Wartość rynkowa samochodu - do czego się przydaje?

Wartość rynkowa samochodu - do czego się przydaje?

Do czego jest potrzebna wartość rynkowa samochodu? Jakie czynniki wpływają na jej wysokość? Co w przypadku nowego auta? Kto może ją określić i dlaczego jest ona tak istotna przy ustalaniu wysokości składki w ubezpieczeniu Autocasco?

Cena rynkowa auta - dlaczego zwraca się na nią uwagę?

Wszystko ma swą cenę, a na pewno samochody. Wartość rynkowa to swego rodzaju miernik, który w danym momencie wyraża ile jest warte dane auto. A do czego jest potrzebna cena rynkowa samochodu? Na jej podstawie np. ustala się wysokość sumy ubezpieczenia przy polisie AC, która obok doświadczenia kierowcy i miejsca zamieszkania wpływa na wysokość składki ubezpieczenia Autocasco.

Na samą wartość rynkową pojazdu wpływa wiele czynników. Największymi determinantami ceny jest marka i model pojazdu, a także jego rocznik. Obok nich, na cenę auta wpływa rynkowa wartość bazowa pojazdu (ta w systemach eksperckich), pojemność silnika i rodzaj pobieranego paliwa, klasa wyposażenia, okres eksploatacji, przebieg, a także stan techniczny itd.

Poza ubezpieczeniami, sama wartość rynkowa samochodu może nam się przydać wtedy, kiedy planujemy sprzedać pojazd na rynku wtórnym lub oddać go w rozliczeniu przy zakupie nowego auta. To samo dotyczy sytuacji, gdy chcemy, aby auto stanowiło środek trwały w firmie lub planujemy je przekazać w akcie darowizny lub spadku. 

Wartość rynkowa samochodu nowego i kto może ją ustalić?

W przypadku nowych aut, wartość ustalana jest na podstawie faktury lub innego dokumentu sprzedaży. Jednak w przypadku ubezpieczenia, Towarzystwa określiły pewne sytuacje, w których cena rynkowa samochodu z faktury przestaje być aktualna. Dzieje się tak, jeżeli upłynęło 6 miesięcy od daty wystawienia faktury lub dokumentu sprzedaży, samochód przejechał określoną liczbę kilometrów (przebieg przekroczył pewien próg w OWU AC), uległ uszkodzeniu, zmienił właściciela lub ze strony ASO nastąpiło obniżenie ceny fabrycznej nowego pojazdu.

Czy można samemu ustalić cenę rynkową auta? W zależności od potrzeby, lepiej skorzystać z internetowego systemu eksperckiego, zatrudnić rzeczoznawcę lub sprawdzić wartość auta na polisie AC (jeżeli takową mamy). Osoby fizyczne, które planują sprzedać swoje auto, mogą to zrobić samodzielnie na zasadzie porównania w Internecie ogłoszeń sprzedaży samochodów o podobnych parametrach.

Wartość rynkowa pojazdu w ubezpieczeniu AC - co można z nią zrobić?

Nikomu z nas nie jest obce zjawisko, że ceny nowych aut w ciągu roku mogą spaść o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Problem z wartością rynkową samochodu może pojawić się w sytuacji, gdy kupiliśmy w miarę nowe auto na kredyt, a pod koniec okresu ochrony mieliśmy szkodę i otrzymane odszkodowanie nie wystarczy nam na zakup takiego samego modelu (w przypadku szkody całkowitej). Tutaj pomocne może okazać się rozszerzenie ubezpieczenia Autocasco o gwarantowaną sumę ubezpieczenia w okresie trwania ochrony. W ten sposób wartość samochodu (suma ubezpieczenia) utrzyma się na tym samym poziomie, co w dniu podpisania polisy.

Zdarzają się również sytuacje, że pewne auta okazują się hitem na rynku, przez co ich cena może wzrosnąć w trakcie trwania ochrony (dotyczy to tylko tych droższych, renomowanych aut). W sytuacji nawet podwojenia wartości auta można w dowolnym momencie dokonać indeksacji składki – czyli podniesienia sumy ubezpieczenia do pożądanych wysokości. Jeżeli interesuje Was ubezpieczenie AC, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia lub bezpośredniego kontaktu z naszą infolinią. Przygotujemy dla Was kilka ofert OC/AC do porównania od kilku Ubezpieczycieli.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również