Prawo jazdy kat. C - uprawnienia na samochody ciężarowe

Prawo jazdy kat. C - uprawnienia na samochody ciężarowe

Ile kosztuje egzamin i kursy prawa jazdy kat. C? Co zyskujemy zdając na kategorię C+E? O jakie dodatkowe uprawnienia warto zadbać przez rozpoczęciem kariery kierowcy zawodowego? W jaki sposób przebiega nauka?

Prawo jazdy kategorii C - kto może je wyrobić?

Jeżeli interesuje nas kategoria C, konieczne jest wcześniej uzyskanie kat. B. Prawo jazdy na ciężarówki pozwala na prowadzenie pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Wykluczone z tych uprawnień są autobusy. Każdy kursant powinien mieć ukończone minimum 21 lat (do kursu można przystąpić 3 miesiące przed uzyskaniem wskazanego wieku). Jednak i w tym przypadku istnieje wyjątek – kierowcy, którzy ukończyli wcześniej kurs kwalifikacji wstępnej mogą przystąpić do egzaminu w wieku 18 lat.

Aby zostać kierowcą zawodowym i zdawać na prawo jazdy kat. C, musimy wcześniej uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych, a także odrębne orzeczenie psychologiczne. Będziemy potrzebowali też kolorowego zdjęcia w odpowiednich wymiarach, a także wyrobić swój numer PKK (Profil Kursanta Kierowcy). W ramach kategorii C możemy prowadzić pojazd składający się z samochodu ciężarowego i przyczepy lekkiej do 750kg. Cięższe przyczepy wymagają wyrobienia kategorii C+E.

Prawo jazdy C - ile kosztuje?

Wyrobienie zdjęcia do dokumentu kosztuje kilkadziesiąt złotych. Za badania zdrowotne i psychologiczne zapłacimy około 500 PLN. Przystępując do kursu, wiele osób decyduje się na wyrobienie od razu kategorii C+E. Za sam kurs dotyczący tylko kategorii C zapłacimy od 3 000 PLN. W przypadku zapisywania się na kurs łączony C+E, może kosztować od 5 000 PLN wzwyż. Przystępując do egzaminu na prawo jazdy kategorii C za część teoretyczną zapłacimy 30 PLN, natomiast za egzamin praktyczny 200 PLN. W zależności od tego, ile razy będziemy podchodzić do egzaminu, tyle razy będziemy musieli zapłacić za powtórkę. Gdy przystępujemy do C+E, płacimy tylko za egzamin praktyczny, który wynosi 245 PLN. Gdy już uzyskamy wynik pozytywny z egzaminu, wymiana prawa jazdy kosztuje 100,50 PLN w stosownym Wydziale Komunikacji.

Kategoria C+E - jak wygląda kurs i egzamin?

Kurs składa się z 20 godzin teoretycznych z przepisów ruchu drogowego, a także 30 godzin jazdy po placu i na trasie. Gdy ubiegamy się o kategorię C+E zyskujemy dodatkowe 25 godzin zajęć praktycznych z naczepą. Po opanowaniu tych czynności i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego, jesteśmy kierowani na egzamin państwowy na prawo jazdy C.

Egzamin z części teoretycznej składa się z 32 pytań, z których 20 to pytania TAK/NIE, a 12 pozostałych to pytania wielokrotnego wyboru (A, B, C). Na wykonanie testu mamy 25 minut. Zaliczenie części teoretycznej przy kategorii C zwalania z obowiązku zdawania egzaminu teoretycznego w kategorii C+E. Egzamin praktyczny natomiast składa się z takich elementów, jak przygotowanie ciężarówki do jazdy, jazda po placu manewrowym, a następnie po mieście.

Czy samo prawo jazdy C+E wystarczy?

Chcąc zostać kierowcą zawodowym powinniśmy stale rozwijać swoje kompetencje. Aby odpłatnie przewozić ładunki potrzebujemy zdobyć kurs na przewóz rzeczy. Trwa on 280-140 godzin lekcyjnych. Po nich przystępuje się do egzaminu państwowego. Gdy otrzymamy wynik pozytywny, do naszego prawa jazdy zostanie wpisany kod 95, który daje nam odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Wtedy należy również wymienić nasze prawo jazdy, aby została nam dopisana ta kwalifikacja zawodowa.

Każdy kierowca musi co 5 lat na nowo przechodzić niektóre badania i szkolenia okresowe. Samo prawo jazdy kat. C nie jest atrakcyjne na rynku pracy kierowcy. Przyszli i ówcześni kandydaci bardzo często decydują się na zdanie dodatkowych kursów poszerzających ich kwalifikacje, jak np. przewóz materiałów niebezpiecznych, uprawnienia operatora wózka widłowego, czy operatora żurawia przewoźnego HDS. Poza dodatkowymi kursami, konieczne jest wyrobienie karty kierowcy, która jest używana do sprawdzania czasu pracy przez tachograf cyfrowy.

Ubezpieczenie OC ciężarowe

Każdy pojazd ciężarowy ma obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli posiadasz swoją ciężarówkę, również powinieneś to zrobić. Za pośrednictwem naszego portalu możesz wykupić ubezpieczenie OC ciężarowe. Wystarczy wypełnić formularz, a następnie nasi agenci przygotują dla Ciebie ofertę ubezpieczenia OC wraz z proponowanymi rozszerzeniami. W razie jakichkolwiek niejasności, nasza infolinia jest do Państwa dyspozycji.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również