Przegląd samochodu - koszt, co powinno zostać sprawdzone?

Przegląd samochodu - koszt, co powinno zostać sprawdzone?

Posiadanie samochodu osobowego, dostawczego, ciężarowego lub motocykla narzuca na jego właściciela określone obowiązki. Jednym z nich jest badanie techniczne pojazdu. Wymagane przepisami powinno być przeprowadzone raz w roku w dowolnej stacji serwisowej. Wyjątkiem są nowe auta, dla których okres ten wydłuża się do 3 lat. Jaki jest koszt takiego przeglądu i co obejmuje?

Przegląd samochodu - kiedy go przeprowadzać i kogo obowiązuje?

Badanie techniczne pojazdu jest jedną z tych czynności, którą musi wykonać właściciel, aby otrzymał zezwolenie na poruszanie się nim po drogach publicznych. Obowiązek jego przeprowadzenia narzuca postanowienie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Wskazuje ono również terminy, w jakich przegląd samochodu powinien zostać przeprowadzony. Zgodnie z zapisem:

 • pierwszy przegląd rejestracyjny powinien być przeprowadzony przed zarejestrowaniem auta lub motocykla w Wydziale Komunikacji. Pozytywne przejście badania jest warunkiem dokonania takiej rejestracji
 • kolejne badanie techniczne pojazdu wykonuje się w trzy lata po przeglądzie rejestracyjnym
 • trzeci przegląd samochodu jest obowiązkowy po kolejnych dwóch latach
 • od czwartego badania, do końcu okresu użytkowania samochodu, wizyty w stacji serwisowej muszą się odbywać raz w roku, przed upływem terminu ważności poprzednich badań

Warto też wiedzieć, że niektóre pojazdy powinny być poddawane przeglądom technicznym raz w roku, bez względu na to, ile lat temu zjechały z taśmy produkcyjnej. Do takich aut zaliczają się np.:

 • taksówki
 • pojazdy uprzywilejowane
 • samochody służące do nauki jazdy
 • pojazdy do transportu materiałów niebezpiecznych
 • auta zasilane gazem LPG

Natomiast raz na pół roku badanie techniczne pojazdu jest wykonywane w przypadku autobusów i ciągników rolniczych.

Gdzie można wykonać przegląd samochodu?

Do przeprowadzania okresowych badań technicznych są uprawnione stacje diagnostyczne. Dysponują one odpowiednim wyposażeniem oraz oprogramowaniem komputerowym, które pozwala na dokonanie oceny stanu technicznego samochodu czy motocykla. Wybór stacji nie jest narzucony prawem ani nie podlega rejonizacji. Oznacza to, że właściciel auta może go odprowadzić na badanie zarówno na własnym osiedlu, jak i zlecić je serwisowi w oddalonym mieście, w którym akurat przebywa.

Takie podejście do wyboru diagnosty ma swoje dobre i złe strony. Z jednej strony nie wymusza na właścicielu powrotu do domu, z powodu zbliżającego się terminu przeglądu samochodu. Z drugiej – jest zachętą do poszukiwania stacji prowadzonych przez bardziej liberalnych i skłonnych do przymykania oka mechaników. W efekcie zdarza się, że badanie techniczne pojazdu przechodzi nie w pełni sprawne auto, które później stwarza zagrożenie na drodze.

Co obejmuje przegląd samochodu?

Coroczny przegląd auta nie jest przypadkowy, lecz odbywa się zgodnie z ustalonymi zasadami. W wielu stacjach diagnostycznych specjaliści korzystają ze specjalnej listy, na której odhaczają poszczególne pozycje. Jest ona gwarancją, że badanie zostanie przeprowadzone kompleksowo i z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych elementów. Wstępem do niego jest sprawdzenie numeru VIN i jego zgodności z dokumentacją. Podczas kontroli sprawdzane są elementy takie jak: 

 • stan ogumienia
 • oświetlenie samochodu, w tym poprawność ustawienia lamp
 • sprawność hamulców
 • sprawność układu kierowniczego, silnika, amortyzatorów
 • szczelność układu wydechowego
 • skład spalin pod kątem zawartości szkodliwych związków
 • wycieki płynów eksploatacyjnych
 • sprawność wycieraczek i spryskiwaczy
 • stan karoserii pod kątem korozji
 • wyposażenie służące bezpieczeństwu jazdy - posiadanie trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy

Przegląd auta zaliczony z wynikiem pozytywnym jest odnotowywany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeśli właściciel nie ma takiego dokumentu przy sobie lub brakuje w nim miejsca na kolejne pieczątki, diagnosta wystawia odpowiednie zaświadczenie. Informacja o badaniu i jego wyniku trafia też do systemu. Dzięki temu może być zweryfikowana podczas kontroli drogowej.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Ponieważ coroczne badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe, ustalono również stałą opłatę, jaką trzeba ponieść za jego przeprowadzenie. Obecnie koszty przeglądu to:

98 zl dla samochodow osobowych, 161 zl dla samochodow osobowych z instalacja LPG, 62 zl dla motocykli i ciagnikow, 51 zl dla motorowerow, 79 zl dla lekkich przyczep, 153 zl i 176 zl dla samochodow ciezarowych o roznym tonazu

Jeśli podczas przeglądu diagnosta wykryje usterki, zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu, wydając zaświadczenie ważne przez 14 dni. Zobowiązuje ono do usunięcia wad i ponownego poddania się badaniu. W takiej sytuacji koszty zależą od rodzaju usterki. Przykładowo za ponowne sprawdzenie sprawności amortyzatorów jednej osi trzeba zapłacić 14 zł, za geometrię kół jednej osi – 36 zł, a za skuteczność hamulców – 20 zł.

Ile kosztuje przegląd samochodu po terminie?

Może się zdarzyć, że właściciel pojazdu zapomni o terminie badania technicznego lub też z różnych przyczyn nie będzie mógł się na nie zgłosić. W takiej sytuacji musi się liczyć z dodatkowymi kosztami. Za przegląd samochodu po terminie zapłaci on o 50% więcej niż w przypadku wykonania go na czas. Oznacza to, że badanie samochodu osobowego będzie go kosztować 147 zł zamiast 98 zł. 

Ponadto jazda samochodem bez aktualnych badań podczas kontroli przez policję może się skończyć 500-złotowym mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego na 7 dni. Natomiast spowodowanie wypadku takim pojazdem niesie za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje, wyciągane między innymi przez ubezpieczyciela.

Podsumowanie
1. Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe!
2. Taksówki, pojazdu uprzywilejowane, służące do nauki jazdy, transportu materiałów niebezpiecznych, czy posiadające instalację LPG powinny przechodzić przegląd raz do roku - nawet w przypadku nowych samochodów.
3. Przegląd samochodu wykonujemy na stacji diagnostycznej.
4. Sprawność hamulców, układu kierowniczego, świateł, wycieraczek - to tylko nietkóre z elementów sprawdzane podczas badania.
5. Koszt przeglądu jest uzależniony od rodzaju pojazdu, jaki będzie badany.
6. Brak aktualnego badania technicznego może skutkkotwać otrzymaniem mandatu w wysokości 500zł.

Może zainteresuje Cię również