Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Kupiłeś swoje pierwsze auto i szukasz odpowiedniego ubezpieczenia OC? Zastanawiasz się, jaki byłby koszt ubezpieczenia OC bez zniżek? W tym artykule przedstawiamy wysokość składki za OC uwzględniając różne wartości samochodów, wiek kierowcy, czy miejsce zamieszkania.

Co to jest ubezpieczenie OC samochodu?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego w Polsce. Jest uregulowane ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jego posiadanie ma zapewnić poszkodowanemu pokrycie kosztów dotyczących uszkodzenia mienia lub szkód osobowych, które potencjalnie bez ochrony musielibyśmy pokryć po zdarzeniu. Oznacza to, że Ubezpieczyciel sprawcy wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Przedmiotem ubezpieczenia są następstwa szkód osobowych (śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia) lub rzeczowych (utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia).

Co ma wpływ na wysokość ubezpieczenia OC?

Jeżeli nigdy nie byłeś współwłaścicielem auta, wpisanym w dowodzie rejestracyjnym pojazdu to niestety nie posiadasz historii ubezpieczeniowej. W konsekwencji za OC przyjdzie Ci zapłacić znacznie więcej. Zniżki bonus malus potrafią znacząco wpłynąć na cenę ubezpieczenia, dlatego też warto przy zakupie pojazdu zadbać o to, aby dopisać naszych współmałżonków, czy dzieci jako współwłaścicieli samochodu. 

Dzięki temu, w przyszłości zwróci im się to w postaci tańszego ubezpieczenia OC. Ponadto, kiedy będziemy sprawcami szkody i odbije się to na wysokość posiadanych zniżek, mamy jeszcze alternatywę w postaci ubezpieczenia auta na współwłaściciela, który np. może być bezszkodowy kierowca i otrzyma znacznie lepszą ofertę. 

Na wysokość ubezpieczenia OC bez zniżek ma również wpływ:

  • Marka/model samochodu
  • Rok produkcji
  • Wiek kierowcy
  • Miejsce zamieszkania

Porównywarka OC - Koszt ubezpieczenia samochodu

Klasa naszego samochodu to jeden z elementów, który wpływa znacząco na cenę ubezpieczenia OC. Inną kwotę zapłacimy za ubezpieczenie samochodu o wartości 4 000 PLN, natomiast inną za samochód wart 167 000 PLN. W naszych założeniach przyjęliśmy kilka marek samochodów danego rocznika i orientacyjnie określiliśmy ich wartości.

Marka samochodu/rok produkcji:
Mitsubishi Pajero Pinin 1.8 z 1999 roku
Volkswagen Golf IV z 2003 roku
Seat Ibiza z 2010 roku
Audi A3 z 2009 roku
SKODA Rapid Liftback z 2016 roku
BMW Seria 1 z 2013 roku
Ford Mustang Convertible z 2016 roku
VOLVO XC 90 z 2016 roku

W naszych wyliczeniach zakładamy, że średni wiek kierowcy wynosi 31 lat i pochodzi z Łomży. Do tego określiliśmy, że kierowca rocznie pokonuje około 15 000 kilometrów i posiada prawo jazdy od 10 lat. Ile zapłacimy zatem za OC bez zniżek za każde z badanych aut w przypadku wybranego kierowcy? W naszym założeniu przyjęliśmy, że wybieramy tylko najtańsze oferty.

Marka samochodu/rok produkcji:Cena najtańszego ubezpieczenia
OC bez zniżek:
Mitsubishi Pajero Pinin 1.8 z 1999 roku594,49 PLN
Volkswagen Golf IV z 2003 roku498,43 PLN
Seat Ibiza z 2010 roku498,43 PLN
Audi A3 z 2009 roku598,11 PLN
SKODA Rapid Liftback z 2016 roku491,10 PLN
BMW Seria 1 z 2013 roku703,66 PLN
Ford Mustang Convertible z 2016 roku645,02 PLN
VOLVO XC 90 z 2016 roku741,78 PLN

Z tabeli wynika, że OC bez zniżek może mieć różne wysokości składki, a nie zawsze droższy model samochodu oznacza wyższą cenę ubezpieczenia. Porównywarka OC udowodniła, że znaczący jest również wiek pojazdu, a także konkretny model.

OC bez zniżek - wiek kierowcy i jego wpływ

Znaczącym czynnikiem może być również wiek kierowcy. Co w przypadku, kiedy będziemy mieli do czynienia z młodszym lub starszym kierowcą niż nasz wybrany? Sprawdziliśmy cenę ubezpieczenia wybranego modelu samochodu i wpływ wieku kierowcy na wysokość składki OC.

Do naszych wyliczeń posłużymy się średniej wartości autem z zestawienia, będzie to Seat Ibiza z 2010 roku, którego wartość określiliśmy na około 16 900 PLN. Dodatkowo zakładamy, że każdy z kierowców uzyskał prawo jazdy w wieku 20 lat. Nasz kierowca mieszka w Łomży.

Wiek kierowcy:Cena najtańszego ubezpieczenia
OC bez zniżek:
22 lata

1 413,50 PLN

25 lat1 130,86 PLN
29 lat834,10 PLN
31 lat498,43 PLN
35 lat498,43 PLN
40 lat495,80 PLN
46 lat495,80 PLN
52 lata435,94 PLN

Wyliczenia jednoznacznie wskazują, że im starszy kierowca – tym posiada większe zniżki liczone w postaci doświadczenia za kółkiem. Porównywarka OC obliczyła najniższą cenę ubezpieczenia dla kierowcy po 50-tce, natomiast najwięcej zapłaci młody kierowca, który dopiero co uzyskał prawo jazdy. Dlatego też rozwiązanie polegające na posiadaniu współwłaściciela pojazdu jest po prostu opłacalne.

OC bez zniżek, a miejsce zamieszkania

Wiek czy samochód to tylko dwa czynniki wpływające na wysokość ceny, a jest ich znacznie więcej. Gdy mieszkamy w większym mieście, zagęszczenie ruchu jest znacznie wyższe, co podnosi ryzyko wystąpienia wypadku. Inną kwotę zapłacimy za ubezpieczenie mieszkając w Warszawie, natomiast inną w Łebie. Wybraliśmy losowo kilka miast z Polski pod kątem wielkości i ilości mieszkańców, którzy je zamieszkują.

Nazwa miasta:Ilość mieszkańców (orientacyjnie):
Warszawa1 800 000
Kraków780 000
Gdańsk470 000
Toruń200 000
Koszalin107 000
Łomża62 000
Mława31 000
Łeba3 600

Ile w takiej sytuacji zapłacimy za ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Załóżmy do naszych wyliczeń, że cena ubezpieczenia dotyczy samochodu Seat Ibiza o wartości 16 900 PLN, a nasz 31-letni kierowca nie ma historii ubezpieczeniowej, posiada prawo jazdy od 10 lat. Cena ubezpieczenia wygląda następująco.

Miejsce zamieszkania:Cena najtańszego ubezpieczenia
OC bez zniżek:
Warszawa1 121,61 PLN
Kraków808,89 PLN
Gdańsk1 201,10 PLN
Toruń645,49 PLN
Koszalin771,95 PLN
Łomża498,43 PLN
Mława827,63 PLN
Łeba860,44 PLN

Widzimy, że na wysokość OC bez zniżek wpływa nie tylko wielkość miasta, ale także indywidualna analiza ryzyka na podstawie danych zebranych przez konkretny zakład ubezpieczeń. Przykładowo, w Łomży, która liczy około 62 tys. mieszkańców za ubezpieczenie OC bez zniżek zapłacimy mniej o prawie o połowę, niż w przypadku ubezpieczenia tego samochodu w Łebie, która liczy około 3 600 mieszkańców.

Kalkulator OC bez zniżek i raty - jaka będzie cena?

Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczenie OC rozłożone na raty daje nam pewien komfort, ponieważ nie musimy od razu płacić całości składki i taki wydatek możemy rozłożyć w czasie. Jaki wpływ ma ilość rat na wysokość ceny ubezpieczenia OC? 

Przyjęliśmy, że nasz kierowca ma 35 lat, pochodzi z Torunia i jeździ samochodem marki Audi A3 z 2009 roku. Kalkulator OC zaprezentował następujące wyliczenia.

Ilość rat:Cena najtańszego ubezpiecznia OC be zniżek:O ile więcej zapłacimy za ubezpieczenie OC:
1774,59 PLN0 PLN
21 275,74 PLN501,15 PLN
41 435,53 PLN678,94 PLN
122 157,25 PLN1 382,66 PLN

Różnica pomiędzy 1 ratą, a dwoma wynika z tego faktu, iż najtańsze Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie uwzględniało możliwości rozłożenia płatności ratalnie, a druga oferta ubezpieczenia OC różniła się od pierwszej pozycji w naszym kalkulatorze cenowo o około 350zł.

Im na większą ilość rat się decydujemy, tym samym płacimy znacznie więcej. W naszym wyliczeniu wyszło, że gdybyśmy opłacili z góry w jednej racie ubezpieczenie, to moglibyśmy zaoszczędzić trzykrotność tej kwoty, co w przypadku rozłożenia jej na 12 rat.

Jakie są jeszcze inne ubezpieczenia samochodu poza OC?

Poza OC, istnieje również kilka innych ubezpieczeń przeznaczonych dla samochodów. Jednym z nich jest ubezpieczenie Auto Casco, które zapewnia nam ochronę w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży naszego pojazdu lub części wyposażenia. 

Kolejnym ubezpieczeniem dla samochodów jest Assistance, czyli organizacja, a także pokrycie kosztów świadczenia pomocy drogowej (holowanie uszkodzonego pojazdu, czy jego naprawa). Produkt zazwyczaj posiada swój limit kilometrowy i bywa rozbudowywany dodatkowo o ubezpieczenie opon, wymiany akumulatora itp. 

Najczęściej dobieranym ubezpieczeniem do OC jest NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków kierowców i pasażerów. Jest to forma dodatkowego świadczenia pieniężnego z tytułu śmierci lub trwałej utracie zdrowia poszkodowanego w pojeździe.

A to nie wszystkie ubezpieczenia dostępne dla samochodów osobowych. Możemy wykupić również ubezpieczenie szyb w pojeździe, Zieloną Kartę (ochrona poza granicami RP w krajach należących do Systemu Zielonej Karty), ubezpieczenie graniczne (ubezpieczenie na terenie państw będących sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego), czy krótkoterminowe OC.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu? Porównywarka OC!

Wykupienie ubezpieczenia OC bez zniżek może sporo kosztować. Aby zaoszczędzić na OC warto zadbać o odpowiedniego współwłaściciela pojazdu ze zniżkami. Czy posiadamy zniżki OC, czy nie, warto porównywać oferty różnych Ubezpieczycieli, ponieważ cena OC u danego towarzystwa może znacząco się różnić. 

Pomocnym narzędziem jest porównywarka OC na Wygodnie.pl. W prosty sposób, mając przy sobie tylko dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy, szybko obliczysz wysokość Twojego ubezpieczenia OC. 

Nie musisz tego robić tuż przed końcem Twojej dotychczasowej polisy. W naszym kalkulatorze istnieje możliwość zapisania kalkulacji, do której bez problemu wrócisz wtedy, kiedy przyjdzie taka potrzeba. Nasz mechanizm przeliczy automatycznie aktualne ceny ubezpieczenia, a Ty musisz tylko zachować link z zapisaną kalkulacją.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również