Prawo jazdy kat. A - uprawnienia na jakie motocykle?

Prawo jazdy kat. A - uprawnienia na jakie motocykle?

Zastanawiasz się, co trzeba zrobić, aby uzyskać prawo jazdy kat. A? Ile to kosztuje, trwa i jak wygląda egzamin? Z jakich elementów składa się kurs? Jakie uprawnienia uzyskam zdając wybraną kategorię?

Kategoria A - ile mogą kosztować uprawnienia?

Jedna osoba może ukończyć szkolenia i uzyskać licencję za pierwszym razem. Inna może potrzebować kilku prób. Decydując się na kurs, musimy się liczyć, że w zależności od szkoły i wybranego regionu zapłacimy od 2 000 PLN za podstawowy pakiet (30 godzin teoretycznych, 20 godzin jazdy). Prawo jazdy kat. A wymaga zdania dwóch egzaminów. Teoretyczny to koszt 30 PLN, natomiast część praktyczna wynosi 180 PLN. Każda nieudana próba to konieczność wykupienia kolejnego egzaminu, czy godzin doszkalających w szkole nauki jazdy. Ponadto, do tych kosztów musimy doliczyć koszt badania lekarskiego, czy wyrobienia zdjęć w odpowiednim rozmiarze.

Kat A i pozostałe jak A1, A2, AM - czym się różnią?

Zdawać na kategorię A możemy dopiero po ukończeniu 24 roku życia. Wyjątek stanowią potencjalni kandydaci do służb mundurowych – oni mogą ubiegać się o uprawnienia w wieku 18 lat. Osoby, które wcześniej w wieku 18 lat uzyskały kategorię A2, po dwuletniej jeździe mogą przystąpić do egzaminu na A (w wieku 20 lat). Posiadanie kategorii A prawa jazdy uprawnia do poruszania się pojazdami z kategorii AM, a także tymi ściśle określonymi pojazdami z A1, A2, a także AM. 

Kategorię A1 możemy zdobyć w wieku 16 lat i nadaje nam ona uprawnienia na prowadzenie motocykli do 125 cm³ o mocy do 11kW i stosunku masy własnej do 0,1 kW/kg, a także motocykli trójkołowych o mocy do 15kW + pojazdów z kategorii AM. Sama kategoria AM jest możliwa do zdobycia w wieku 14 lat i pozwala na prowadzenie motoroweru, czy lekkiego czterokołowca (małego quada). Kategoria A2 jest możliwa do uzyskania w wieku 18 lat i pozwala prowadzić motocykl o mocy do 35kW, stosunku masy własnej do 0,2kW/kg, motocykli trójkołowych o mocy 15kW, a także pojazdów z kategorii AM.

Kurs na prawo jazdy kat. A możemy rozpocząć wcześniej, maksymalnie 3 miesiące przed ukończeniem określonego wymaganiami wieku. Ponadto, posiadanie kategorii B prawa jazdy zezwala na prowadzenie motocykli do 125cm³, czy trójkołowców, których minimalna odległość między kołami na jednej osi nie może wynosić mniej niż 460mm oraz muszą one być wyposażone w hamulec postojowy.

Kategoria A - jak wygląda kurs i egzamin?

Kurs na prawo jazdy składa się z części teoretycznej (30 godzin), a także jazd (20 godzin). Przystąpienie do kat A musi być poprzedzone pozytywnymi badaniami lekarskimi, a także uzyskaniem numeru PKK (czyli Profilu Kursanta Kierowcy). Aby go uzyskać, musimy udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, posiadając przy sobie 1 kolorowe zdjęcie w formacie 3,5cm x 4,5cm, dokument tożsamości, a także badanie. Wydawany jest on bezpłatnie w ciągu 3 dni. Gdy osoby ubiegająca się o numer PKK nie mają ukończonych 18 lat, powinny przyjść z rodzicem.

W trakcie odbywania kursu kategorii A prawa jazdy możemy przystąpić do egzaminu teoretycznego, który składa się z 20 pytań TAK/NIE oraz 12 wielokrotnego wyboru (A,B,C). Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, przychodzi pora na część praktyczną. Na początku sprawdzamy stan techniczny jednośladu (np. łańcuch, światła, klakson, poziom płynów eksploatacyjnych) oraz musimy przemieścić pojazd z punktu A do punktu B z wyłączonym silnikiem. Następnie, należy wykonać szybki i wolny slalom, jazdę po łuku (tzw. ósemkę), ruszanie ze wzniesienia, a także hamowanie awaryjne. Po ukończeniu placu manewrowego, wyjeżdżamy z egzaminatorem na miasto na około 30 minut.

Kalkulator ubezpieczenia motocykla

Gdy już uzyskasz pozytywny wynik egzaminu oraz będziesz w posiadaniu własnego motocykla, konieczne stanie się wykupienie ubezpieczenia OC. Jest to obowiązkowe ubezpieczenia dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Na stronie Wygodnie.pl posiadamy kalkulator ubezpieczenia motocykla, za pomocą którego nasi agenci przygotują dla Ciebie ofertę ubezpieczenia. W razie trudności, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która udzieli niezbędnych wskazówek.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również