Zniżki OC - jak sprawdzić, jakie są, po jakim czasie się traci - kompendium wiedzy

Zniżki OC - jak sprawdzić, jakie są, po jakim czasie się traci - kompendium wiedzy

Musisz wykupić ubezpieczenie OC. Jak sprawdzić, ile wyniesie miesięczna składka? Jak można wpłynąć na wysokość polisy? Jakie są zniżki na OC? Jak obliczyć zniżkę procentową na OC? Po jakim czasie przepadają zniżki OC? To kilka najczęściej zadawanych pytań przez kierowców, którzy stoją przed wyborem obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Poznaj więc odpowiedzi i rozwiej swoje wątpliwości, jeśli chodzi o zniżki na OC.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą komunikacyjną, do wykupienia której zobligowani są wszyscy właściciele zarejestrowanych pojazdów. Biorąc pod uwagę niedawne podwyżki polisy OC, wysokość składek utrzymuje się na średnim poziomie 1000 zł. Dlatego coraz więcej kierowców dopytuje się m.in. o zniżki OC. Jak liczyć? Od czego zależą? Sprawdź.

Zniżki OC – czym są?

Zniżki OC przyznawane są przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Dotyczą kierowców, którzy przez okres 12 miesięcy (tyle trwa umowa ubezpieczeniowa) wykazali się bezszkodową jazdą. Za każdy rok bez szkód przyznawane są kolejne zniżki zgodnie z tabelą Bonus Malus. Wszystkie zniżki sumują się, dzięki czemu za obowiązkową polisę można zapłacić nawet 60% mniej.

Interesują Cię zniżki na ubezpieczenie samochodu – po jakim czasie przyznawane są po raz pierwszy? Jak wynika z wewnętrznych regulaminów konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych, kierowca na zniżki „pracuje” już od pierwszej podpisanej umowy ubezpieczeniowej.

Wysokość składki OC a zniżki

Wysokość składki zależy od wielu czynników, m.in. wieku kierowcy, doświadczenia kierowcy, rocznika pojazdu, pojemności silnika, miejsca zamieszkania. Zastanawiasz się przy tym, jakie zniżki na OC wpływają na wysokość składki? Chcesz wiedzieć, ile w ten sposób można zaoszczędzić?

To, jakie zniżki na OC przysługują kierowcy, wpływa między innymi na wysokość rocznej składki ubezpieczeniowej. W zależności od tego, jakie są zniżki na OC, za obowiązkową polisę można zapłacić zwykle od 10% do 60% mniej. To spora oszczędność – szczególnie, jeśli kierowca wykazuje się bezszkodową jazdą przez kilka lat.

Warto przy tym mieć świadomość, że uzyskanie maksymalnych zniżek nie oznacza wcale najtańszego ubezpieczenia OC. Na ostateczną wysokość składki wpływają jeszcze pozostałe czynniki, które odgrywają istotną rolę w szacowaniu ryzyka ubezpieczeniowego ustalanego dla konkretnego kierowcy.

Jakie są zniżki na OC?

Zastanawiasz się, jakie są zniżki na OC? Tutaj wszystko zależy od tabeli Bonus Malus tworzonej przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie. Niektóre towarzystwa przyznają 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy, zaś inne – w pierwszych latach proponują 5% zniżki, by po 4 latach gwarantować dodatkowe 10%.

Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, jakie zniżki na OC możesz otrzymać, należy zapoznać się z warunkami obowiązującymi w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Zniżki OC – jak liczyć?

Interesują Cię zniżki OC? Jak liczyć ich wysokość? Okazuje się, że jest to kwestia indywidualna dla każdego ubezpieczyciela, co wynika przede wszystkim z wewnętrznej polityki firmy.

Ogólna zasada jest prosta. Za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca otrzymuje 5% lub 10% zniżki. Natomiast za każdą szkodę, traci zniżkę w OC? Jak liczyć wtedy wysokość składki? I w tym przypadku wiele zależy od tego, jak „skonstruowana” została tabela Bonus Malus.

Załóżmy, że zastanawiasz się, jak obliczyć zniżkę procentową u jednego z ubezpieczycieli stosującego wyłącznie 10% zniżki. Wówczas:

  • po pierwszym roku bez żadnej szkody, zniżka wyniesie 10%
  • po drugim roku bezszkodowej jazdy, uzbierasz w sumie 20% zniżki
  • po trzecim roku bez szkód będziesz mieć aż 30% zniżki
  • po czwartym roku za bezszkodową jazdę otrzymasz 40% zniżki
  • po piątym roku jazdy bez szkód będziesz mieć na koncie 50% zniżki
  • po szóstym i kolejnym roku bezszkodowej jazdy uzbierasz w sumie 60% zniżki (najczęściej jest to maksymalna zniżka na OC).

A może zastanawiasz się, jak liczyć zniżki w OC, gdy ubezpieczyciele stosują bardziej obostrzone warunki? W przypadku, gdy przez pierwsze 2 lata towarzystwa przyznają po 5% zniżki, na uzyskanie maksymalnego rabatu za bezszkodową jazdę przyjdzie Ci czekać nawet 7 lat.

Zniżki OC – jak sprawdzić ich wysokość?

O ile jesteś początkującym kierowcą, wiedza dotycząca tego, jak sprawdzić zniżki OC może wydawać Ci się mało przydatna. Jeżeli jednak już uda Ci się uzbierać na swoim koncie sporą zniżkę, a międzyczasie spowodujesz szkodę ubezpieczonym pojazdem, możesz stracić rachubę dotyczącą zniżki OC. Jak sprawdzić ich wysokość?

Chcąc oszacować wysokość przysługujących rabatów na ubezpieczenie OC, można liczyć na własną pamięć. Jednak jako że jest ona często zawodna, niekiedy samodzielne wyliczenia bez dokładnych danych mogą wprowadzić w błąd – szczególnie, że informacja o zniżce OC nie pojawia się w polisie.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić zniżki OC? Możesz wyliczyć to samodzielnie, ale wyłącznie posługując się przebiegiem historii uzyskanego od:

  • towarzystwa ubezpieczeniowego

Ten sposób jest polecany wówczas, gdy zastanawiasz się, jak sprawdzić zniżki OC w PZU lub każdym innym towarzystwie. Wystarczy złożyć wniosek o zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. zaświadczenie ZOPUK). Można także skontaktować się z ubezpieczycielem telefonicznie, prosząc o takie informacje.

  • Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG)

W tym przypadku zachodzi konieczność samodzielnego wygenerowania dokumentu. Wystarczy jedynie zarejestrować się w serwisie ufg.pl (wymagane jest uwierzytelnienie danych), a następnie pobrać historię przebiegu polisy OC. Warto przy tym podkreślić, że dokument będzie zawierał informacje z ostatnich 5 lat (lub krótszego okresu, jeśli kierowca od niedawna jest posiadaczem pojazdu). Nie ma przy tym znaczenia, czy chcesz sprawdzić zniżki OC w PZU, MTU czy Link4.

Czy zniżki OC akceptują wszyscy ubezpieczyciele?

To, jakie zniżki są na OC, zależy przede wszystkim od Ciebie. W zależności od tego, jak bardzo dobrym i bezpiecznym kierowcą jesteś, możesz obniżyć wysokość polisy nawet do 60%. Jeżeli już wiesz, jak sprawdzić zniżki OC, z pewnością chcesz dowiedzieć się czy wszyscy ubezpieczyciele je akceptują.

Niezależnie od tego, jakie zniżki OC udało Ci się wypracować do tej pory, każde towarzystwo ubezpieczeniowe je uwzględnia. Musisz jednak mieć świadomość, że nie wszystkie firmy – przy przeniesieniu polisy do nich – zaakceptują aktualną wysokość rabatu. Może się zdarzyć, że Twoja 50-procentowa zniżka zostanie zmniejszona do 40% . Dlaczego? Trzeba pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej szacuje ryzyko i ma inny sposób naliczania zniżek. Uwzględnia przy tym historię przebiegu ubezpieczenia oraz progi w tabeli Bonus Malus.

Zanim więc podpiszesz umowę z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym, niech zainteresują Cię przyznawane zniżki OC. Jak sprawdzić, ile ich otrzymasz? To proste – wystarczy poprosić o niezobowiązującą wycenę i oszacowanie wysokości składki.

Pamiętaj jednak, że niekiedy nawet mniejsza zniżka na OC może oznaczać niższą składkę. Na wysokość polisy ubezpieczeniowej wpływa wiele innych czynników – czynników, które w Twoim przypadku mogą decydować o mniejszym ryzyku ubezpieczeniowym.

Przykład. Załóżmy, że masz 60% zniżki przyznanej przez dotychczasowego ubezpieczyciela. Za przedłużenie polisy zapłacisz 1200 zł. Jeśli jednak skorzystasz z oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego „startowałbyś” z 50% zniżką, zapłacisz 1000 zł. Różnica wynika bowiem ze sposobu szacowania ryzyka ubezpieczeniowego.

Czy możliwa jest utrata zniżek?

Zasada przyznawania zniżek OC za bezszkodową jazdę w ciągu 12 miesięcy działa również w drugą stronę. Jeżeli – jako kierującym pojazdem – spowodujesz szkodę na osobach trzecich lub ich mieniu, towarzystwo ubezpieczeniowe odbiera część przysługujących do tej pory zniżek.

Zastanawiasz się, po jakim czasie traci się zniżki OC i jak dużo ich ubywa? Jeśli chodzi o zniżki OC i to po jakim czasie przepadają, zasada jest prosta: kolejne ubezpieczenie będzie droższe. To jak dużo zniżek ubywa wcale nie zależy od rozległości szkody czy wysokości odszkodowania wypłaconego pokrzywdzonym. Istotną rolę w tym zakresie odgrywa tabela Bonus Malus.

Po jakim czasie traci się zniżki?

Jeśli zastanawiasz się, po jakim czasie przepadają zniżki OC, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Zasada możliwości rekalkulacji składki po wypłacie odszkodowania (gdy zmieniło się ryzyko ubezpieczeniowe) dotyczy jedynie dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych. Nie ma zatem zastosowania w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. W przypadku samochodowej polisy OC, przesunięcie zniżek ma miejsce dopiero w momencie podpisywania kolejnej umowy. To, po jakim czasie przepadają zniżki na OC, jest identyczne dla każdego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Warto jednak mieć świadomość, że tylko w wyjątkowych przypadkach rekalkukacja składki może odbyć się natychmiastowo. Zastanawiając się, po jakim czasie traci się zniżki na OC, należy mieć na uwadze:

  • sprzedaż lub darowiznę pojazdu, w przypadku którego nowy nabywca zamierza kontynuować obecną polisę
  • zatajenie informacji przez ubezpieczającego, które wprowadziły ubezpieczającego w błąd i spowodowały np. zaniżenie wysokości składki.

Czy można uchronić się przed utratą zniżek?

Jeśli udało Ci się zgromadzić maksymalną wartość zniżek, możesz uchronić się przed ich utratą. Istotną rolę odgrywa jednak nie tylko bezpieczne i rozważne zachowanie na drodze. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają wykupić tzw. ochronę zniżek. Jest to dodatkowo płatna usługa, w ramach której pierwsza szkoda nie jest uwzględniana przy podpisywaniu kolejnej umowy.

Może zainteresuje Cię również