Wakacje bez paszportu - dokąd można się udać na wypoczynek?

Wakacje bez paszportu - dokąd można się udać na wypoczynek?

W jakich krajach możemy wypoczywać bez paszportu? Czy istnieją jakieś ciepłe kraje poza Europą które nie wymagają paszportu? Ile czeka się na taki dokument? Czy jeżeli nie jest nam potrzebny paszport, to potrzebujemy ubezpieczenia turystycznego?

Bez paszportu - wakacje głównie w Europie

Nie raz zdarzały się sytuacje, kiedy osoby decydujące się na wakacje last minute wybierały kraje, w których konieczny był paszport – a go nie miały. Potem rodziło to wiele problemów, ponieważ samo wyrobienie paszportu wymaga skompletowania niezbędnych dokumentów, wykonania odpowiednich zdjęć i złożenia wniosku do Urzędu Wojewódzkiego. Tam przyjdzie nam czekać na jego wyrobienie i odbiór nawet 30 dni. Jednak są pewne kraje, w których wczasy bez paszportu są możliwe. 

Mowa tutaj oczywiście o krajach Unii Europejskiej (strefy Shengen). Jednak to nie wiąże się z brakiem wymogu posiadania przy sobie jakichkolwiek dokumentów. Będziemy potrzebowali przy sobie dowodu osobistego, ważnego jeszcze przez minimum pół roku. Ale nasz pobyt nie może trwać bez końca. W większości przypadków, na terenie danego kraju możemy przebywać tylko przez 90 dni, więc wtedy konieczne będzie uzyskanie dodatkowych zezwoleń na pobyt (gdyby wyjazd jednak się przedłużył). Bez problemu znajdziemy w Europie ciepłe kraje bez paszportu (jego wymogu). 

Wakacje bez paspzortu - lista krajów

Z samym dowodem osobistym możemy udać się do Albanii, Andory, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gibraltaru, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburgu, Łotwy, Macedonii, Malty, Mołdawii, Monako, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, San Marino, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Watykanu, Wielkiej Brytanii i do Włoch. Jednak nie wszędzie w Europie pojedziemy gdzieś bez paszportu. Wakacje w Kosowie, Białorusi, Turcji, Rosji, czy na Ukrainie wymagają takiego dokumentu.

Co ciekawe, jest kilka miejsc poza Europą, do których możemy udać się bez paszportu. Takim miejscem jest np. wyspa położona na Oceanie Indyjskim. To Reunion leżący niedaleko Madagaskaru, w którym występuje podobny klimat jak na Hawajach. Jest ona jednym z ciepłych krajów bez paszportu, ponieważ stanowi region administracyjny Francji. Do takich departamentów zamorskich należy również Martynika i Gwadelupa położone na Karaibach. Tam również nie będzie wymagany od nas paszport. Polinezja Francuska również nie wymaga od nas okazywania dokumentu na miejscu, jednak aby się tam dostać konieczna będzie przesiadka w krajach, które wymagają od nas okazania go.

Wczacy bez paszportu, ale nie bez ubezpieczenia

Za granicą nie działa nasze ubezpieczenie związane z kosztami leczenia. Wtedy za usługi służby zdrowia musimy zapłacić z własnej kieszeni. Stąd w ofercie wielu firm pojawia się ubezpieczenie turystyczne, które chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji takich zdarzeń. Dobra polisa na 7 dni kosztuje w okolicach 100 PLN, zapewniając nam dodatkowo zakres znacznie szerszej ochrony, taki jak np. kradzież bagażu, odwołanie podróży, koszty ratownictwa, ubezpieczenie NNW itd. 

Zachęcamy do skorzystania z naszego elektronicznego narzędzia, jakim jest kalkulator ubezpieczenia podróży. Wystarczy kilka minut, aby uzupełnić formularz i porównać ze sobą oferty kilku różnych Zakładów Ubezpieczeń z różnymi zakresami ochrony. W razie trudności nasza infolinia służy pomocą i doradzi, co może być dla nas najatrakcyjniejsze.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również