Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Planujesz wyjazd własnym samochodem do Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Włoch, Albanii, Grecji, a może Hiszpanii? Omawiamy, jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę będzie konieczne i jak prawidłowo przygotować się do tak dalekiej podróży.

Ubezpieczenie samochodu za granicę - podstawowa ochrona z OC

Tak samo w Polsce, jak i w pozostałych krajach Europy, podstawowym ubezpieczeniem jest OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę to posiadanie aktualnej polisy OC wykupionej w naszym kraju. Zapewnia ono nam ochronę w sytuacji, gdy będziemy sprawcami wypadku – wtedy nasz Ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy pojazdu, w który uderzyliśmy. I odwrotnie – jeżeli ktoś uderzy w nas, wtedy z polisy OC obcokrajowca inny Zakład Ubezpieczeń wypłaci nam odszkodowanie. 

Posiadanie ubezpieczenia OC zapewnia nam ochronę w takich krajach, jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę może wymagać w przypadku OC posiadania tzw. certyfikatu Zielonej Karty, jeżeli podróżujący będzie przebywał na terenie Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Tunezji, Turcji i Ukrainy. Zielona Karta jest międzynarodowym certyfikatem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia OC ppm. Niekiedy, Ubezpieczyciele oferują takie ubezpieczenia za darmo lub za dodatkową opłatą. 

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą w danym kraju? Jeżeli nie wykupiliśmy w naszym kraju Zielonej Karty, na terenie danego państwa możemy wkupić tzw. ubezpieczenie graniczne, które będzie uprawniało nas do poruszania się po jego terytorium.

Jak przygotować się do takiego wyjazdu?

Poza samym ubezpieczeniem, warto przed wyjazdem sprawdzić ważność badania technicznego. Dobrze zrobić ogólny przegląd pojazdu, zakupić na zapas żarówki czy bezpieczniki (w niektórych krajach posiadanie ich przy sobie jest obowiązkowe), płyny eksploatacyjne. W naszym samochodzie nie powinno zabraknąć trójkąta, gaśnicy, apteczki, kamizelki odblaskowej, rękawiczek ochronnych.

W razie wystąpienia szkody i próby odzyskania pieniędzy z ubezpieczenia samochodu za granicą, powinniśmy mieć przy sobie oświadczenie o sprawcy kolizji dwujęzyczne. Wtedy razie wystąpienia szkody unikniemy kosztów związanych z tłumaczeniem dokumentów w celu dochodzenia roszczeń u Ubezpieczyciela. W takim dokumencie spisujemy dane kierowcy, miejsce zdarzenia, dane pojazdu, numer polisy sprawcy, dane towarzystwa, przebieg zdarzenia. 

Gdy pojawią się problemy związane z ubezpieczeniem samochodu za granicą i ustaleniem Zakładu Ubezpieczeń sprawcy, możemy skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które pomoże nam zidentyfikować Ubezpieczyciela sprawcy i dochodzić roszczeń. Ogólnoeuropejskim numerem alarmowym jest 112 – dlatego w razie zaistnienia wypadku, dzwonimy pod ten numer. Dobrze jest również zapoznać się z przepisami ruchu drogowego w danych krajach, po których będziemy podróżować.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Co prawda, ubezpieczenie OC uwzględnia szkody osobowe, jednak nie zawsze do pewnych zdarzeń dochodzi tylko podczas wypadków aut. W tej sytuacji możemy wykupić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub rozważyć dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd za granicę dla osób, którym może być ubezpieczenie turystyczne. Wtedy uwzględniamy ochronę naszej rodziny na znacznie szerszy zakres zdarzeń i Ubezpieczyciel pokrywa np. koszty leczenia. Koszt takiej polisy na tydzień to kilkadziesiąt złotych od osoby. Niektóre ubezpieczenia turystyczne zawierają rozszerzenie zakresu ochrony o dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę w postaci uproszczonego ubezpieczenia Assistance. 

Niemniej, i tak warto rozważyć zakup ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę w postaci Assistance. Tutaj musimy zwrócić uwagę, czy zakres terytorialny ubezpieczenia obejmuje kraj, do którego podróżujemy. Przy doborze ubezpieczenia, kluczowym czynnikiem będzie zakres holowania pojazdu. Wyjeżdżając za granicę, podróżujemy głównie autostradami do miejsca docelowego, dlatego limit holowania do warsztatu naprawczego z miejsca zdarzenia powinien wynosić kilkaset kilometrów.

Bardziej rozbudowany zakres Assistance, ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę posiada takie świadczenia, jak pomoc przy wymianie ogumienia, uzupełnienie paliwa w przypadku jego braku, złomowanie auta do ustalonej sumy ubezpieczenia, kontynuację podróży do miejsca docelowego - gdy nie można uruchomić auta, czy zakwaterowanie do kilku dób w hotelu na czas naprawy naszego pojazdu dla wszystkich podróżujących. Konieczne jest weryfikowanie sum ubezpieczenia. Wymiana koła jest tylko możliwa, gdy posiadamy sami zapasowe koło lub zestaw naprawczy przy sobie. Ubezpieczenie Assistance możemy wykupić np. na miesiąc.

AC za granicą - czy może nam się przydać?

Jeżeli planujemy wyjazd do krajów, w których jest niebezpiecznie, naszym zabezpieczeniem może być Autocasco. Takie ubezpieczenie może zapewnić nam ochronę w przypadku kradzieży auta, a Ubezpieczyciel pokryje szkody w naszym aucie, gdy to my będziemy sprawcami zdarzenia. Jednak zawarcie AC jest drogie (kosztuje kilkaset złotych), a okres obowiązywania ubezpieczenia to zazwyczaj rok. Gdy podróżujemy droższym autem, to w większości przypadków i tak kierowcy wykupują taką polisę w kraju – wtedy musimy tylko zweryfikować zakres terytorialny ubezpieczenia, czyli czy będzie działać na terenie Europy.

Jeżeli poszukujesz ubezpieczenia samochodu w postaci polisy OC/AC, ubezpieczenia Assistance, czy ubezpieczenia turystycznego – zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń. Przez Internet możesz wykupić ubezpieczenie OC/AC wraz z dodatkiem Assistance na Europę, a także ubezpieczenie turystyczne w wybranym wariancie. Gdyby interesował Cię zakup samego Assistance na wyjazd, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią. Nasi agenci przygotują dla Ciebie propozycję takiej ochrony.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również