Kupiłeś samochód i szukasz informacji, jaki podatek w Urzędzie Skarbowym będziesz musiał zapłacić? W tym artykule omawiamy, jakie są rodzaje podatku od kupna samochodu, a także wymieniamy dokumenty potrzebne na miejscu.
Urząd Skarbowy - opłata za kupno samochodu
Jeżeli nabędziesz nowy samochód, nie ominie Cię Urząd Skarbowy. Podatek od kupna samochodu i jego wysokość jest uwarunkowana kilkoma czynnikami. W tym przypadku rozróżniamy podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC), a także akcyzę za samochód sprowadzany z zagranicy. Aby zapłacić akcyzę, umowa kupna-sprzedaży auta powinna zostać zawarta za granicą polski (ustala się to na podstawie danych w umowie).
Podatek PCC płacimy, kiedy zawieramy umowę na terenie kraju. Zwolnione z tego podatku są osoby, które nabyły samochód w salonie, komisie (jest on jego właścicielem), osoby prowadzącej działalności gospodarczą lub zawarły umowę za granicą polski (wtedy akcyza). W zależności miejsca zawarcia, będziemy musieli wypełnić odpowiedni druk do Urzędu Skarbowego (Kupno samochodu w Polsce – PCC-3, za granicą – AKC-US).
Kupno samochodu - Urząd Skarbowy i podatek PCC
Gdy kupimy na terenie Polski pojazd, nieruchomość, czy pewne prawa majątkowe musimy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych w Urzędzie Skarbowym. Podatek od kupna auta wynosi wtedy 2% jego wartości, co oznacza, że za samochód wart 20 000 PLN zapłacimy 400 PLN podatku PCC. Na jego zapłatę mamy 14 dni od dnia zawarcia umowy, natomiast pojazdy o wartości poniżej 1 000 PLN nie podlegają opodatkowaniu.
Jak zgłosić kupno samochodu w Urzędzie Skarbowym? Musimy mieć ze sobą kilka dokumentów, takich jak:
- Poprawnie uzupełniony druk PCC-3
- Dowód osobisty
- Dowód rejestracyjny pojazdu
- Umowę kupna-sprzedaży pojazdu
Płatności możemy dokonać w kasie Urzędu Skarbowego (jeżeli jest na miejscu) lub za pośrednictwem Internetu, na wskazany numer bankowy. Do przerejestrowania samochodu będzie potrzebne nam potwierdzenie opłaty, na które możemy czekać kilka dni (w przypadku płatności przez Internet).
Urząd Skarbowy - podatek od kupna samochodu za granicy
Jeżeli umowa kupna samochodu została zawarta poza granicami RP, będziemy musieli zapłacić akcyzę. Wtedy w Urzędzie Skarbowym opłata za kupno samochodu wynosi 3,1% wartości auta, jeżeli ma pojemność silnika mniejszą niż 2000cm³ lub 18,6%, jeżeli pojemność silnika przekracza 2000cm³. Wyjątek stanowią auta osobowe hybrydowe. Gdy pojemność silnika mieści się ramach od 2000 do 3500cm³, podatek wynosi 9,3% wartości pojazdu.
Gdy planujemy odwiedzić Urząd Skarbowy, podatek od kupna samochodu będzie możliwy do zapłacenia, jeżeli będziemy posiadali przy sobie następując dokumenty:
- Dowód osobisty;
- Poprawnie wypełniony druk AKC-US;
- Dowód rejestracyjny pojazdu lub kartę pojazdu (jeżeli jest);
- Umowę kupna-sprzedaży auta.
Tu bardzo ważną kwestią jest to, czy nasza umowa jest w języku polskim. Jeżeli sporządzona zostanie w obcym języku, będziemy musieli dodatkowo zapłacić za jej tłumaczenie. Na płatność akcyzy od kupna samochodu do Urządu Skarbowego mamy 30 dni. Płatności możemy dokonać na miejscu w kasie lub na rachunek bankowy. W obu przypadkach, jeżeli nie opłacimy podatku, mogą nam grozić wysokie kary finansowe lub nawet postępowanie karne.
Przed rejestracją - obowiązkowo ubezpieczenie OC
Zanim udasz się zarejestrować, czy przerejestrować swój pojazd, będziesz musiał okazać ważne ubezpieczenie OC. Zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń, gdzie w kilka minut możesz porównać ze sobą ceny OC najpopularniejszych Zakładów Ubezpieczeń w Polsce. Nie musisz wychodzić z domu, aby zawrzeć polisę OC w dobrej cenie. W razie problemów nasza infolinia jest do dyspozycji.