Masz pytania? Zadzwoń do nas

22 201 9001

Agenci dostępni w godzinach 8.00 - 20.00 (pon. - pt.)

lub zamów rozmowę

OC - co to za ubezpieczenie?

OC - co to za ubezpieczenie?

Wiele słyszysz o ubezpieczeniu OC, lecz do końca nie wiesz na czym polega? Co znaczy ten skrót, do czego jest potrzebne, co to za ubezpieczenie? W tym artykule wyjaśniamy wszelkie kwestie dotyczące ubezpieczenia OC.

OC - co to znaczy?

Coraz częściej słyszymy skrót OC. Dostajemy maile z propozycjami tego ubezpieczenia, widzimy wiele reklam, czy nasz agent co roku przypomina się o końcu ubezpieczenia OC. Co to znaczy w praktyce? Skrót ten oznacza „Odpowiedzialność cywilna”.

Pojęcie te oznacza ponoszenie konsekwencji naszych działań lub osób trzecich. Głównym celem odpowiedzialności cywilnej jest uregulowanie kwestii winy i zadośćuczynienia pomiędzy sprawcą a poszkodowanym (w ubezpieczeniach dotyczy to zazwyczaj wypłaty pieniędzy). Konieczność istnienia takiej odpowiedzialności cywilnej jest zawarta w różnych artykułach prawnych i innych dokumentach.

Ubezpieczenie OC - co to?

Nie jest łatwo, jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co to jest OC? W ubezpieczeniach najprościej jest wyróżnić OC obowiązkowe i dobrowolne. Z pierwszej grupy wyróżniamy np. te przeznaczone dla pojazdów, a także dla zawodów, które ponoszą wysokie ryzyko prowadzenia swojej działalności.

Gdy zadajemy te pytanie w kontekście pojazdów, OC to podstawowe ubezpieczenie, które jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu, motocykla, quada, czy traktora. W sytuacji, kiedy to my spowodujemy wypadek, OC zapewnia nam pokrycie kosztów wyrządzenia szkody (nie zapłacimy poszkodowanemu pieniędzy z własnej kieszeni). Wtedy poszkodowana w wypadku osoba dochodzi roszczeń od Ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy polisę. 

Zawód i OC. Co jest zabezpieczone?

Gdy pytamy o OC, co to za forma ubezpieczenia, możemy ją wyjaśnić w kontekście wykonywanego zawodu. Profesje, takie jak np. agent ubezpieczeniowy, adwokat, prawnik, księgowy, notariusz, architekt, lekarz, broker, czy rzeczoznawca majątkowy mają w Polsce obowiązek wykupienia OC. Wykupienie OC przez takich specjalistów gwarantuje ich Klientom, w razie wystąpienia szkody, wypłatę należnego odszkodowania.

OC dobrowolne - jakie występują?

Powyższe rozważania na temat OC dotyczyły tylko ubezpieczeń obowiązkowych. Istnieją również formy odpowiedzialności cywilnej dobrowolnej w ubezpieczeniach, które możemy wykupić. I tak np. firma budowlana, czy reklamowa może wykupić OC firmy, gdzie osoba wykonująca prace remontowe, czy podczas wykonywania demontażu naklejki z samochodu, w razie wystąpienia szkody, zapewnia Klientowi odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.

Istnieją również ubezpieczenia OC przeznaczone dla Klientów indywidualnych, jak np. OC w życiu prywatnym, dostępne przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Wtedy, kiedy ktoś z naszego gospodarstwa domowego wykona szkodę osobie trzeciej, Ubezpieczyciel pokryje koszty. W obydwu przypadkach musimy pamiętać, że takie ubezpieczenia mają limity tzw. sumy ubezpieczenia. Za zwiększenie takiego limitu, musimy dodatkowo dopłacać.

Kalkulator OC - co to?

Bardzo często słyszymy, że OC możemy kupić przez Internet. Narzędzie, w którym liczymy cenę ubezpieczenia np. naszego samochodu, to kalkulator/porównywarka. Te dwie nazwy stosowane są naprzemiennie. Na naszej stronie posiadamy narzędzie, w którym możemy policzyć ile zapłacimy za OC. W razie trudności, nasza infolinia służy pomocą.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Porady ubezpieczeniowe

Może zainteresuje Cię również