Zastanawiasz się jak działają firmy ubezpieczeniowe? Co robią i czym się zajmują? W tym artykule wyjaśniamy w przybliżeniu, jak działa taka firmy oraz jacy Ubezpieczyciele są najpopularniejsi w Polsce.
Firma ubezpieczeniowa - co robi?
Nie tak łatwo jest wyjaśnić w kilku słowach, czym zajmuje się firma ubezpieczeniowa. Tego typu przedsiębiorstwa finansowe charakteryzują się dużą złożonością procesów i podlegają pod wiele aktów prawnych. Najważniejszą kwestią u Ubezpieczyciela jest odpowiedni dział analizy ryzyka. To tutaj specjaliści określają próg opłacalności sprzedaży produktów ubezpieczeniowych i reagują na zmiany na rynku. Ciągła analiza jest bardzo ważna, ponieważ wzrastają ceny usług podwykonawców, ilości szkód oraz średnia ich cena. Praca tych osób zapewnia utrzymanie progu rentowności przedsiębiorstwa.
W firmach ubezpieczeniowych pracują m. in. tzw. underwriterzy. Są to osoby odpowiedzialne za produkty ubezpieczeniowe, zmieniają ich zakres, a także aktualizują je pod kątem wymogów prawnych. Ubezpieczyciele sprzedają swego rodzaju ochronę dla Klientów, której warunki są ściśle określone w OWU. A to właśnie te dokumenty tworzą underwriterzy i później modyfikują. Osoby te rozpatrują również nietypowe oferty od agentów, czy brokerów – gdy firmy chcą ubezpieczać spore floty pojazdów czy swoje majątki, a ciężko jest określić ryzyko w oparciu o podstawowe dane.
Sprzedaż produktów i likwidacja szkód
Jednym z głównych motorów napędowych takiego przedsiębiorstwa jest sprzedaż produktów. Tutaj wyróżnić można kanały sprzedaży internetowej oraz tradycyjnej. Firmy ubezpieczeniowe, rozbudowując swoją sieć sprzedaży korzystają z usług multiagencji i poszczególnych agentów, aby zwiększyć zasięg i dostępność swoich ubezpieczeń, a tym samym sprzedać ich więcej. Wtedy, niezbędna jest rozbudowa działu rozliczeniowego agentów i klientów, a także obsługi klienta i pośredników przez infolinię. Ubezpieczyciele muszą spełniać obowiązki ustawowe, dlatego też wysyłają oferto-polisy do swoich klientów, informujące o nowej składce na kolejny okres ubezpieczenia, czy zajmują się formalnościami w związku z rekalkulacją składki, wypowiedzeniami umów, czy wydawaniem odpowiednich zaświadczeń.
Ale to nie jedyna gałąź w firmie ubezpieczeniowej. Ważna jest również likwidacja szkód. Odpowiednie zarządzenie środkami i skrupulatna wycena szkód to kluczowy element do zachowania rentowności przedsiębiorstwa. Tacy likwidatorzy współpracują często z rzeczoznawcami, prawnikami, windykatorami, detektywami, sieciami naprawczymi, czy partnerami zajmującymi się świadczeniem usług Assistance, czy najmem pojazdów zastępczych. To jeden z elementów, który często wpływa źle na postrzeganie przedsiębiorstwa przez klienta poprzez kalkulowanie wypłaconych odszkodowań. Roboczogodziny fachowców i średni koszt naprawy często się nie zgadza (fachowiec chce za dużo za naprawę, Ubezpieczyciel chcę wypłacić jak najmniej).
Kto jeszcze pracuje w firmie ubezpieczeniowej?
W tego typu przedsiębiorstwach nie brakuje działu kadr, IT, marketingu, archiwizacji, magazynu itp. Jako, że jest to instytucja finansowa, dużą rolę odgrywa księgowość, która musi rozliczyć setki faktur i prowizji agencyjnych. Nad całością takiej organizacji czuwa zarząd, a nad nim rada nadzorcza.
Pojawia się wiele pytań, jak założyć firmę ubezpieczeniową. Nie jest to łatwe i proste. Aby takie przedsiębiorstwo funkcjonowało potrzeba wielkiego kapitału zapasowego na wypłacenie szkód, posiadanie odpowiednich rezerw i należności dla pracowników i agentów. Ponadto, trzeba pozyskać wykwalifikowanych ludzi, doświadczenie, odpowiednie zgody i uprawnienia z państwa, a przede wszystkim mieć atrakcyjne produkty ubezpieczeniowe.
Firmy ubezpieczeniowe - nazwy
Na rynku polskim jest wiele Zakładów Ubezpieczeń. Do tych najpopularniejszych należą: PZU, Link4, Ergo Hestia, Warta, Generali, Uniqa, Compensa, TUW TUZ, Allianz, Benefia, Wiener, Proama, Concordia, Interrisk, Euroins, Balcia, Aviva, HDI, Signal Iduna czy Inter ubezpieczenia.
Co możemy znaleźć w ofercie takich ubezpieczycieli? Przede wszystkim ubezpieczenia przeznaczone dla samochodów, domów i mieszkań, ubezpieczenia turystyczne, szkolne, przeznaczone dla firm, OC rolników, ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia na życie, a to nie wszystkie dostępne produkty na rynku. Ciężko jest wyróżnić najlepszą firmę ubezpieczeniową, ponieważ każdy ma różne doświadczenia z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. Gdyby jednak chcieli Państwo zakupić polisę online, to zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń.