Aby samochód mógł uczestniczyć w ruchu drogowym, konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności związanych z jego rejestracją. Tylko wówczas może on być zidentyfikowany podczas kontroli drogowej i powiązany z konkretnym właścicielem. Pojazd powinien też mieć odpowiednie dokumenty, do których zaliczają się dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Czym jest ta ostatnia i do czego służy?
Karta pojazdu w świetle prawa
Wielu starszych kierowców, którzy swoje doświadczenie za kółkiem zdobywali jeszcze w XX wieku i przez wiele lat są wierni temu samemu pojazdowi, nigdy nie mieli w ręku karty pojazdu? Dlaczego? Otóż jest to dokument, który polskie prawo wprowadziło do obiegu dopiero 1 lipca 1999 roku. Od tego czasu karta pojazdu jest obowiązkowa i wymagana przy załatwianiu wszelkich spraw związanych z autem.
Podstawę prawną stanowi znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zawiera ona zapis, że każdy pojazd, który został zarejestrowany w Polsce po 30 czerwca 1999 roku, musi być wyposażony w taki dokument. Powinny go też mieć pojazdy starsze, jeśli zostały sprowadzone do kraju z zagranicy. Przepis został uszczegółowiony w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 20 października 2003 r. w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu oraz jej opisu.
Jakie informacje zawiera karta pojazdu?
Zastanawiając się nad prostym wyjaśnieniem, czym jest karta pojazdu, można porównać ją do dowodu osobistego. Podczas gdy, ten drugi dokument zawiera wszelkie informacje o osobie, która się nim legitymuje, karta pojazdu to swoisty dokument tożsamości auta. Nie ma w nim wprawdzie miejsca na fotografię, ale charakterystyczna książeczka w bordowej okładce zawiera informacje, które pozwalają precyzyjnie zidentyfikować auto. Zawiera ona:
- numer karty pojazdu
- dane identyfikacyjne auta takie jak marka i model oraz typ pojazdu, rok produkcji, numer VIN, parametry i numer silnika, dane dotyczące maksymalnych obciążeń, liczba miejsc czy numer świadectwa homologacji
- parametry techniczne auta oraz wszelkie dokonane w nim zmiany (np. montaż instalacji LPG)
- dane identyfikacyjne wszystkich kolejnych właścicieli
- dane dotyczące poszczególnych rejestracji pojazdu
Ze względu na to, że dokument jest swoistym CV samochodu lub motocykla, warto wiedzieć, gdzie jest numer karty pojazdu. Często jego podania wymagają urzędowe formularze lub umowa kupna-sprzedaży.
Do czego służy kart pojazdu?
Podobnie jak wielu spraw nie załatwisz bez wylegitymowania się dowodem osobistym, tak niektóre kwestie związane z autem czy motocyklem wymagają okazania karty pojazdu. Miejscem, w którym z pewnością musisz ją mieć przy sobie, jest Wydział Komunikacji. Brak karty pojazdu uniemożliwi Ci rejestrację auta w Polsce. Dokument będzie też niezbędny, jeśli zdecydujesz się na wymianę silnika lub demontaż instalacji gazowej.
Przepisy nakazują systematyczną aktualizację dokumentu. Dlatego karta pojazdu musi Ci towarzyszyć wszędzie tam, gdzie Twój pojazd będzie uczestnikiem transakcji. Jednym z takich miejsc jest np. bank, który udziela Ci kredytu pod zastaw auta. Istotnymi informacjami są np. sposób wykorzystania samochodu jako taksówki czy auta flotowego. Zapisu wymagają też zmiany parametrów wynikające z modyfikacji auta. Mają one znaczenie dla potencjalnego przyszłego właściciela.
Zgubiona karta pojazdu - i co dalej?
Chociaż karta pojazdu jest obowiązkowym dokumentem, jej wożenie ze sobą podczas jazdy nie jest konieczne. Dokument trzeba jednak okazywać w różnych sytuacjach lub też podawać w nich numer karty pojazdu. Istnieje wówczas ryzyko zniszczenia lub zagubienia dokumentu. Przy częstych zmianach właściciela lub modyfikacjach technicznych może się też zdarzyć, że w książeczce zabraknie miejsca na kolejne wpisy. Jak postępować w takich sytuacjach?
Brak karty pojazdu jest przesłanką do złożenia wniosku o wydanie wtórnika. W tym celu właściciel auta lub motocykla powinien:
- udać się do Wydziału Komunikacji, odpowiedniego do miejsca zamieszkania
- złożyć oświadczenie o zniszczeniu lub zgubieniu karty pojazdu
- przedstawić dowód osobisty, prawo jazdy oraz aktualne OC
- wnieść opłatę w wysokości 75zł
Duplikat jest wydawany w ciągu 30 dni. Jeśli powodem składania wniosku jest wyczerpanie się miejsca na wpisy, wraz z nim musisz też złożyć stary dokument.
Karta pojazdu w 2021 roku
Ostatnie lata minęły pod znakiem różnych nowelizacji i zmian w przepisach, Dotyczą one również ruchu drogowego, a w szczególności dokumentów obowiązujących kierowców. Od dawna już mówi się o tym, że cyfryzacja i wprowadzanie systemów elektronicznej weryfikacji pojazdów oraz ich właścicieli pod znakiem zapytania stawia obowiązek wożenia ze sobą papierowych dokumentów.
W dniu 4 grudnia 2020 roku deregulacje zniosły już obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki. W planach jest też wycofanie karty pojazdu. Ustawa ma jednak wprowadzić takie zmiany dopiero w 2022 roku. Do tej pory zgubiona karta pojazdu nadal będzie wymagała starania się o wtórnik, brak karty pojazdu uniemożliwi jego sprzedaż, a numer karty pojazdu będzie potrzebny przy podpisywaniu umowy i wypełnianiu formularzy w Wydziale Komunikacji.