Rejestracja samochodu z zagranicy - jak się nie nabiegać, a to załatwić?

Rejestracja samochodu z zagranicy - jak się nie nabiegać, a to załatwić?

Rozważasz zakup samochodu z zagranicy i chcesz go zarejestrować? Zastanawiasz się, jakie musisz ponieść opłaty i ile może to kosztować? Jakie dokumenty dostarczyć do Urzędu Skarbowego i Wydziału Komunikacji? W tym artykule omawiamy, jak to sprawnie załatwić.

Rejestracja samochodu z zagranicy - jak się nie nabiegać, a to załatwić?

Jesteś w trakcie oględzin auta, które ma np. tablice rejestracyjne z Niemiec? Zakup auta napawa nas optymizmem, lecz rejestrowanie samochodu z zagranicy może być nie lada wyzwaniem. Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży samochodu, zwróć uwagę, czy jest ona dwujęzyczna. Jeżeli dokument będzie napisany tylko np. po niemiecku, konieczne będzie jego tłumaczenie na polski, a za to trzeba dodatkowo zapłacić (powyżej 100 PLN).

Przed zakupem i rejestracją auta z zagranicy musisz wiedzieć, że przyjdzie Ci zapłacić albo samą akcyzę (jeżeli przykładowo umowa kupna-sprzedaży została zawarta za granicą) albo akcyzę i podatek PCC (jeżeli zawarłeś umowę z obcokrajowcem na terenie Polski). Identyfikuje to urzędnik po miejscu zawarcia umowy. W trakcie podpisywania umowy zadbaj o to, aby sporządzić oświadczenie, kiedy pojazd przekroczył granicę RP. Będzie potrzebne do przerejestrowania auta.

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu w Urzędzie Skarbowym?

Aby poruszać się na terenie RP autem zagranicznym, musisz mieć ważne ubezpieczenie OC. Zapytaj sprzedawcę, czy auto ma aktualne OC krótkoterminowe. Jeżeli nie, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie OC, żeby dojechać do miejsca zamieszkania. Gdy Twoje auto jest uszkodzone (nie są to uszkodzenia eksploatacyjne, a np. wgnieciony bok etc.), zrób koniecznie zdjęcia. Przydadzą się nie w rejestracji samochodu z zagranicy, ale w Urzędzie Skarbowym (może zostać naliczona zniżka w opłatach).

Przychodzi pora na opłatę akcyzy za samochód. Wtedy trzeba uzupełnić druk AKC-US. Na miejscu w Urzędzie Skarbowym będą Ci potrzebne następujące dokumenty:

  • Dowód osobisty;
  • Umowa kupna-sprzedaży samochodu;
  • Wypełniony druk AKC-US;
  • Zagraniczny dowód rejestracyjny pojazdu i pozostałe dokumenty (np. karta pojazdu).

Akcyza i podatek od czynności cywilno-prawnych

Kwota zakupu auta na umowie kupna-sprzedaży nie świadczy o wartości auta! Urząd Skarbowy na podstawie wewnętrznych programów sam wylicza średnią wartość naszego pojazdu. I tutaj mamy do czynienia z pierwszym kosztem rejestracji samochodu z zagranicy. Kluczowa będzie pojemność silnika naszego auta. Załóżmy, że wycenili auto na 20 000 PLN. Jeżeli pojemność silnika nie przekracza 2000 cm³, to podatek wynosi 3,1% wartości pojazdu, czyli 620 PLN. Jeżeli natomiast silnik ma pojemność większa niż 2000 cm³, to akcyza wyniesie 18,6% wartości pojazdu, czyli 3 720 PLN!

Urzędnik może naliczyć tzw. zniżkę, jeżeli auto jest uszkodzone. Tutaj potrzebna będzie dokumentacja w postaci zdjęć zniszczeń lub wycena naprawy auta w warsztacie/serwisie. Zanim przejdziemy do rejestrowania samochodu z zagranicy, jeżeli umowę podpisano z obcokrajowcem w Polsce, to jeszcze musimy zapłacić podatek o czynności cywilno-prawnych. Wypełniamy druk PCC-3 i szykujemy kwotę w wysokości 2% wartości samochodu, czyli 400 PLN. Do rejestracji auta z zagranicy będzie potrzebne potwierdzenie opłacenia akcyzy i PCC. W przypadku akcyzy na druk czeka się kilka dni, można pobrać go ze strony puesc.gov.pl zakładając konto albo udać się ponownie do Urzędu Skarbowego i poprosić o potwierdzenie.

Przegląd zerowy - to jeszcze przed rejestracją pojazdu

Jeździmy na zagranicznych tablicach, mamy ważne badanie techniczne, ale Wydział Komunikacji w trakcie rejestracji auta z zagranicy na pewno zleci Wam wykonanie rozszerzonego badania technicznego pojazdu. Zanim do niego przystąpimy, jeżeli auto pochodzi z poza UE, Kanady, Stanów Zjednoczonych czy Szwajcarii, konieczne może być wykonanie tłumaczenia dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. To oczywiście dodatkowy koszt.

Za sam przegląd zerowy musimy zapłacić 98 PLN (162 PLN, jeżeli auto ma instalację LPG). Zanim podejdziecie do rejestracji pojazdu z zagranicy, musicie zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Wyprzedaż rocznika. Załóżmy, że pierwsza rejestracja za granicą nastąpiła w 2015 roku (tak jest wpisane w dowodzie rejestracyjnym), a samochód wyprodukowano w 2014. Na umowie kupna-sprzedaży wpisany rocznik 14, w dowodzie 15. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ten aspekt, ponieważ wtedy Wydział Komunikacji może stwierdzić niejasności w przedstawionych dokumentach i nakażę ich zmianę (albo jechać do właściciela i na nowo pisać umowę, albo rozmawiać z stacją diagnostyczną). 

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

Gdy uda się wykonać powyższe czynności, pada pytanie jakie dokumenty do rejestracji samochodu trzeba przygotować? Musimy mieć ze sobą:

  • Potwierdzenie opłaty akcyzy (ew. dodatkowo podatku od czynności cywilno-prawnych);
  • Zagraniczny dowód rejestracyjny i kartę pojazdu;
  • Umowę kupna-sprzedaży pojazdu lub fakturę (dowód zakupu);
  • Oświadczenie, kiedy samochód przekroczył granicę RP;
  • Obydwie zagraniczne tablice rejestracyjne pojazdu;
  • Dowód osobisty;
  • Rozszerzone badanie techniczne samochodu tzw. zerowe;
  • Ważne ubezpieczenie OC (może być krótkoterminowe).

Z tymi dokumentami będzie możliwa rejestracja samochodu z zagranicy w Wydziale Komunikacji. Wtedy otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, natomiast na właściwy musimy czekać około miesiąca. Po przerejestrowaniu otrzymujemy nowe dwie polskie tablice rejestracyjne oraz naklejkę na szybę, którą przyklejamy od wewnątrz w prawym dolnym rogu szyby czołowej.

Porównywarka OC - kiedy potrzebne będzie właściwe ubezpieczenie?

Jeżeli w trakcie rejestrowania samochodu z zagranicy okazaliśmy tymczasowe OC, to przy odbiorze właściwego dowodu rejestracyjnego będzie potrzebna umowa ubezpieczenia zawarta na nowe tablice rejestracyjne. Można zawrzeć OC na rok po podpisaniu umowy, ale wtedy musimy wykonać aneks na polisie i zmienić numer rejestracyjny pojazdu u właściwego Ubezpieczyciela.

Jeżeli szukasz taniej oferty na rynku, to sprawdź jak działa porównywarka OC. Wystarczy kilka minut, aby poznać cenę ubezpieczenia Twojego auta. Kalkulację możesz zapisać na później, a w razie problemów nasza infolinia udzieli niezbędnych wskazówek, które pozwolą Ci wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również