OC dla młodego kierowcy - gdzie najtaniej?

OC dla młodego kierowcy - gdzie najtaniej?

Chcesz się dowiedzieć ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Co zrobić, aby zapłacić mniej? Jak wyglądają średnie stawki OC dla młodych?

OC młody kierowca - do jakiego wieku?

Kupując swój pierwszy samochód za ciężko zarobione pieniądze, nie zdajemy sobie sprawy, że to tak naprawdę nie jest ostatni wydatek, jaki w związku z nabyciem pojazdu nas czeka. Koszt przerejestrowania samochodu nie przeraża, jednak ubezpieczenie OC dla młodych może przyprawić o zawrót głowy.

Nie ma ściśle określonej granicy wieku dla początkujących kierowców. Hipotetycznie, można założyć, że mowa o 26 roku życia jako granicy. Jednak wpływ na to ma kilka czynników. Kiedy współwłaścicielem samochodu jest starszy kierowca ze zniżkami i doświadczeniem, to cena ubezpieczenia OC jest znacznie niższa. Najważniejsze, aby jak najwcześniej zostać współwłaścicielem pojazdu i wyrabiać swoje zniżki oraz historię ubezpieczeniową.

Młodzi kierowcy są bardziej szkodowi dla Zakładu Ubezpieczeń. Nie posiadając współwłaścicielstwa pojazdu, na atrakcyjną cenę ubezpieczenia OC bez zniżek możemy liczyć dopiero po 30-stce. Dlatego warto wcześniej zadbać o tą kwestię i potraktować ją jako inwestycję w przyszłość.

Ubezpieczenie dla młodego kierowcy - wybrane samochody do kalkulacji

Na wysokość ubezpieczenia OC dla młodych ma wpływ nie tylko wiek. Trzeba również uwzględnić markę/model pojazdu, a także miejsce zamieszkania. W naszych założeniach wybraliśmy losowo kilka samochodów o różnej wartości rynkowej.

Marka/model pojazu i rok produkcji:
Skoda Felicia z 1998 roku
Ford Focus z 2007 roku
BMW Seria 3 z 2003 roku
Mazda 6 z 2010 roku
HYUNDAI i20 z 2014 roku
Volkswagen Tiguan z 2011 roku
VOLVO XC 60 z 2013 roku

Spróbujmy wyliczyć, ile wyniesie najtańsze OC. Młody kierowca jest w wieku 22 lat, prawo jazdy posiada od 2 lat i mieszka w Rumii. Zakładamy, że samochód rocznie pokonuje 15 000 tys. kilometrów. Zakładamy również, że jest on jedynym właścicielem ubezpieczanego pojazdu i nie posiada historii ubezpieczeniowej. Ile zatem wyniosą ceny ubezpieczenia OC?

Marka/model pojazu i rok produkcji:Najtańsze OC - Młody kierowca:
Skoda Felicia z 1998 roku1 304,71 PLN
Ford Focus z 2007 roku1 733,17 PLN
BMW Seria 3 z 2003 roku1 867,51 PLN
Mazda 6 z 2010 roku1 835,90 PLN
HYUNDAI i20 z 2014 roku1 324,02 PLN
Volkswagen Tiguan z 2011 roku1 235,35 PLN
VOLVO XC 60 z 2013 roku1 707,71 PLN

Wyniki są dość zaskakujące, ponieważ widoczny jest trend, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe w kontekście ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy potrafią określić ryzyko na podstawie konkretnego modelu samochodu. W tym przypadku, BMW z wybranych aut i jego ubezpieczenie kosztowało najwięcej – co może świadczyć o tym, że kierowcy tych pojazdów jeżdżą najniebezpieczniej.

Ergo Hestia i OC dla młodego kierowcy

Pięć najtańszych ofert OC z siedmiu w poprzedniej kalkulacji wyszło nam w ERGO Hestii. Marka MTU24.pl oraz You Can Drive jest najtańszym ubezpieczeniem na rynku dla młodych kierowców. Jednak z tych wyliczeń, dwie najtańsze oferty dotyczyły innych zakładów ubezpieczeń, które nie nastawiają się na młodego kierowcę. Stąd przed zakupem ubezpieczenia OC dla młodych warto skorzystać z narzędzia do wyliczania ceny ubezpieczenia. Jest nim porównywarka OC. W prosty sposób możemy porównać ceny i znaleźć najtańszą ofertę na rynku. W naszej ofercie znajdziecie również MTU24, a także You Can Drive.

Wiek młodego kierowcy i jego wpływ na cenę ubezpieczenia

Czas i bezszkodowa jazda wpływa na tańszą ofertę ubezpieczenia OC dla młodych. Sprawdzimy zatem cenę ubezpieczenia dla kierowców w przedziale wiekowym 18-28 lat i jak to wpływa na wysokość składki. Zakładamy, że nasi kierowcy nie posiadają zniżek. W kalkulacji posłużymy się dwoma autami. Jednym z nich będzie BMW Seria 3, a drugim Skoda Felicia. Nasz kierowca dalej mieszka w Rumii. Cena najtańszego OC w odniesieniu do młodego wieku kierowcy prezentuje się następująco. 

Wiek kierowcy:Najtańsze OC za BMW Seria 3 (bez zniżek):Najtańsze OC za Skoda Felicia (bez zniżek):
18 lat2 458 PLN1 703 PLN
20 lat2 141 PLN1 703 PLN
22 lata1 868 PLN1 305 PLN
24 lata1 662 PLN1 163 PLN
26 lat1 514 PLN1 062 PLN
28 lat1 412 PLN992 PLN

Analizując powyższe ceny OC możemy zauważyć, że największy skok cenowy następuje w latach 18-24. Wynika to z faktu zdobywania doświadczenia za kółkiem, które jest uwzględniane w kalkulacjach nawet w przypadku braku posiadania zniżek. Jeżeli zostajemy współwłaścicielami pojazdu w wieku 18 lat, to przez ten okres możemy nabyć odpowiednie zniżki i wtedy jest to dla nas bardziej opłacalne.

Młody kierowca i zniżki OC - sposób naliczania

Jeżeli zostaniemy już w wieku 18 lat współwłaścicielami pojazdu, to zaczynamy wyrabiać swoje zniżki na OC. Maksymalna zniżka, jaką można uzyskać, posiadając bezszkodową historię ubezpieczenia to zazwyczaj 60%, ale jest to zależne od konkretnego Ubezpieczyciela (niektórzy ich nie uwzględniają, a inni ustalają wyższy lub niższy próg procentowy).

Średnio, zyskujemy około 10% w skali roku za bezszkodową jazdę. Dobrą alternatywą dla młodych kierowców jest system Ergo Hestii, w którym to za bezszkodową jazdę uzyskujemy w rok aż 20%. W taki sposób, w 3 lata możemy uzyskać maksymalne zniżki.

Pomagają nam one tylko zmniejszyć koszt ubezpieczenia OC młodego kierowcy, natomiast nie należy zapominać o tym, że to nie jedyny czynnik kształtujący wysokość składki OC.

Młody kierowca z Warszawy i z Płońska - koszt ubezpieczenia OC

To, gdzie mieszkamy wpływa w dużym stopniu na to, ile zapłacimy za OC młodego kierowcy. Nasza porównywarka OC pokaże nam ceny ubezpieczenia w kilku miastach o różnej wielkości. Losowo wybraliśmy następujące miejscowości.

Nazwa miasta:Ilość mieszkańców (orientacyjnie):
Warszawa1 800 000
Wrocław640 000
Bydgoszcz350 000
Olsztyn170 000
Jelenia Góra80 000
Rumia50 000
Płońsk22 000
Mońki9 000

Spróbujmy wyliczyć wysokość ubezpieczenia OC dla kierowcy w wieku 22 lat, który jeździ HYUNDAI i20 z naszej tabeli. Sprawdzimy, jak wielkość miasta wpływa na koszt naszego ubezpieczenia OC.

Nazwa miasta:Najtańsze OC - Młody kierowca (bez zniżek):
Warszawa1 378 PLN
Wrocław1 515 PLN
Bydgoszcz1 324 PLN
Olsztyn1 139 PLN
Jelenia Góra1 219 PLN
Rumia1 324 PLN
Płońsk1 060 PLN
Mońki954 PLN

Jak widzimy, za ten sam samochód, nalezący do młodego kierowcy w wieku 22 lat bez historii ubezpieczeniowej we Wrocławiu, za ubezpieczenie zapłacimy 1 515 PLN, natomiast za ubezpieczenie w Mońkach 954 PLN. To daje nam aż 561 PLN różnicy, a mówimy tylko o miejscu zamieszkania.

Wielkość miasta nie zawsze jednoznacznie wpływa wysokość składki OC. Może to wynikać z ogólnych statystyk, które są uwzględniane przy analizie ryzyka w zakładzie ubezpieczeń. To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że porównywarka OC to dobre narzędzie, które przybliży nam cenę ubezpieczenia.

A gdyby tak ubezpieczenie dla młodego kierowcy na raty?

Cena w granicach około 1 500 PLN za ubezpieczenie OC to niemały wydatek. Tym bardziej, że młodzi kierowcy to zazwyczaj studenci lub osoby, które dopiero co zaczynają swoją karierę zawodową, a wydatków w takim wieku co nie miara.

Zrobimy symulację najtańszego ubezpieczenia OC na raty dla młodego kierowcy. Załóżmy, że nasz Ubezpieczający ma 22 lata, mieszka w Jeleniej Górze, a jego samochód to Mazda 6 z 2010 roku. Cena ubezpieczenia OC prezentuje się następująco.

Ilość rat:Najtańsze OC - Młody kierowca (bez zniżek):
12 071 PLN
22 377 PLN
42 581 PLN
122 695 PLN

Koszt rozłożenia ubezpieczenia OC na raty może się różnić nawet o kilkaset złotych. Jeżeli stoimy przed koniecznością płatności ratalnej za ubezpieczenie, to warto zdecydować się maksymalnie na płatność w dwóch ratach lub w sytuacji bez wyjścia - na 12 rat.

Jednakże raty za ubezpieczenie OC w przypadku różnych samochodów i prowizji mogą znacząco się różnić. Porównywarka OC na naszej stronie daje możliwość sprawdzenia symulacji ratalnej, ale jednocześnie możemy powrócić do płatności jednorazowej – wtedy nasz system automatycznie przeliczy koszt ubezpieczenia.

Porównywarka OC - czyli porównywanie ofert

Kalkulator OC nie tylko wyliczy Ci cenę Twojego ubezpieczenia. Zdarzają się sytuacje, w których mniej zapłacimy np. za ubezpieczenie OC + NNW w jednym towarzystwie, gdzie w drugim za wyższą cenę mamy tylko samo OC.

W zakładce „Lista Ofert” możesz porównać wybrane oferty pod kątem ich atrakcyjności, co znacznie ułatwia wybór danego ubezpieczenia. Gdy nie interesuje nas tylko i wyłącznie OC, a chcielibyśmy kupić ubezpieczenie NNW, czy Assistance, nasz mechanizm pokaże Ci zakresy i to, czym konkretnie różni się jedno ubezpieczenie do drugiego.

Gdy decydujemy się na ubezpieczenie NNW, warto sprawdzić sumy ubezpieczenia dla kierowcy i pasażerów – będzie to czynnik warunkujący atrakcyjność oferty. Zdarzają się sytuacje, kiedy wystarczy dopłacić 5, czy 10 PLN za wyższą sumę ubezpieczenia NNW nawet o 10 000 PLN.

Nasza porównywarka OC zestawi ze sobą także ubezpieczenie Assistance pod kątem zakresu ochrony. Tutaj powinniśmy sprawdzić np. limit kilometrów holowania pojazdu po awarii, limity holowania po wypadku (czy są wystarczające), czy przysługuje nam w ramach ubezpieczenia samochód zastępczy, a także zakwaterowanie w hotelu. Dodatkowo, możemy sprawdzić czy oferta naszego ubezpieczenia Assistance u danego Ubezpieczyciela obejmuje np. koszty organizacji naprawy lub wymiany akumulatora.

Zachęcamy do przeliczania ofert w kalkulatorze OC, który jest darmowy. Korzystając z niego mamy możliwość zapisania kalkulacji, do której możemy wrócić kiedy chcemy.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również