Stawki OC tabela - pojemność silnika

Stawki OC tabela - pojemność silnika

Ubezpieczenie OC samochodu jest wymagane od każdego właściciela czterech kółek. Bez wykupienia polisy nie można poruszać się po drogach, a zaniedbanie tego obowiązku oznacza surowe kary pieniężne. Wysokie składki często stanowią poważne obciążenie budżetu, dlatego wielu kierowców zastanawia się, jak mogą je obniżyć. Sprawdź, jak pojemność silnika wpływa na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. 

Kryteria obliczania stawek OC

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, mogłoby się wydawać, że powinno być jednakowe dla każdego właściciela samochodu. W rzeczywistości takie podejście do naliczania stawek byłoby niesprawiedliwe. Ubezpieczyciele z pewnością dobrze dbają o swoje interesy, dlatego duże znaczenie mają dla nich czynniki uwzględniające tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. 

Co to oznacza w praktyce? Biorąc pod uwagę doświadczenie kierowcy wyrażone liczbą lat spędzonych za kierownicą, można uznać, że im dłużej jeździ on po drogach, tym lepiej rozpoznaje sytuacje zagrożenia i potrafi na nie reagować. To z kolei oznacza, że w znacznie mniejszym stopniu może być sprawcą wypadku. Dlatego niemal każdy ubezpieczyciel uznaje doświadczenie za czynnik obniżający wysokość składki. Jak w takich wyliczenia jest traktowana pojemność silnika?

Pojemność silnika a OC

Pojemność silnika nie ma zbyt wielkiego wpływu na wysokość wypłacanych odszkodowań, ale w rzeczywistości jest inaczej. Nie trzeba nikogo przekonywać, że pojazdy o dużej mocy są wybierane przez osoby, które lubią wcisnąć pedał gazu do przysłowiowej dechy i patrzeć, jak strzałka prędkościomierza pnie się w górę. Jak w tym kontekście przedstawia się relacja „OC a pojemność silnika”?

Jest oczywiste, że pojemniejszy silnik ma większą moc, a wyposażony w niego pojazd jedzie szybciej i krócej rozpędza się do 100 km/h. To oznacza ograniczoną kontrolę nad torem jazdy, prowadzeniem na zakrętach czy utrudnioną reakcję w niespodziewanych sytuacjach drogowych. Z tego powodu auta z silnikiem o dużej pojemności dla ubezpieczyciela są potencjalnie bardziej niebezpieczne. 

Stawki OC - tabela

Warto też spojrzeć na tę kwestię od strony wysokości odszkodowań. Modele z górnej półki są droższe, a ich naprawa, nawet po zwykłej stłuczce, wymaga sporych nakładów finansowych. Jest to kolejny powód do podniesienia stawki OC. Tabela pokazująca zależność między pojemnością silnika a OC w listopadzie 2021 roku zawiera następujące średnie wysokości OC:

  • samochód z silnikiem o poj. mniejszej niż 1.0 - 463 zł
  • samochód z silnikiem o poj. 1.0 - 1.2 - 480 zł
  • samochód z silnikiem o poj. 1.2 - 1.4 - 493 zł
  • samochód z silnikiem o poj. 1.4 - 1.6 - 556 zł
  • samochód z silnikiem o poj. 1.6 - 2.0 - 591 zł
  • samochód z silnikiem o poj. większej niż 2.0 - 637 zł

Z powyższego porównania łatwo można wywnioskować, że kierowca o takim samym stażu za kierownicą, cechach osobowych i okresie dysponowania prawem jazdy jedynie na podstawie tego kryterium zapłaci o kilkaset złotych mniej, wybierając Daewoo Tico, niż ten, który jeździ Audi A4 z tego samego rocznika. Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja młodego kierowcy. W jego przypadku różnice w wysokości OC za samochód z małym i dużym silnikiem może wynosić nawet 1 000 zł. W kalkulacji z maja 2020 roku stawki te wynosiły 1180 zł za auto z silnikiem do 1.0 oraz 1787 zł za pojazd z silnikiem 3.0.

Jak obniżyć ubezpieczenie za samochód z pojemnym silnikiem?

Ponieważ przy wyliczaniu stawki OC pojemność silnika ma duże znaczenie, poszukując oszczędności na ubezpieczeniu, warto zastanowić się na wyborem odpowiedniego modelu pojazdu. Jednak dla wielu osób duży kompromis w tym zakresie jest niemożliwy. Nie chcą rezygnować z luksusu lub fakt posiadania czteroosobowej rodziny nie pozwala im przesiąść się do mniejszego modelu. 

Gdzie w takim razie mogą szukać zniżki OC? Tabela stawek ubezpieczeniowych poszczególnych towarzystw pokazuje, że zyskać można już na etapie wyboru odpowiedniego ubezpieczyciela. Nie dla każdego towarzystwa kryterium pojemności silnika jest najważniejsze. Warto też przeanalizować wpływ poszczególnych czynników na wysokość składki OC. Z pewnością będzie to bardzo pomocne w wyborze takiej oferty, która pozwoli sporo zaoszczędzić. Jednym z często praktykowanych rozwiązań jest też dopisanie do samochodu współwłaściciela, który posiada bardziej atrakcyjne zniżki.

Stawki OC - tabela czy kalkulator?

Bezdyskusyjny pozostaje fakt, że ubezpieczenie OC trzeba opłacić. Często też nie wchodzi w grę opcja zamiany samochodu na taki z mniejszym silnikiem. Jeśli obie te kwestie są poza dyskusją, pozostaje poszukiwanie oszczędności w innych kryteriach. Dobrym rozwiązaniem jest kalkulator ubezpieczeń – narzędzie, które umożliwi porównanie różnych ofert i wybór tej najkorzystniejszej. Szukasz atrakcyjnej stawki OC? Tabela relacji pojemności silnika i wysokości ubezpieczenia, a także internetowy kalkulator ofert ubezpieczeniowych z pewnością pomogą Ci znaleźć najlepszą polisę.

Może zainteresuje Cię również