Prawo jazdy kat. B - czym mogę się poruszać?

Prawo jazdy kat. B - czym mogę się poruszać?

Jakimi pojazdy mogę prowadzić, posiadając prawo jazdy kat. B? Jak wygląda kurs w szkole nauki jazdy, a jak egzamin państwowy? Ile kosztuje uzyskanie takich uprawnień? Poruszanie czym umożliwia kategoria B1?

Kategoria B - jakie pojazdy można prowadzić?

Wiele osób, z ukończeniem 18 roku życia decyduje się na przystąpienie do kursu, który umożliwi uzyskanie prawa jazdy na samochody osobowe. Jednak w rzeczywistości, prawo jazdy kat. B pozwala poruszać się znacznie większa ilością pojazdów. Posiadając takie uprawnienia możemy prowadzić np. samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Według ustawy Prawo o ruchu drogowym, DMC (dopuszczalna masa całkowita) to masa pojazdu lub zespołu pojazdów łącznie z masą ładunku i osobami podróżującymi, deklarowana jako dopuszczalna na drodze procesu homologacyjnego.

O ile prawo jazdy B kojarzy nam się z samochodami typu combi, sedan, hatchback, o tyle warto wiedzieć, że w tej klasie pojazdów mieszczą się też małe i średnie dostawczaki, pick-upy, małe busy, największe vany oraz kampery. W przypadku busów, kluczowa jest dopuszczalna liczba przewożonych osób w pojeździe, która nie może wynosić więcej niż 9 osób. Powyżej tej liczby konieczne jest uzyskanie kategorii D. Nie należy zapominać również o motocyklach o pojemności skokowej do 125cm³. Co ważne, współczynnik mocy do masy pojazdu nie może przekraczać 0,1kW/kg.

Niekiedy do prowadzenia traktora, czy pojazdu wolnobieżnego wystarczy prawo jazdy kategorii B. To samo dotyczy maszyn budowlanych (zdarzają się sytuacje, kiedy możemy np. prowadzić koparkę, ale bez uzyskania dodatkowych uprawnień nie możemy się nią posługiwać). Kategorie te umożliwiają prowadzenie czterokołowców lekkich, a także pojazdów samochodowych o DMC do 400kg w przypadku przewożenia osób i 550kg w sytuacji, kiedy przewozimy ładunki. Zaliczane do kategorii B są trójkołowce, których minimalna odległość pomiędzy znajdującymi się na jednej osi kołami nie może wynosić mniej niż 460mm i muszą posiadać hamulec postojowy. Możemy holować przyczepy, o ile suma masy samochodu i przyczepy nie przekroczy 3,5 tony.

Prawo jazdy kat. B - ile kosztuje?

Pierwsza opłata, jaką przyjdzie nam zapłacić to koszt badania lekarskiego, który oscyluje w okolicach 200 PLN. Do tego musimy wyrobić zdjęcie w wymaganych rozmiarach. Sam koszt kursu prawa jazdy wynosi średnio 1 500 PLN. Gdy będziemy ubiegać się o przystąpienie do egzaminu państwowego, część teoretyczna kosztuje 30 PLN, natomiast cześć praktyczna 140 PLN. W zależności od tego, za którym razem zdamy, konieczne może być opłacenie kolejnych egzaminów, czy godzin doszkalających. Na koniec musimy uiścić opłatę w Wydziale Komunikacji, gdy uzyskamy pozytywny wynik z egzaminu w wysokości 100,50 PLN. Jest ona przeznaczona na poczet wydania dokumentu i czekamy na niego około 9 dni roboczych.

Aby uzyskać kategorię B musimy wcześniej w stosownym Wydziale Komunikacji złożyć wniosek o wydanie numeru PPK (Profil Kursanta Kierowcy). Na miejscu będziemy potrzebowali badania lekarskiego, dowodu osobistego, zdjęcia oraz ew. obecności rodzica, gdy nie ukończyliśmy 18 roku życia. Do samego kursu prawa jazdy możemy przystąpić 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat.

Kurs prawa jazdy - jak przebiega?

Kurs składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna odbywa się w ośrodku i trwa około 30 godzin lekcyjnych, podczas których przybliżane są podstawowe zasady ruchu drogowego, znaczenia znaków drogowych, czy dozwolonych prędkości. Po uzyskaniu pozytywnego wyniki z egzaminu wewnętrznego dotyczącego części teoretycznej, możemy przejść do jazdy. W ramach kursu otrzymujemy zazwyczaj 30 godzin jazdy. Zaczynamy na placu manewrowym, a po opanowaniu podstawowych czynności, przechodzimy do jazdy po mieście.

Prawo jazdy B - egzamin państwowy

Egzaminy są organizowane w Ośrodkach Ruchu Drogowego. Możemy przystąpić do dwóch części jednocześnie (egzamin teoretyczny i praktyczny), jednak niezdanie części teoretycznej skutkuje utratą środków za egzamin praktyczny, dlatego wiele osób decyduje się na zaliczenie testów oddzielnie. Pierwsza część egzaminu na prawo jazdy kategorii B składa się z 32 pytań, z których 20 to pytania TAK/NIE, natomiast pozostałe 12 są wielokrotnego wyboru (A, B, C). Na wykonanie testu egzaminujący ma 25 minut i może zdobyć maksymalnie 74 punkty. Do zdania egzaminu potrzebujemy 68.

Część praktyczna rozpoczyna się od placu manewrowego – tam sprawdzamy stan techniczny auta (działanie świateł, płyny eksploatacyjne, wyposażenie obowiązkowe). Następnie przechodzimy do jazdy po łuku, przed którą powinniśmy ustawić lusterka w pojeździe. Gdy ukończymy jazdę po łuku, przechodzimy do ruszania pod górkę, a następnie do jazdy po mieście, podczas której musimy zaliczyć kilka punktów kontrolnych zgodnie z listą, którą posiada egzaminator. Po powrocie do Ośrodka Ruchu Drogowego i bezbłędnej jeździe uzyskujemy pozytywny wynik i możemy zgłosić się do Wydziału Komunikacji, aby wyrobić prawo jazdy kat. B. 

Prawo jazdy kategorii B1 - czego dotyczy?

W momencie, kiedy ukończymy 16 lat możemy ubiegać się u pozyskanie uprawnień na kategorię B1, która zezwala do kierowania czterokołowcami oraz pojazdami określonymi dla kategorii AM. Dotyczy ona pojazdów samochodowych służących do przewożenia osób i ładunków, których masa własna nie może przekraczać 400kg w przypadku przewozu osób i 550kg w przypadku przewozu ładunków. Posiadając B1 można prowadzić również czterokołowce lekkie, których masa własna nie przekracza 350kg, a konstrukcja pojazdu ogranicza poruszanie się do prędkości 45km/h. 

OC dla młodego kierowcy

Wiele młodych kierowców, po uzyskaniu prawa jazdy kategorii B i zakupie pierwszego auta odczuwa rozczarowanie, gdy przychodzi im do zapłacenia za ubezpieczenie OC. Niestety, w większości przypadków Zakładu Ubezpieczeń, młodych kierowców traktują jako podwyższone ryzyko wystąpienia szkody. W poszukiwaniu najtańszej oferty, z pomocą przychodzi porównywarka OC na stronie Wygodnie.pl. Wystarczy kilka minut, aby wypełnić formularz i poznać proponowane ceny składek od kilku Ubezpieczycieli. Do dyspozycji jest również nasza infolinia, która udzieli pomocy w przypadku trudności związanymi z obliczeniem składki OC.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również