OC dla Daihatsu - na jaką kwotę się nastawiać?

OC dla Daihatsu - na jaką kwotę się nastawiać?

Wydatek związany z wykupem ubezpieczenia OC potrafi pokrzyżować plany. Ile może kosztować polisa dla marki samochodu Daihatsu? Od czego może być zależna?

Daihatsu Sirion - dane do kalkulacji

Sprawdźmy, ile przyjdzie zapłacić za OC posiadaczom pojazdu Daihatsu Sirion z 2008 roku. Ten samochód posiada silnik 998cm3 o mocy 70 KM. Nie ma instalacji gazowej, nie będzie użytkowany za granicą oraz nie pochodzi z importu. Ma ważne badanie techniczne i jest użytkowany do celów prywatnych. Rocznie pokonuje on 10 000 kilometrów.

Sam pojazd nie jest jedynym determinantem ceny ubezpieczenia. Wpływ ma na to także miejscowość, którą zamieszkuje kierowca. W naszej kalkulacji wybraliśmy losowo 4 miasta: Warszawa, Rzeszów, Jaworzno, Piaseczno. 

Ile za OC Daihatsu zapłaci kierowca, który ma komplet zniżek?

W naszej kalkulacji przyjęliśmy, że kierowca posiada maksymalne zniżki bonus malus, a także prawo jazdy od ponad 20 lat. Przez kilka lat posiada ciągłość w ubezpieczeniu OC Daihatsu. Ile w takim razie wyniesie ubezpieczenie w przyjętych przez nas miastach?

Marka/model pojazdu i rok produkcji:Warszawa:Rzeszów:Jaworzno:Piaseczno:
Daihatsu Sirion z 2008 roku548,00 PLN453,00 PLN352,00 PLN506,00 PLN

Kierowca, który mieszka w mniejszym mieście, za OC Daihatsu może zapłacić już od 400 PLN. Wielkość miasta w znacznym stopniu wpływa na kształtowanie się ceny. Co w przypadku, kiedy w ostatnim czasie mieliśmy szkodę? Ile będziemy musieli zapłacić?

Kierowca bez zniżek i młodociany - ile przyjdzie zapłacić za OC?

Nie każdy z nas może liczyć na wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. Niektórzy z nas zaczynają dopiero wyrabiać swoją historię ubezpieczeniową. Jednym ze sposób na wyrobienie zniżek u Ubezpieczycieli jest dopisanie się jako współwłaściciel pojazdu do dowodu rejestracyjnego. Wtedy w tym okresie wyrabiamy sobie zniżki – o ile nie jesteśmy sprawcami wypadku.

Kierowcy, którzy jednak tego nie zrobili, będą musieli zapłacić więcej za OC. Zakładamy, że nasz kierowca bez zniżek jest w wieku 31 lat i to jego pierwsza polisa na samochód.

Marka/model pojazdu i rok produkcji:Warszawa:Rzeszów:Jaworzno:Piaseczno:
Daihatsu Sirion z 2008 roku920,00 PLN745,86 PLN590,23 PLN920,00 PLN

Ubezpieczenie OC wyszło niemalże dwukrotnie droższe, w porównaniu do osoby posiadającej zniżki. Dlatego warto pamiętać o tym, że lepiej jest dopisać do samochodu współwłaściciela, który posiada komplet zniżek. W znacznie gorszej sytuacji są młodociani kierowcy, którzy dopiero co zaczynają prowadzić pojazdy. U nich składka, jaką trzeba zapłacić za ubezpieczenie jest zawsze najwyższa. Sprawdźmy, jak będzie wyglądało ubezpieczenie tego samego auta dla kierowcy, który ma 22 lata i jest to jego pierwsze ubezpieczenie.

Marka/model pojazdu i rok produkcji:Warszawa:Rzeszów:Jaworzno:Piaseczno:
Daihatsu Sirion z 2008 roku1 395,00 PLN1 154,00 PLN1 127,00 PLN1 288,00 PLN

Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wydatkiem ponad 1 000 PLN. To dość spora kwota jak na taki samochód z małą pojemnością silnika, które też wpływa na wysokość składki OC.

Dlaczego na cenę wpływa miejsce zamieszkania?

Uwarunkowane jest to wieloma czynnikami. Gdy mówimy o większym mieście, czy gęstości zaludnienia, tym więcej występuje tam pojazdów. Nadmierny ruch zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzenia drogowego, co pośrednio jest brane pod uwagę przy analizie ryzyka przez zakład ubezpieczeń. Jak widzimy na powyższym zestawieniu, Piaseczno, które stosunkowo jest najmniejsze w zestawieniu – przez to, że podlega pod aglomerację warszawską, podróżuje tam znacznie więcej kierowców niż np. w Rzeszowie. I to już wystarczająca informacja, żeby podnieść cenę OC.

Okolice Warszawy i średnie ceny za towary i usługi są wyższe. To też może mieć znaczenie przy analizie ryzyka. Składka może różnić się w towarzystwach. U jednego ubezpieczyciela bardziej szkodowi byli kierowcy w wieku 31 lat, a u drugiego w wieku 35. Odmienne doświadczenia towarzystw związane ze szkodami to też czynnik powodujący różnice w wysokości, jaką przyjdzie nam zapłacić za OC.

I dlatego warto porównywać ceny ubezpieczenia OC!

Zwyżka w składce potrafi wystąpić nawet wtedy, kiedy mieliśmy rok bezszkodowej jazdy. Wszystko jest zależne od analizy ryzyka. Tak samo więcej możemy zapłacić np. kiedy zostanie dokonana rekalkulacja składki za ubezpieczenie. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej obsługi i np. likwidacji szkód danego zakładu ubezpieczeń, to pomimo tego warto zapoznać się z ofertami innych towarzystw. Dobrym narzędziem do sprawdzenia cen może być kalkulator OC, w którym poprzez dokonanie symulacji możemy zobaczyć, czy nasza oferta jest na pewno atrakcyjna.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również