Co to jest ubezpieczenie OC samochodu?

Co to jest ubezpieczenie OC samochodu?

Posiadając własne auto, musimy pamiętać o tym, by wykupić ubezpieczenie OC samochodu. Jest to obowiązkowa polisa, która zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, musi zostać wykupiona przez właściciela każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu. Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC samochodu spoczywa również na właścicielach aut osobowych. Przed czym chroni ta niezwykle ważna polisa i co dokładnie warto o niej wiedzieć? Zebraliśmy kilka najbardziej kluczowych informacji.

Ubezpieczenie OC samochodu, czyli podstawowa polisa, bez której ani rusz

Ubezpieczenie OC samochodu jest pierwszym ubezpieczeniem auta, o jakim powinniśmy pomyśleć, kupując samochód, niezależnie czy jest to nowy, czy nieco starszy pojazd. Czym jest ubezpieczenie OC samochodu? To polisa, która chroni nas przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych zaistniałych z naszej winy. Jeśli spowodujemy wypadek lub nawet niewielką stłuczkę, doprowadzając do uszkodzenia pojazdu osoby trzeciej lub uszczerbku na zdrowiu poszkodowanych, odszkodowanie zostanie wypłacone w ramach OC przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ten sam scenariusz bez ważnego ubezpieczenia OC samochodu może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprawdzie i tak wypłaci zasądzone odszkodowanie poszkodowanym, ale ostatecznie to my będziemy musieli pokryć wszystkie koszty zdarzenia – a te mogą okazać się przytłaczające.

Ubezpieczenie OC samochodu - co warto wiedzieć przed zakupem?

Jako właściciele pojazdów mechanicznych musimy posiadać ważne ubezpieczenie OC, nawet jeśli pojazd nie jest użytkowany. Reguluje to ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ceny za polisę OC mogą znacząco różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i posiadanych zniżek. Warto wiedzieć, że zakres ubezpieczenia OC zawsze jest taki sam, co w praktyce oznacza, że najtańsza polisa chroni w takim samym stopniu jak najdroższa, przy czym wysokość składki zależy od kilku kluczowych czynników związanych z pojazdem oraz z właścicielem. Chcesz wykupić ubezpieczenie OC samochodu, ale wolisz nie przepłacać? Oczywiście doskonale to rozumiemy. Z pewnością zainteresuje Cię porównywarka OC, bezpłatne narzędzie dostępne na naszej stronie pozwalające naprawdę sporo zaoszczędzić!

Porównywarka OC na Wygodnie.pl. Ubezpiecz auto bez przepłacania!

Nasza porównywarka OC to narzędzie dla oszczędnych. Dzięki niej porównasz dostępne oferty i dowiesz się, ile będzie kosztowało ubezpieczenie Twojego samochodu. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi, renomowanymi towarzystwami. Wystarczy, że uzupełnisz formularz, podając najważniejsze dane, a my wrócimy do Ciebie z zestawieniem najkorzystniejszych ofert. Codziennie pomagamy właścicielom aut w wyszukiwaniu możliwie niedrogich ubezpieczeń. Skorzystaj z naszej porównywarki i przekonaj się, jakie to wygodne. Zapraszamy!

Może zainteresuje Cię również