OC - co to za ubezpieczenie?

OC - co to za ubezpieczenie?

Wiele słyszysz o ubezpieczeniu OC, lecz do końca nie wiesz do czego jest potrzebne? Co oznacza ten skrót i kogo chroni? W tym artykule wyjaśniamy wszelkie kwestie dotyczące ubezpieczenia OC.

OC - co to znaczy?

Coraz częściej w telewizji, czy innych reklamach słyszymy o OC. Dostajemy maile z propozycjami tego ubezpieczenia, czy nasz agent co roku przypomina się o końcu ochrony naszego ubezpieczenia OC. Co to oznacza w praktyce? OC to inaczej „Odpowiedzialność cywilna”.

Dotyczy ona ponoszenia konsekwencji naszych działań lub osób trzecich. Głównym celem odpowiedzialności cywilnej jest uregulowanie kwestii winy i zadośćuczynienia pomiędzy sprawcą a poszkodowanym (w ubezpieczeniach dotyczy to zazwyczaj wypłaty pieniędzy). Konieczność istnienia takiej odpowiedzialności cywilnej jest zawarta w różnych artykułach prawnych i innych dokumentach.

Ubezpieczenie OC - co to?

Nie jest łatwo, jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co to jest OC? W ubezpieczeniach najprościej jest wyróżnić OC obowiązkowe i dobrowolne. Z pierwszej grupy wyróżniamy np. te przeznaczone dla pojazdów, a także dla zawodów, które ponoszą wysokie ryzyko prowadzenia swojej działalności.

Gdy zadajemy te pytanie w kontekście pojazdów, OC to podstawowe ubezpieczenie, które jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu, motocykla, quada, czy traktora. W sytuacji, kiedy to my spowodujemy wypadek, OC zapewnia nam pokrycie kosztów wyrządzenia szkody (nie zapłacimy poszkodowanemu pieniędzy z własnej kieszeni). Wtedy poszkodowana w wypadku osoba dochodzi roszczeń od Ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy polisę. 

Zawód i OC. Co jest zabezpieczone?

Gdy pytamy o OC, co to za forma ubezpieczenia, możemy ją sklasyfikować w kontekście wykonywanego zawodu. Profesje takie jak np. agent ubezpieczeniowy, adwokat, prawnik, księgowy, notariusz, architekt, lekarz, broker, czy rzeczoznawca majątkowy mają w Polsce obowiązek wykupienia polisy OC. Wykupienie jej przez takich specjalistów gwarantuje ich Klientom, że w razie wystąpienia szkody, otrzymają wypłatę należnego odszkodowania.

OC dobrowolne - jakie występują?

Powyższe rozważania na temat OC dotyczyły tylko ubezpieczeń obowiązkowych, czyli tych regulowanych przez dokumenty prawne. Istnieją również ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dobrowolne, które możemy wykupić. I tak np. firma budowlana, czy reklamowa może wykupić OC firmy, gdzie osoba wykonująca prace remontowe, czy podczas wykonywania demontażu naklejki z samochodu, w razie wystąpienia szkody, zapewnia Klientowi odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.

Istnieją również ubezpieczenia OC przeznaczone dla Klientów indywidualnych, jak np. OC w życiu prywatnym, dostępne przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Wtedy, kiedy ktoś z naszego gospodarstwa domowego wykona szkodę osobie trzeciej, Ubezpieczyciel pokryje koszty. W obydwu przypadkach musimy pamiętać, że takie ubezpieczenia mają limity tzw. sumy ubezpieczenia. Za zwiększenie takiego limitu, musimy dodatkowo dopłacać.

Kalkulator OC - co to?

Bardzo często słyszymy, że OC możemy kupić przez Internet. Narzędzie, w którym liczymy cenę ubezpieczenia np. naszego samochodu, to kalkulator/porównywarka. Te dwie nazwy stosowane są naprzemiennie. Na naszej stronie posiadamy narzędzie, w którym możemy policzyć ile zapłacimy za OC. W razie trudności, nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również