Gdzie można dokonać rejestracji samochodu? Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie i ile to kosztuje? Jak wygląda sam proces rejestracji i co to jest „opłata recyklingowa”?
Rejestracja samochodu - podstawowe informacje
Podstawa prawna, która narzuca na właścicieli i użytkowników pojazdów mechanicznych obowiązek rejestracji to ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Kto może dokonać takiej rejestracji? Właściciel lub współwłaściciel pojazdu, a także pełnomocnik, który został wyznaczony przez firmę. W przypadku zakupu samochodu z salonu, rejestracja pojazdu powinna zostać wykonana przed jego wyjazdem. W sytuacji, gdy takie auto sprowadzimy zza granicy, na dokonanie formalności mamy 30 dni. Rejestracji dokonuje się w Wydziale Komunikacji w stosownym do miejsca zamieszkania Starostwie, Urzędzie Miasta lub dzielnicy (np. w Warszawie).
Jak zarejestrować samochód?
Zanim przystąpimy do wszelkich formalności, na samym początku najważniejsze jest wykupienie ubezpieczenia OC, bez którego nie możemy poruszać się po polskich drogach. Możemy zrobić to u agenta, lub kupić polisę online. Niezbędne będzie również zgromadzenie potrzebnej dokumentacji, takiej jak:
- Wypełniony wniosek o rejestracji samochodu (dostępny w Urzędzie lub na stronie internetowej);
- Dokument potwierdzający fakt nabycia pojazdu, który potwierdzi naszą własność (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT);
- Potwierdzenia dokonania wszelkich opłat;
- Karta pojazdu (jeżeli została wydana);
- Dowód odprawy celnej (jeżeli samochód jest spoza Unii Europejskiej);
- Pełnomocnictwo (jeżeli w imieniu naszym lub firmy działa pełnomocnik).
Z akcyzą za samochód może być różnie, dlatego ze strony urzędnika dokonującego rejestracji pojazdu najważniejsze będzie okazanie dokumentu, który potwierdzi opłacenie akcyzy w Polsce lub takiego, który wykluczy konieczność jej dokonania na terenie kraju. Możemy spotkać się z sytuacją, gdzie potwierdzenie opłaty akcyzy dostarczy nam salon samochodowy – ponieważ już jej dokonał. Tutaj trzeba zapytać pośrednika, czy taki dokument już jest.
Koszty rejestracji samochodu
W zależności od naszych indywidualnych oczekiwań i dostępnej dokumentacji, będziemy musieli dokonać kilku opłat na poczet zarejestrowania auta. Do kosztów rejestracji samochodu zaliczamy:
Przedział cenowy dotyczący kosztów rejestracji samochodu wynosi od 179 PLN do 1 674 PLN. Płatności dokonujemy w kasie Urzędu, gdzie otrzymamy potwierdzenie lub za pośrednictwem przelewu na konto internetowe – tutaj będziemy musieli sami je wydrukować i dołączyć do wniosku o rejestrację samochodu.
Opłata recyklingowa, a rejestracja pojazdu - czym jest?
Samochody, które zostały sprowadzone przed 1 stycznia 2016 roku, w przypadku pierwszej rejestracji będą wymagały opłaty recyklingowej. Ten obowiązek będzie spoczywał na właścicielach lub firmach, które sprowadzają auta. Dotyczyć ma ona samochodów osobowych, które mogą przewozić do 8 osób, samochodów ciężarowych do 3,5t, a także motorowerów trójkołowych zaliczanych do kategorii L2e. Wynosić ma ona 500 PLN. Podsumowując: jeżeli ktoś sprowadził auto przed 2016 rokiem, nie wykonał on pierwszej rejestracji w kraju (bo np. auto stało cały czas w komisie), to zmuszony będzie zapłacić tą opłatę przy rejestracji.
Rejestracja samochodu online - czy to możliwe i na jakich warunkach?
Gdy dokonamy wszelkich opłat i zdobędziemy niezbędną dokumentację, możemy złożyć dokumenty osobiście w Urzędzie, wysłać pocztą lub złożyć przez Internet. Rejestracja samochodu online nie zawsze jest możliwa. Jest to uzależnione od konkretnej jednostki, która nas obsługuje (czy posiada odpowiednie systemy informacyjne, aby taką rejestrację przeprowadzić). Wtedy one ustalają szczegółowe warunki takiej rejestracji. To nie oznacza, że taka rejestracja uda się od razu, bo bardzo często wiele osób musi dostarczać dodatkowe dokumenty, o które prosi urzędnik (akcyzy, rozszerzone badania techniczne, problemy z wyprzedażą rocznika i właściwą datą produkcji pojazdu).
Przechodząc etap zbierania dokumentacji i jej dostarczenia do Urzędu, nasze auto zostanie zarejestrowane czasowo na 30 dni. W tym czasie urzędnik ma sprawdzić informacje o naszym pojeździe, a także zlecić wykonanie właściwego dowodu rejestracyjnego. Tymczasowy dowód rejestracyjny umożliwia nam poruszanie się autem po drogach. Gdyby z jakiś przyczyn nie udało się otrzymać dowodu rejestracyjnego w terminie, konieczne będzie przedłużenie pozwolenia czasowego na kolejne 14 dni. Wtedy ponownie musimy skontaktować się z wybranym Urzędem.