Umowa kupna-sprzedaży samochodu - wzór

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - wzór

Skorzystaj z naszego edytowalnego wzoru umowy kupna-sprzedaży. Wystarczy uzupełnić ją na telefonie, komputerze lub tablecie, wydrukować i podpisać. W tym artykule znajdziesz również więcej informacji odnośnie tego, co powinna zawierać taka umowa oraz jak ją prawidłowo przygotować.

Co musi zawierać umowa sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu wiąże się z szeregiem formalności, o których trzeba pamiętać i ich dopilnować. Niekiedy nie mamy czasu na przygotowanie specjalnej umowy, dlatego poszukujemy w sieci dostępnych, gotowych plików pdf. Nasz formularz umożliwia uzupełnienie danych na urządzeniu elektronicznym poza ich podpisaniem przez sprzedającego i kupującego (należy złożyć na wydrukowanym dokumencie podpis odręcznie).

 

UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY PDF

 

Gdybyśmy chcieli jednak stworzyć taką umowę od podstaw, musimy zamieścić w niej następujące informacje:

  • data i miejsce zawarcia umowy
  • informacje o sprzedającym (jego imię i nazwisko/nazwa firmy, PESEL, NIP - jeżeli posiada, oraz rodzaj i numer dokumentu tożsamości)
  • informacje o kupującym
  • dane dotyczące przedmiotu umowy (w tym przypadku pojazdu: marka/model, rok wyprodukowania, numer silnika, nadwozia, numer rejestracyjny i jego aktualny przebieg)
  • wartość przedmiotu (zapisana liczbowo i słownie)
  • czytelny podpis sprzedającego i kupującego

Niezbędne oświadczenia i prawa - umowa kupna sprzedaży auta

Poza informacjami, o których wspominamy powyżej, w treści umowy kupna sprzedaży pojazdu powinny zostać zawarte oświadczenia sprzedającego i kupującego. Deklaracje te dotyczą:

  • własności pojazdu
  • sposobu przeniesienia własności auta
  • kwestii stanu technicznego samochodu
  • kosztów transakcyjnych i opłat skarbowych (kto je pokrywa)

Ponadto, każda umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna mieć odniesienie do przepisów Kodeksu Cywilnego (jeżeli czegoś nie regulujemy w niej zapisami), a także zawierać informację w ilu egzemplarzach została przygotowana (zazwyczaj są to dwa egzemplarze lub więcej - w zależności od ilości sprzedających i kupujących).

Dwóch właścicieli auta przy podpisaniu umowy?

Sprzedający musi oświadczyć kupującemu, że przedmiot umowy jest jego wyłączną własnością. Zdarzają się również takie sytuacje, gdzie jest kilku współwłaścicieli pojazdu. Musimy zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ źle sformułowane zapisy umowy powodują to, że nabywamy tylko część takiego pojazdu. Poprawnie przygotowana umowa daje nam gwarancję tego, że będziemy w 100% właścicielami auta. 

Sytuacja może się również odwrócić - auto będzie miało dwóch nowych właścicieli. W tej sytuacji również należy umieścić ich w umowie i zarówno wszyscy kupujący, jak i sprzedający powinni być na miejscu podczsa podpisania umowy, a po stornie właścicieli auta należy zadbać o, aby wszyscy tego dnia byli na miejscu.

Gwarancja braku wad prawnych i technicznych w umowie sprzedaży samochodu

W treści tego oświadczenia odnosimy się do tego, że pojazd nie ma żadnych wad prawnych, a jego prawa do własności nie posiadają inne osoby trzecie. Tego rodzaju oświadczenie jest gwarancją dla kupującego, że samochód nie jest przedmiotem sporu sądowego lub postępowania komorniczego. Gdyby jednak sprzedający chciał nas oszukać, stanowi to dla nas formę zabezpieczenia, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd i nieświadomie dokonaliśmy transakcji.

Umowa kupna sprzedaży samochodu powinna zawierać także oświadczenie sprzedającego, w którym to odnosi się do wad technicznych pojazdu. Deklaracja ma zapobiec sytuacji, w której auto posiadałoby wady zagrażające bezpieczeństwu jego prowadzenia, o których sprzedający wiedział i nie poinformował kupującego. Ilekroć przy zakupie samochodu okazywało się, że jakieś drobne elemety są uszkodzone i wymagają naprawy, o tyle jeżeli wartość takich usterek jest znacząca, można się odwoływać. Kupujący poza odstąpieniem od umowy i zwrotu pieniędzy może żądać wymiany pojazdu na sprawny lub obniżenia jego ceny.

O czym musimy jeszcze pamiętać w umowie kupna sprzedaży pojazdu?

W jednym z zapisów umowy musimy zawrzeć informacje, w której sprzedający przenosi własność pojazdu na kupującego za określoną kwotę. Jest to potwierdzenie dla obu stron, że pojazd zmienia właściciela za określoną sumę pieniędzy. W przypadku, kiedy umawiamy się na płatnością ratalną, wtedy również określamy w umowie sposób płatności oraz warunki, na jakich ona ma przebiegać (wysokość rat, harmonogram ich spłat).

Jedna z deklaracji odnosi się do kosztów transakcji i opłat skarbowych. Kiedy kupimy samochód, mamy 14 dni na to, aby uzupełnić odpowiedni formularz (PCC-3), który zobowiązuje do uiszczenia opłaty wynoszącej 2% wartości samochodu (o ile jego wartość przekracza 1000zł). Właściwy formularz znajdziemy w Urzędzie Skarbowym lub na stronie Ministerstwa Finansów.

Formalności i ubezpieczenie po podpisaniu umowy sprzedaży samochodu

Po zakupie pojazdu musimy go zarejestrować na siebie. W tym celu udajemy się do właściwego Wydziału Komunikacji. Wtedy dokonana zostania zmiana właścicieli pojazdu. Ponadto, powinniśmy zorientować się, do kiedy mamy aktualną polisę OC oraz badanie techniczne pojazdu. W przypadku ubezpieczenia OC musimy zgłosić fakt nabycia pojazdu do firmy, w której jest ubezpieczone auto. 

Kupując samochód u handlarza, może mieć on krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Gdy okres umowy dobiega końca, można również poszukać oferty tańszego ubezpieczenia OC/AC w sieci lub udać się do Agenta. Wtedy, w związku z zakupem składamy wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC do ubezpieczyciela i zawieramy polisę w nowym towarzystwie, które oferuje nam tańsze ubezpieczenie.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również