Kim jest współwłaściciel samochodu? Jakie płyną korzyści z współwłaścicielstwa? Jak zostać współwłaścicielem auta oraz co zrobić, gdy jeden z nich zmarł? W tym artykule przedstawiamy możliwe scenariusze.
Współwłaściciel samochodu - kim jest? Co to zmienia?
Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, w której jest dwóch współwłaścicieli auta. Współwłaścicielstwo to nic innego, jak posiadanie w majątku części danego przedmiotu – w naszym przypadku będzie to pojazd.
Bycie współwłaścicielem samochodu ma swoje wady i zalety. Gdy głównym właścicielem jest starsza osoba, posiadająca komplet zniżek OC, a młodsza jego współwłaścicielem, wtedy możemy wykupić tańszą umowę ubezpieczenia OC. Tym samym, młoda osoba nie musi przepłacać za OC i wyrabia sobie historię ubezpieczeniową na przyszłość, by potem samodzielnie stać się właścicielem pojazdu. Gdy autem kierują kierowcy poniżej 26 roku życia, Zakład Ubezpieczeń do takiej oferty może naliczyć zwyżkę za zwiększone ryzyko.
A to nie jedyne zagorżenie dla starszego współwłaściciela. W sytuacji, kiedy dojdzie do szkody ze strony młodszego kierowcy, taka osoba traci razem z nim swoje zniżki i odwrotnie. Niemniej jednak, to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy przy ubezpieczeniu.
Jak dopisać współwłaściciela do samochodu?
To, jak powinniśmy to zrobić jest zależne od tego, czy stoimy przed zakupem pojazdu lub może już go mamy i chcemy dopisać współwłaściciela. Jeżeli stoimy przed zakupem pojazdu, dobrym sposobem będzie dopisanie współwłaściciela na umowie kupna sprzedaży pojazdu. Wtedy, podczas rejestracji w Wydziale Komunikacji mamy już dokument stwierdzający fakt, do kogo należy auto i w jakiej części.
Całkowicie inaczej przebiega proces, gdy posiadamy już auto. Jak dopisać współwłaściciela do samochodu np. dziecko? Tutaj będzie potrzebna umowa darowizny części pojazdu. Gdy spiszemy już odpowiedni dokument, musimy zgłosić fakt darowizny w Urzędzie Skarbowym. Tam wypełniamy druk SD-Z2. W zależności od tego, do jakiej grupy podatkowej będzie należał obdarowany i jaka będzie wartość części darowizny, wtedy może być konieczne zapłacenie podatku od darowizny. W każdym razie, nie obejdzie się bez dopisania współwłaściciela na umowie (czy to kupna-sprzedaży, czy darowizny). Na takie zgłoszenie mamy 6 miesięcy.
Śmierć właściciela samochodu a współwłaściciel
Zdarzają się również sytuacje, kiedy właściciel samochodu umiera. Jak przebiega kwestia dziedziczenia? Punktem wyjścia jest to, czy zmarły sporządził testament, czy dziedziczenie spadku będzie podlegało prawu spadkowemu. Najczęściej właścicielami samochodu są rodzice lub dziadkowie. Jeżeli mamy rodzeństwo, a np. rodzic nie sporządził testamentu, że nas obdaruje – wtedy część samochodu może odziedziczyć małżonek, a jeżeli go nie ma - nasze rodzeństwo (jeżeli takowe mamy).
Natomiast, kiedy np. żyje tylko dziadek i mamy podobną sytuację, współwłaścicielem samochodu może zostać nasz wujek i jego rodzeństwo. Są i sytuacje, kiedy wszyscy mogą zrzec się majątku, byle np. nie przekazać go współwłaścicielowi auta – wtedy samochód albo dziedziczy gmina, w której mieszkał zmarły, albo Skarb Państwa – gdy zmarły przebywał za granicą, był Polakiem, ale bez wskazania miejsca zamieszkania.
W jakiejkolwiek sytuacji się nie znajdziemy, gdy jesteśmy współwłaścicielem auta, możemy chcieć nabyć prawa do posiadania całości pojazdu. Wtedy uzyskanie praw własności może odbyć się na drodze zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny. Fakt ten zgłaszamy w Urzędzie Skarbowym (ewentualnie możemy zapłacić podatek od darowizny lub kupna), a potem udajemy się do Wydziału Komunikacji, aby uporządkować kwestie formalne.
Czeka Cię jeszcze ubezpieczenie OC - zobacz, na jaką kwotę się nastawiać
Stałeś się właścicielem nowego auta, a może jego współwłaścicielem. Posiadasz większe zniżki? Kluczem do właściwego skorzystania z nich jest porównywanie ofert ubezpieczycieli. Dobrym narzędziem, które pozwoli Ci sprawdzić cenę jest porównywarka OC. Wystarczy kilka minut, aby obliczyć, na jaką kwotę do zapłacenia za polisę trzeba się nastawić. W razie problemów, nasze infolinia służy pomocą i chętnie doradzi w zakresie dobrania odpowiedniego ubezpieczenia, czy przygotowania oferty.