Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się koniecznością uiszczenia wielu opłat, w tym podatku akcyzowego. Dotyczy on jedynie pojazdów, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terenie Polski. Jaki to koszt, od czego zależy jego ostateczna wysokość i kto powinien liczyć się z koniecznością uiszczenia podatku?
Rejestracja samochodu a podatek
Kupując używany samochód, zarejestrowany na terenie Polski, trzeba liczyć się koniecznością zapłacenia podatku wynoszącego 2% wartości pojazdu. Najpierw wypełniamy specjalny formularz, a następnie przesyłamy go do Urzędu Skarbowego.
W przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy, występuje akcyza wyliczana w zależności od wartości auta.. Akcyza za samochód może przyjmować wartość wynoszącą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jest to:
- 3,1% wartości dla samochodów z silnikami o pojemności mniejszej niż 2000 cm3
- 18,6% wartości dla samochodów z silnikami o pojemności większej niż 2000 cm3
Nie ma zatem stałej akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy. Wszystko zależy od indywidualnej charakterystyki danego pojazdu. Warto pamiętać również o tym, że auta sprowadzane są zwykle kupowane za zupełnie inną walutę. Z tego powodu do wyliczenia opłaty akcyzy za samochód konieczne jest przeliczenie ceny samochodu po kurskie NBP z dnia, w którym auto przekroczyło Polską granicę.
Wysokość akcyzy za samochód
Akcyza na auta jest wyliczana indywidualnie, dlatego może znacznie różnić się w zależności od pojemności silnika w konkretnym samochodzie. Co ciekawe, w 2020 i 2021 roku pojawiły się nowe regulacje dotyczące pojazdów hybrydowych. W ich przypadku akcyza jest wyliczana w następujący sposób:
- 9,3% dla samochodów osobowych hybrydowych plug-in lub klasycznych o pojemności silnika od 2000 do 3500 cm3
Jak widać, podane stawki to zaledwie 50% wartości, którą trzeba zapłacić w przypadku standardowych samochodów spalinowych. Zmiany mają na celu zachęcenie kierowców do korzystania z pojazdów hybrydowych, bezpieczniejszych dla środowiska niż standardowe auta zasilane jedynie benzyną, ropą lub gazem. W 2020 roku pojazdy hybrydowe z silnikiem o pojemności mniejszej niż 2000 cm3 były objęte akcyzą wynoszącą 1,55%, czyli 50% standardowej opłaty. Od 1 stycznia 2021 wszedł w życie przepis, który całkowicie znosi podatek akcyzowy w przypadku takich samochodów.
Ile wynosi akcyza za samochód?
Ceny samochodów używanych są różne, ale zazwyczaj nie przekraczają one kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku kupna pojazdu, który w przeliczeniu kosztuje około 20 tys. PLN i ma silnik o pojemności mniejszej niż 2000 cm3, konieczne jest zapłacenie około 600 PLN. Kwota ta będzie znacznie wyższa w sytuacji, gdy zdecydujesz się na sprowadzenie pojazdu o większym silniku. Wówczas stawka jest sześciokrotnie większa, dlatego przed wyborem konkretnego samochodu warto przeliczyć wysokość dodatkowych opłat. Pojemność silnika wpływa także na cenę ubezpieczenia OC.
Co warto wiedzieć o akcyzie za samochód?
Akcyza na samochody sprowadzone z zagranicy może przyjmować różne wartości. Należy jednak pamiętać, że uregulowanie opłaty musi nastąpić w terminie 30 dni od daty sprowadzenia pojazdu do Polski. Bez uiszczenia należnych danin, kierowca nie ma możliwości zarejestrowania samochodu w urzędzie, dlatego nie będzie on również w stanie wykupić ubezpieczenia, wykonać przeglądów i uzyskać numerów rejestracyjnych. Wówczas pojazd staje się zupełnie bezużyteczny i nie może poruszać się po drogach.
Akcyzę za samochód trzeba uregulować przed udaniem się do Wydziału Komunikacji. Po dopełnieniu formalności otrzymasz odpowiednie świadectwo, które pozwoli na zarejestrowanie pojazdu i legalne poruszanie się nim po polskich drogach. Kiedyś formalności związane z akcyzą za samochody załatwiało się w Urzędzie Celnym, jednak od kilku lat zajmuje się tym Urząd Skarbowy.
Akcyza za samochód jest obowiązkowa jedynie w określonych sytuacjach. Istnieją bowiem przypadki zwolnienia z konieczności uiszczenia takiej opłaty. Podatku akcyzowego nie zapłacisz, jeśli:
- samochód jest napędzany energią elektryczną lub wodorem
- pojazd jest specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego
- auto jest elementem spadku, przewozisz je jako osoba fizyczna lub masz prawo do legalnego użytkowania pojazdu na terenie całej Unii Europejskiej
- wracasz do Polski po emigracji na pobyt stały z innego kraju Unii
Akcyza za samochód online
Czym jest akcyza za samochód online? To nic innego jak możliwość uregulowania należności bez udawania się do Urzędu Skarbowego. Na stronie rządowej www.puesc.gov.pl można znaleźć internetowe formularze pozwalające na przelanie pieniędzy bezpośrednio na konto, bez umawiania się na wizytę w urzędzie. Jest to bardzo wygodna opcja, szczególnie w sytuacji, gdy najbliższa placówka znajduje się daleko od Twojego miejsca zamieszkania.
Jeśli preferujesz tradycyjne rozwiązania, możesz także wydrukować formularz z Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów i udać się do Urzędu Skarbowego odpowiadającego Twojemu miejscu zamieszkania. Wówczas płatność jest możliwa również gotówką.