Wymiana szyby z ubezpieczenia - jak przebiega proces?

Wymiana szyby z ubezpieczenia - jak przebiega proces?

Twoja szyba uległa uszkodzeniu i chciałbyś wiedzieć, jak wygląda wymiana szyby z ubezpieczenia szyb lub autocasco? W tym artykule omawiamy szczegółowo, jak przebiega proces takiej wymiany i czym on skutkuje.

Co warto wiedzieć o wymianie szyb z ubezpieczenia?

Jeżeli dojdzie do szkody, musimy wiedzieć, że wymiana szyby dotyczy tylko szkła z jej wstawieniem i zamocowaniem. Ubezpieczyciel nie pokryje kosztów np. przyciemniania szyby, czy naklejek na niej nalepionych. Zdarza się, że podczas wymiany szyby z ubezpieczenia możemy ponieść tzw. udział własny – czyli do całości kwoty dołożyć wyznaczony w OWU % kosztów naprawy.

W trakcie wystąpienia szkody lepiej zrobić samodzielnie zdjęcia na miejscu zdarzenia, które mogą nam pomóc w dochodzeniu odszkodowania. Ubezpieczyciel może wysłać na miejsce rzeczoznawcę, ale w większości przypadków oględziny uszkodzonych szyb dokonuje się w sieci naprawczej, współpracującej z Ubezpieczycielem. Tam specjaliści określają rozmiar szkód oraz to, jaki będzie koszt naprawy.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem oferty ubezpieczenia?

Kluczowym elementem, przed zawarciem umowy ubezpieczenie będzie wybór właściwej sumy ubezpieczenia (limitu). Powinniśmy sprawdzić w naszym pojeździe, jakie szyby mamy zamontowane i czy np. limit 2 000 PLN będzie dla nas wystarczający. Zdarzają się sytuacje, kiedy podczas wymiany szyby z ubezpieczenia kierowca przekracza ten limit, bo np. nie uwzględnił tego, że jego przednia szyba miała mechanizm podgrzewania, a tym samym np. kosztowała 2 500 PLN. 

Ubezpieczyciel dokładnie określa sumę ubezpieczenia dla konkretnych modeli pojazdów (ciężarowe, autobusy, osobowe itd.), dlatego musimy to zweryfikować, jaki mamy limit wydatków na nasz pojazd i czy ewentualnie możemy go zwiększyć/zmniejszyć. Wypada sprawdzić również zakres ubezpieczenia – jeżeli nasz Zakład Ubezpieczeń realizuję tylko usługę na terenie Polski, przed wymianą trzeba skonsultować z nim warunki likwidacji szkody za granicą – jaki powinno się to odbywać.

Wymiana z ubezpieczenia szyb - warunki

W ubezpieczeniu szyb, ochroną zostaje objęta szyba przednia, tylna oraz boczne. Ubezpieczyciel nie wypłaci nam np. za uszkodzenie lusterek, czy szyberdachu. Szkoda nie jest zapisywana w systemie, a zatem nie wpływa na posiadane zniżki OC. Wymiana szyby z ubezpieczenia odbywa się w specjalnym warsztacie naprawczym, a numer kontaktowy do zgłoszenia szkody znajduje się na polisie.

Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą sytuacji, kiedy do szkody dojdzie na skutek rażącego niedbalstwa, działania umyślnego lub jeżeli kierowca był pod wpływem środków odurzających lub innych substancji psychoaktywnych. Pomoc może zostać odmówiona i wtedy, gdy do uszkodzenia szyby doszło na skutek naprawy pojazdu, czy poprzez inny uszkodzony element w samochodzie.

Wymiana szyby z Autocasco - czy się opłaca?

Gdy będziemy chcieli wymienić szybę z Autocasco, musimy liczyć się z tym, że taka szkoda zostanie nam zapisana w historii ubezpieczeniowej – a przez to może wpłynąć to na zwyżkę w naszej składce za polisę AC. Poza tym, wymiana szyby z Autocasco dotyczy tylko przedniej szyby, ale musimy sprawdzić, czy nasz wariant ubezpieczenia obejmuje ochroną takie naprawy.

Ubezpieczenie Autocasco kosztuje zazwyczaj tyle, co polisa OC na samochód lub więcej – dlatego, żeby nie tracić zniżek warto jest wykupić oddzielnie ubezpieczenie szyb, którego koszt zaczyna się od 100 PLN (w zależności od samochodu i sumy ubezpieczenia). Ponadto, zgłoszenie szkody z ubezpieczenia szyb nie wpływa na nasze zniżki – działa tylko do wyczerpania sumy ubezpieczenia.

Czy porównywarka OC pokazuje oferty z ubezpieczeniem szyb?

Szukasz ubezpieczenia szyb z polisą OC/AC? W naszej porównywarce zestawiamy ze sobą kilka ofert jednego Zakładu Ubezpieczeń, dlatego to pozwoli Ci na porównanie ceny za ochronę z rozszerzeniem ubezpieczenia szyb i bez. Nie zawsze jednak wybór jednej oferty z kompletem rozszerzeń jest atrakcyjny. Zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która przygotuje dla Was różne zestawienia, które mogą okazać się jeszcze bardziej korzystniejsze niż te, które otrzymaliście w liście ofert.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również