimy posiadać pisemną wersję wypowiedzenia OC. Hestia, w zakładce „Dokumenty”, w sekcji „Wzory dokumentów i druki” przygotowała wzór wypowiedzenia, z którego można skorzystać. W dokumencie musimy zawrzeć takie dane, jak: imię i nazwisko posiadacza pojazdu, PESEL, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, numer polisy, markę pojazdu, numer rejestracyjny oraz numer VIN. 

Wypowiedzenie OC Ergo Hestia (wzór na stronie) zawiera również do wyboru 3 artykuły, z mocy których możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC (art. 28, 28a oraz 31 Ustawy). Na koniec, musimy wpisać miejscowość, datę złożenia dokumentu oraz czytelny podpis posiadacza pojazdu. Prosimy zwrócić uwagę na właściwe wpisanie daty (np. w przypadku wypowiedzenia OC na koniec okresu ubezpieczenia powinniśmy wpisać datę maksymalnie na jeden dzień przed końcem okresu).

Ergo Hestia - wypowiedzenie OC przez elektroniczny formularz

Zakład Ubezpieczeń umożliwia swoim Klientom obsługę online, gdzie za pomocą elektronicznych formularzy możemy zgłościć np. zmiany w polisie. Jednym z rozwiązań jest możliwość złożenia w Hestia wypowiedzenie OC online

Zanim przystąpimy do wypełnienia elektronicznego formularza, musimy posiadać zeskanowany dokument wypowiedzenia OC ppm z własnoręcznym podpisem (lub fotografię dokumentu). Ergo Hestia przygotowała również wzór dokumentu odstąpienia od umowy ubezpieczenia, za pomocą którego możemy zrezygnować z polisy na podstawie Kodeksu Cywilnego, Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, a także z art. 40 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta, który umożliwia wypowiedzenie umowy OC zawartej na odległość.

Gdy posiadamy już wypełnione i przygotowane dokumenty w naszym telefonie lub komputerze, możemy przystąpić do wypełniania formularza wypowiedzenia OC Hestii, który jest bardzo prosty i intuicyjny.

Porównywarka OC na Wygodnie.pl

Jeżeli nie jesteś jeszcze zdecydowany, od którego Towarzystwa chciałbyś wykupić polisę, zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki OC. To narzędzie, które w kilka minut pozwoli Ci sprawdzić cenę ubezpieczenia dla Twojego samochodu, zestawiając ze sobą oferty najpopularniejszych Towarzystw Ubezpieczeniowych w Polsce.

Każdą kalkulację możesz zapisać i wrócić do niej w dowolnym momencie. W naszej ofercie znajdą Państwo również ubezpieczenia domów i mieszkań, ubezpieczenia turystyczne, rolnicze, na życie, zdrowotne, a także firmowe. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie. Do Państwa dyspozycji jest również nasza infolinia, która służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również