Wakacje last minute - ile da się zaoszczędzić i jak się przygotować na szybki wyjazd?

Wakacje last minute - ile da się zaoszczędzić i jak się przygotować na szybki wyjazd?

Czym są tzw. oferty last minute? Gdzie najlepiej poszukiwać takich ofert? Kiedy natrafimy najlepsze promocje i na jakie kierunki podróży możemy liczyć? O co musimy zadbać przed wyborem oferty last minute? Co z ubezpieczenie turystycznym?

Wycieczki last minute - o co w nich tak naprawdę chodzi?

Każde biuro podróży inaczej intepretuje kwestie last minute. Uogólniając, są to takie oferty wycieczek, na które Klient decyduje się na kilka dni prze wylotem lub wyjazdem, a w zamian za to zyskuje atrakcyjny rabat (najczęściej 20-30%). Dzieje się tak, ponieważ organizatorzy wycieczek z zapasem rezerwują miejsca hotelowe w różnych miejscach. Gdy pozostaje kilka wolnych miejsc w hotelu, a także w samolocie i nie udało się zebrać odpowiedniej liczby klientów, biura podróży obniżają ceny na tyle, aby nie odnieść start za rezerwację, a w ten sposób dana rodzina może zafundować sobie taniej wczasy last minute.

Taka forma podróżowania niesie za sobą pewne konsekwencje. Wiąże się to z tym, że nie możemy snuć planów co do konkretnego miejsca podróży, wszystko zależy od pojawiającej się oferty. Ponadto, na decyzję nie mamy zbyt wiele czasu, dlatego musimy podjąć ją niemal na miejscu. Biorąc urlop w pracy, zawsze warto zadbać o ewentualny plan b, gdy nie uda nam się znaleźć nic atrakcyjnego. Oferty last minute najczęściej występują od maja do około połowy czerwca, a także przed Świętami Bożego Narodzenia. Jest ich wtedy po prostu więcej w ofercie.

Na wiosnę, najczęściej dostępnymi kierunkami są Cypr, Turcja, Madera, Tunezja lub Egipt. Latem to Bułgaria, Turcja, Portugalia, Albania i Chorwacja. Jesienią oferty najczęściej dotyczą Grecji, Egiptu, Turcji, Wysp Kanaryjskich i Dominikany. Zimą za atrakcyjną cenę możemy polecieć do Emiratów Arabskich, na Zanzibar, Kubę, czy do Kenii. 

Wakacje last minute - o co trzeba zadbać przed poszukiwaniem ofert?

Podchodząc do wyboru takiej oferty, nie mamy za dużo czasu na dobre przygotowanie się. Zazwyczaj są to 3 dni na dojazd to wybranego lotniska i rozpoczęcie podróży. Jednak, gdy w naszej głowie rodzi się pomysł odbycia takiej formy wakacji, powinniśmy zadbać np. o posiadanie odpowiednich szczepień, gdy wybieramy się do krajów egzotycznych. Przed zakupem wybranej oferty warto sprawdzić, jak w wybranym okresie kształtują się warunki atmosferyczne (czy występuje kalima, a może pora deszczowa). Gdy mamy przed osobą oferty last minute, zawsze trzeba sprawdzić recenzje dotyczące wybranego hotelu – czy rzeczywiście będziemy zadowoleni z pobytu. 

Może się okazać, że do wybrania się na taką podróż będzie konieczny aktualny paszport lub wiza. Warto sprawdzić przed planowaniem podróży, czy jest on aktualny i podbić go odpowiednio wcześniej (lub wyrobić – na to będziemy musieli poczekać). Pandemia koronawirusa również narzuca na nas dodatkowe obowiązki, dlatego wczasy last minute mogą wiązać się z tym, że pojedziemy tylko i wyłącznie, gdy posiadamy aktualny certyfikat covidowy, a może wystarczające będą tylko testy antygenowe. Znacznie tańsze okazują się również wycieczki, których przeloty odbywają się w środku tygodnia. Wtedy możemy zaoszczędzić na ofercie, ponieważ loty są znacznie tańsze.

Gdzie szukać wycieczek last minute i o co zadbać po wykupie?

Na takie oferty powinniśmy czatować na stronach internetowych popularnych biur podróży lub na dostępnych w sieci porównywarkach ofert turystycznych. W ten sposób będziemy mogli sobie porównać dostępne opcje. Przy wyjeździe zagranicznym, niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne dla podróżujących, które rekompensuje koszty leczenia w razie jakiegokolwiek wypadku poza granicami RP. Ubezpieczenie najlepiej wykupić od razu po zakupie wycieczki, ponieważ jest ono ważne dopiero kolejnego dnia, a czasami występuje karencja 3-dniowa, zanim ochrona zacznie działać. 

Wygodnie.pl to porównywarka ubezpieczeń, w tym też dla tych podróżujących. Korzystają z naszego kalkulatora, możesz sprawdzić, ile wynosi oferta ubezpieczenia turystycznego przy określonej sumie ubezpieczenia oraz jaki zawiera zakres ochrony. Prezentuje oferty z kilku Towarzystw Ubezpieczeniowych, a dostępne sumy ubezpieczenia są w np. w PLN czy EUR. W razie trudności zachęcamy również do kontaktu z naszą infolinią, która udzieli niezbędnych wskazówek.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również