Samochód bez prawa jazdy? Na pewno nie w Polsce.

Samochód bez prawa jazdy? Na pewno nie w Polsce.

Szukasz pojazdu, który nie wymaga posiadania prawa jazdy, aby się nim poruszać? Jak tą kwestie regulują polskie przepisy i w jakim wieku możemy prowadzić pojazdy bez posiadania kategorii B?

Samochód bez prawa jazdy a zmiany w przepisach

Z reguły myśląc o takich autach, mamy na uwadze takie modele, których prowadzenie nie wymaga posiadania kategorii B prawa jazdy. O ile przepisy unijne zezwalają na poruszanie się bez uprawnień pojazdami z homologacją L6e (czterokołowiec lekki) i L7e (czterokołowiec), o tyle nowelizacja polskich przepisów w 2013 roku spowodowała, że auto bez prawa jazdy nie może być prowadzone bez posiadania odpowiednich uprawnień, takich jak kategoria AM, A1, A2, czy B1. Bez prawa jazdy możemy prowadzić tylko pojazd zaprzęgowy, czy rower (ale te elektryczne muszą również mieć specjalne ograniczenia).

Kluczowe w możliwości prowadzenia samochodu bez prawka było wprowadzenie dwóch definicji w nowelizacji: czterokołowca lekkiego i ciężkiego. Co ważne, takimi pojazdami nie będziemy mogli poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, a same posiadają ograniczniki prędkości. Do najpopularniejszych marek mikrosamochodów należą: Microcar, Aixam, Piaggio, Ligier, Cassalini, czy Bellier. Są one bardzo dobrze przystosowane do poruszania się po mieście, przy czym charakteryzują się niskim spalaniem (nawet do 3L na 100km). Poza tym, są bardzo zwinne i łatwo się nimi parkuje.

Auto bez prawa jazdy w wieku 14 i 16 lat - co mogę prowadzić?

3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia można przystąpić do kursu na kategorię AM, która umożliwia prowadzenie czterokołowca lekkiego. Ich masa własna nie może przekroczyć 350 kg, a także posiadają ograniczenie prędkości do 45km/h. 

Znacznie większe możliwości zyskują osoby, które ukończą 16 lat. Wtedy mają możliwość przystąpienia do kursu na kategorię B1, która umożliwi im prowadzenie auta bez prawka z kategorią B. Takim pojazdem będzie czterokołowiec, który jest przeznaczony do przewozu osób i ładunków. Jednocześnie, nie jest on samochodem osobowym, ciężarowym, czy motocyklem, a jego masa własna w przypadku przewozu rzeczy nie może przekroczyć 550kg, natomiast w przypadku przewozu osób 400kg. Określa się je często mianem mini samochodów, czy mikrosamochodów.

Samochód bez prawka - czy mogę go kupić i co trzeba zrobić?

Samochód to nie rower. Jego zakup wymaga rejestracji w Wydziale Komunikacji, a także zakupu ubezpieczenia OC. Samochód bez prawa jazdy możemy kupić i go zarejestrować, ale prowadzenie pojazdu bez uprawnień może wiązać się z otrzymaniem mandatu i odholowaniem go na parking policyjny. 

Gdy mamy już kupione i zarejestrowane auto, bez względu na to, czy się nim poruszamy, czy stoi on w garażu, obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie ubezpieczenia OC. Za jego brak grożą wysokie kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gdy chcemy ubezpieczyć auto bez prawa jazdy, głównym wyzwaniem może być podjęcie ochrony przez Zakład Ubezpieczeń, gdy właściciel nie ma takich uprawnień. Nie wszyscy Ubezpieczyciele zdecydują się na podjęcie takiego ryzyka. Wtedy składka za ubezpieczenie OC może być bardzo wysoka. Narzędzie, jakim jest kalkulator OC na naszej stronie, pozwoli sprawdzić orientacyjnie ceny ofeowane od kilku Ubezpieczycieli.

Najlepszym rozwiązaniem jest dopisanie przed zakupem do umowy kupna-sprzedaży samochodu bez prawka współwłaściciela, który posiada pozytywną historie ubezpieczeniową i ma atrakcyjne zniżki. Wtedy ubezpieczenie OC samochodu może kosztować nawet 60% mniej, niż w przypadku osoby, która nie ma jeszcze wyrobionej historii ubezpieczeniowej.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również