Ubezpieczenie samochodu elektrycznego. Ile może wynieść składka?

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego. Ile może wynieść składka?

Samochody elektryczne z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Choć nie każdy jest ich zwolennikiem, trudno mieć wątpliwości, że to właśnie one są przyszłością motoryzacji, co znajduje odzwierciedlenie w tym, że każdy szanujący się producent aut ma w swojej ofercie przynajmniej jednego „elektryka”. Podobnie jak samochody z silnikami spalinowymi, samochody elektryczne podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, a także autocasco. Czym ubezpieczenie samochodu elektrycznego różni się od ubezpieczeń dla pozostałych typów pojazdów? Ile może wynieść składka i czy to prawda, że ubezpieczając samochód elektryczny, musimy liczyć się z dużym wydatkiem? Przeanalizujmy to.

Ubezpieczenie OC/AC dla samochodów elektrycznych

Choć do niedawna były traktowane jak wynalazek rodem z science fiction, obecnie samochody elektryczne szturmem zdobywają drogi kolejnych krajów. Auta elektryczne mają wiele zalet: są bardziej ekologiczne i tańsze w bieżącej eksploatacji, zapewniają cichą jazdę i kuszą nowoczesnymi rozwiązaniami. Wprawdzie ceny „elektryków” nie należą do najniższych, ale dzięki dopłatom, samochód elektryczny w ogólnym rozrachunku może opłacać się bardziej niż zakup auta z silnikiem spalinowym. Do niedawna jeszcze panowało przekonanie, że ubezpieczenie samochodu elektrycznego to duży problem i jeszcze większe wydatki, ale jest to raczej mit, który nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Ubezpieczenie samochodu elektrycznego możemy wykupić dziś w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych.

Należy zaznaczyć, że auta elektryczne podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, podobnie jak inne pojazdy. Polisa OC obejmuje szkody wyrządzone przez pojazd osoby ubezpieczonej. Dodatkowo, właściciele samochodów elektrycznych mogą oczywiście wykupić autocasco. Ten rodzaj ubezpieczenia zabezpiecza posiadacza pojazdu przed ponoszeniem finansowych konsekwencji zdarzeń losowych, takich jak kradzież czy kolizja przez niego spowodowana. W przeciwieństwie do OC, autocasco nie jest obowiązkowe, a jedynie może zostać wykupione jako dodatkowa ochrona, na którą mimo wszystko warto się zdecydować.

Porównanie ubezpieczeń dla samochodów elektrycznych i spalinowych

Dla samochodów elektrycznych i spalinowych możemy wykupić te same ubezpieczenie OC, ale w obu przypadkach firmy ubezpieczeniowe inaczej wyliczają wysokość składek. Czynnikiem rzutującymi na ich wartość w przypadku aut spalinowych u ubezpieczycieli jest m.in. pojemność silnika, którego to parametru auta elektryczne nie posiadają (w ich przypadku pod uwagę brana jest moc silnika). To, ile będzie kosztować ubezpieczenie OC/AC dla samochodów elektrycznych zależy również od wieku kierowcy, jego doświadczenia wynikającego z daty wydania prawa jazdy, a także miejsca zamieszkania. Nie bez znaczenia jest też pozytywna historia ubezpieczeniowa. Bezwypadkowy kierowca może liczyć na niższe składki. Dotyczy to zarówno tych, którzy ubezpieczają auta elektryczne, jak i pojazdy spalinowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

W drugim półroczu 2020 r. średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła niespełna 700 zł. Przeglądając oferty polis dla samochodów elektrycznych, dowiemy się, że ubezpieczenie samochodu elektrycznego (OC) poniżej tej kwoty jest jak najbardziej możliwe. W przypadku takich aut, jak skoda citigo, renault zoe, peugeot ion czy bmw i3, roczna składka z tytułu OC przy założeniu, że posiadamy już zniżki, nie powinna przekroczyć 400 zł. Nieco więcej będą musieli zapłacić młodzi kierowcy bez doświadczenia oraz właściciele mający na swoim koncie szkody. Osobną kwestią jest autocasco. Choć nie jest to regułą, polisa AC może znacząco podnieść koszty związane z ubezpieczeniem auta elektrycznego. Porównanie ubezpieczeń dla samochodów elektrycznych to zatem dobry pomysł, jeśli zależy nam na dobrych warunkach i możliwie niskiej składce.

Kalkulator ubezpieczenia OC dla samochodów elektrycznych

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu elektrycznego? Warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdzić możliwie jak najwięcej ofert, tak aby porównać warunki proponowane przez różnych ubezpieczycieli. Sprawdzonym narzędziem, które pomoże Ci wyliczyć wysokość składki, jest internetowy kalkulator ubezpieczenia OC dla samochodów elektrycznych. Dzięki niemu znajdziesz najlepszą ofertę bez wychodzenia z domu. Skorzystaj z kalkulatora i nie przepłacaj – ubezpieczenie auta elektrycznego nie musi być drogie!

Może zainteresuje Cię również