Przepisanie ubezpieczenia OC - na czym polega?

Przepisanie ubezpieczenia OC - na czym polega?

Sprzedałeś lub podarowałeś komuś auto i chciałbyś przepisać ubezpieczenie OC na nowego właściciela? W tym artykule omawiamy jak to zrobić, gdzie oraz ile mamy na to czasu.

Przepisanie polisy OC - kiedy można to zrobić

Kiedy sprzedajemy nasz pojazd lub przekazujemy go w akcie darowizny, nowy właściciel musi od nas otrzymać dokumenty dotyczące samochodu, jak np. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu itp. Konieczne jest również zapewnienie ciągłości w ubezpieczeniu OC.

Taki fakt zbywca lub darczyńca powinien w ciągu 14 dni zgłosić do zakładu ubezpieczeń, że nie jest on już właścicielem pojazdu. Wtedy wskazuje nowego właściciela, a Ubezpieczyciel może wykonać rekalkulację składki OC. Przepisanie OC na nowego właściciela można zgłosić wtedy, gdy podpiszemy już umowę kupna-sprzedaży samochodu lub umowę darowizny – od tego czasu mamy 2 tygodnie na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego.

Przepisanie OC, a rezygnacja z ubezpieczenia?

Za brak aktualnego ubezpieczenia OC grożą wysokie kary finansowe nakładane przez UFG. Jednak oferta ofercie nigdy nie jest równa. Nowy właściciel samochodu nie musi składać wypowiedzenia OC na koniec okresu przepisanej polisy OC. Wygasa ona automatycznie.

Przepisanie OC na nowego właściciela skutkuje również tym, że nie musi on kontynuować umowy zawartej przez poprzedniego posiadacza. Może on zawrzeć umowę z innym towarzystwem, w którym otrzyma korzystniejszą ofertę, a tą od zbywcy wypowiedzieć. Okres pomiędzy zakupem nowego ubezpieczenia, a kontynuacją przepisanego OC może zostać przekalkulowany przez zakład ubezpieczeń – wtedy przyjdzie nam dopłacić za okres ochrony.

Przepisanie ubezpieczenia OC - jak to zgłosić?

W dobie cyfryzacji wszystkich procesów związanych z obsługą Klienta, taki fakt możemy zgłosić za pośrednictwem elektronicznych formularzy, u swojego Agenta lub wysłać druk bezpośrednio na adres zakładu ubezpieczeń. Zanim przystąpimy do przepisania polisy OC poprzez zgłoszenie zbycia pojazdu, do wniosku musimy dołączyć skan lub zdjęcie umowy darowizny, kupna-sprzedaży lub faktury VAT.

Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie, gdzie można zgłosić zbycie pojazdu w wybranych zakładach ubezpieczeń, a tym samym przepisać ubezpieczenie OC:

PZU zbycie pojazdu

LINK4 zbycie pojazdu

Generali zbycie pojazdu

Warta zbycie pojazdu

Allianz zbycie pojazdu

Aviva zbycie pojazdu

Proama zbycie pojazdu

HDI zbycie pojazdu

Balcia zbycie pojazdu

Euroins zbycie pojazdu

Ergo Hestia zbycie pojazdu

Compensa zbycie pojazdu

TUZ zbycie pojazdu

Interrisk zbycie pojazdu

Wiener zbycie pojazdu

Benefia zbycie pojazdu

UNIQA zbycie pojazdu

Lepiej przepisać ubezpieczenie OC, czy wykupić nowe?

Czasami w natłoku spraw możemy nie mieć czasu na poszukiwanie nowej oferty. Jednak cena zaproponowana po przepisaniu umowy OC nie musi być wcale atrakcyjna. Każdy Ubezpieczyciel posiada własne analizy ryzyka, dlatego nigdy nie wiadomo, czy znajdujemy się w grupie, która będzie musiała zapłacić więcej, bo jest dla towarzystwa ubezpieczeń bardziej szkodowa.

Korzystając z kalkulatora ubezpieczenia samochodu, wystarczą tylko 3 minuty, aby zestawić ze sobą wszystkie oferty Ubezpieczycieli i wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada. Taki kalkulator OC znajduje się na naszej stronie, z którego mogą Państwo skorzystać za darmo.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również