Masz pytania? Zadzwoń do nas

22 201 9001

Agenci dostępni w godzinach 8.00 - 20.00 (pon. - pt.)

lub zamów rozmowę

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - wzór

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - wzór

Skorzystaj z naszego edytowalnego wzoru umowy kupna-sprzedaży. Wystarczy uzupełnić ją na telefonie, komputerze lub tablecie, wydrukować i podpisać. W tym artykule znajdziesz również więcej informacji odnośnie tego, co powinna zawierać taka umowa oraz jak ją prawidłowo przygotować.

Co musi zawierać umowa sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu wiąże się z szeregiem formalności, o których trzeba pamiętać i ich dopilnować. Niekiedy nie mamy czasu na przygotowanie specjalnej umowy, dlatego poszukujemy w sieci dostępnych, gotowych plików pdf. Nasz formularz umożliwia uzupełnienie danych na urządzeniu elektronicznych poza podpisamie sprzedającego i kupującego, które należy złożyć na wydrukowanym dokumencie odręcznie.

 

UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY PDF

 

Gdybyśmy chcieli jednak stworzyć taką umowę od podstaw, musimy zamieścić w niej następujące informacje:

  • data i miejsce zawarcia umowy
  • informacje o sprzedającym (jego imię i nazwisko/nazwa firmy, PESEL, NIP - jeżeli posiada, oraz rodzaj i numer dokumenty tożsamości)
  • informacje o kupującym
  • dane dotyczące przedmiotu umowy (w tym przypadku pojazdu: marka/model, rok wyprodukowania, numer silnika, nadwozia, numer rejestracyjny i jego aktualny przebieg)
  • wartość przedmiotu (zapisana liczbowo i słownie)
  • czytelny podpis sprzedającego i kupującego

Niezbędne oświadczenia i prawa - umowa kupna sprzedaży auta

Poza informacjami, o których wspominamy powyżej, w treści umowy kupna sprzedaży pojazdu powinny zostać zawarte oświadczenia sprzedającego i kupującego. Deklaracje te dotyczą:

  • własności pojazdu
  • sposobu przeniesienia własności auta
  • kwestii stanu technicznego samochodu
  • kosztów transakcyjnych i opłat skarbowych

Ponadto, każda umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna mieć odniesienie do przepisów Kodeksu Cywilnego (jeżeli czegoś nie regulujemy jej zapisami), a także zawierać informację w ilu egzemplarzach została przygotowana (zazwyczaj są to dwa egzemplarze lub więcej).

Dwóch właścicieli auta przy podpisaniu umowy?

Sprzedający musi oświadczyć kupującemu, że przedmiot umowy jest jego wyłączną własnością. Zdarzają się również takie sytuacje, gdzie jest kilku współwłaścicieli pojazdu lub jego części. Musimy zwracać na to uwagę, ponieważ możemy nabyć tylko część danego pojazdu. Takie oświadczenie daje nam gwarancję tego, że będziemy w 100% jego właścicielami. 

Jednakże, jeżeli występuje dwóch lub więcej właścicieli pojazdu (takie sytuacje są na porządku dziennym), należy uwzględnić ich dane w umowie, a także zadbać o złożenie własnoręcznych podpisów przez wszystkich właścicieli. Sprzedający auto powinien zadbać o poinformowanie współwłaścicieli o sprzedaży auta i właściwy przebieg podpisania umowy.

Gwarancja braku wad prawnych i technicznych w umowie sprzedaży samochodu

W treści tego oświadczenia odnosimy się do tego, że pojazd nie ma żadnych wad prawnych, a jego prawa do własności nie posiadają osoby trzecie. Tego rodzaju oświadczenie jest gwarancją dla kupującego, że samochód nie jest przedmiotem sporu sądowego lub postępowania komorniczego. Gdyby jednak sprzedający chciał nas oszukać, stanowi to dla nas formę zabezpieczenia, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd i nieświadomie dokonaliśmy transakcji.

Umowa kupna sprzedaży samochodu powinna zawierać także oświadczenie sprzedającego, w którym to odnosi się do wad technicznych pojazdu. Deklaracja ma zapobiec sytuacji, w której auto posiadałoby wady zagrażające bezpieczeństwu jego prowadzenia, o których sprzedający wiedział i nie poinformował kupującego. 

Powołując się na powyższe zapisy, możemy odstąpić od umowy w przypadku, gdy po zakupie wyjdą na jaw poważniejsze usterki, które zostały zatajone w trakcie jego sprzedaży. Kupujący poza odstąpieniem od umowy i zwrotu pieniędzy może żądać wymiany pojazdu na sprawny lub obniżenia jego ceny.

O czym musimy jeszcze pamiętać w umowie kupna sprzedaży pojazdu?

W jednym z zapisów umowy musimy zawrzeć informacje, w której sprzedający przenosi własność pojazdu na kupującego za określoną kwotę. Jest to potwierdzenie dla obu stron, że pojazd zmienia właściciela za określoną sumę pieniędzy. W przypadku, kiedy umawiamy się na płatnością ratalną, wtedy również określamy w umowie sposób płatności oraz warunki, na jakich ona ma przebiegać (wysokość rat, harmonogram ich spłat).

Jedna z deklaracji odnosi się do kosztów transakcji i opłat skarbowych. Kiedy kupimy samochód, mamy 14 dni na to, aby uzupełnić odpowiedni formularz (PCC-3), który zobowiązuje do uiszczenia opłaty wynoszącej 2% wartości samochodu (o ile jego wartość przekracza 1000zł). Właściwy formularz znajdziemy w Urzędzie Skarbowym lub na stronie Ministerstwa Finansów.

Formalności i ubezpieczenie po podpisaniu umowy sprzedaży samochodu

Po zakupie pojazdu musimy go zarejestrować na siebie. W tym celu udajemy się do właściwego Wydziału Komunikacji. Wtedy dokonana zostania zmiana właścicieli pojazdu. Ponadto powinniśmy zorientować się, do kiedy mamy aktualną polisę OC oraz badanie techniczne pojazdu. W przypadku ubezpieczenia OC musimy zgłosić fakt nabycia pojazdu do firmy, w której jest ubezpieczone auto. 

Kupując samochód u handlarza, może mieć on krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Gdy okres umowy dobiega końca, można również poszukać oferty tańszego ubezpieczenia OC/AC w sieci lub udać się do Agenta. Wtedy w związku z zakupem składamy wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC do zakładu u zawieramy polisę w nowym towarzystwie, które oferuje nam tańsze ubezpieczenie.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Porady ubezpieczeniowe

Może zainteresuje Cię również