Zielona karta - kiedy jest potrzebna?

Zielona karta - kiedy jest potrzebna?

Nasz samochód musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Wielu kierowców decyduje się również na pakiet ubezpieczenia z AC, aby jeszcze skuteczniej chronić się przed wysokimi kosztami naprawy szkód powstałych wskutek nieprzewidzianych zdarzeń. Poza tym, kiedy wyjeżdżamy za granicę, nasze ubezpieczenie OC może nie zdołać pokryć wszystkich kosztów.

Co to jest Zielona Karta?

Przed wysokimi kosztami generowanymi poza granicami naszego kraju chroni nas polisa zwana Zieloną Kartą. Co to jest? Jest to międzynarodowe ubezpieczenie OC mające zastosowanie w przypadku szkód wyrządzonych poza granicami kraju, w których został zarejestrowany samochód. Jednocześnie jest ona potwierdzeniem, że prowadzący pojazd posiada aktualną polisę OC w kraju, z którego pochodzi.

Druk Zielonej Kart jest ujednolicony, więc niezależnie od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupimy polisę, otrzymamy taki sam dokument (choć niekoniecznie w tej samej cenie). Zdarza się również, że firmy ubezpieczeniowe nie pobierają dodatkowej składki i Zielona Karta nic nas nie kosztuje. Dostajemy ją gratisowo z ubezpieczeniem OC

Wyjeżdżając za granicę musimy skontaktować się z Ubezpieczycielem, u którego mamy OC, aby wykupić lub otrzymać te dodatkowe ubezpieczenie.

Zielona Karta OC - najważniejsze informacje

W dokumencie znajdują się nazwy i adresy biur sygnatariuszy Porozumienia Wielostronnego na terenie krajów, które przystąpiły do Zielonej Karty. Ma to ułatwić komunikację w razie wystąpienia szkody. Zielona Karta OC zawiera również informacje odnośnie tego, w jakich przypadkach Ubezpieczający powinien skontaktować się bezpośrednio z Ubezpieczycielem, a nie biurem danego kraju.

Kiedy będzie nam potrzebna Zielona Karta? Ubezpieczenie powinniśmy mieć przy sobie w formie dokumentu, kiedy udajemy się lub przejeżdżamy przez następujące kraje: Wielka Brytania, Maroko, Tunezja, Czarnogóra, Albania, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Turcja, Azerbejdżan, Iran, Izrael, Ukraina, Białoruś, Rosja.

Zielona Karta pojazdu - co wiedzieć przed zakupem?

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, Zieloną Kartę pojazdu musimy wykupić z wyprzedzeniem. Jest to spowodowane tym, iż nie zawsze ubezpieczenie będzie nas chroniło już od kolejnego dnia. Mogą się zdarzyć również sytuacje, gdy dana placówka lub Agent nie posiada na miejscu druku Zielonej Karty pojazdu od wybranego Ubezpieczyciela – wtedy będziemy musieli poczekać, aż uzyska on niezbędny papier do wystawienia polisy.

Ubezpieczenie ZK możemy zawrzeć na okres od 15 dni do maksymalnie 12 miesięcy. W przypadku, kiedy nie wykupimy ubezpieczenia ZK, będziemy musieli wykupić ubezpieczenie graniczne na terytorium danego Państwa. Wiąże się to ze znacznie wyższymi kosztami ubezpieczenia, ponieważ np. kiedy udajemy się w podróż samochodem do Azerbejdżanu, musimy pokonać po drodze Ukrainę i Rosję lub Turcje i Iran. Wtedy będziemy zmuszeni do wkupienia ubezpieczenia granicznego w każdym kraju, którego przekraczamy granicę.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również