Ubezpieczenie laptopa

Ubezpieczenie laptopa

Czy jest szansa, by taki sprzęt był ubezpieczony? Czy możemy liczyć na odszkodowanie jeśli laptop spadnie mi ze stolika kawiarnianego na podłogę lub gdy wypadnie mi z rąk i roztrzaska się o chodnik? Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle możliwe jest ubezpieczenie laptopa?

Jak ubezpieczyć laptopa?

Kupując nowy sprzęt w sieci handlowej z pewnością sprzedawca zaproponuje nam ubezpieczenie laptopa z zastosowaniem przedłużonej gwarancji. Takie ubezpieczenie zapewni nam przede wszystkim przedłużenie gwarancji producenta o określony czas (np. do 5 lat), oraz da nam ochronę od różnych zdarzeń, które mogą uszkodzić, zniszczyć nasz nowy komputer. Dodatkowo można też wykupić ubezpieczenie od kradzieży. Działa to na zasadzie umów pomiędzy określonymi firmami ubezpieczeniowymi, a sieciami handlowymi. Zanim się jednak zdecydujemy na takie ubezpieczenie dobrze jest się zapoznać z warunkami takiego ubezpieczenia i odpowiedzieć sobie na pytania: gdzie będzie ubezpieczony nasz sprzęt, od jakich zdarzeń i za jakie zdarzenia nie dostaniemy odszkodowania (wyłączenia). Cena za takie ubezpieczenie jest dość wysoka w porównaniu z innymi możliwościami, więc nie dajmy się namówić na takie rozwiązanie bez sprawdzenia wszystkich opcji. Poza tym ochrona obejmuje tylko konkretny sprzęt i na dodatek tylko, gdy kupujemy laptop jako nowy.

Jeżeli wykorzystujemy nasz komputer w ramach prowadzenia działalności gospodarczej i kupujemy go na firmę, wówczas możemy skorzystać z bardzo szerokiej oferty towarzystw ubezpieczeniowych skierowanej właśnie do małych i średnich przedsiębiorstw. Tu znajdziemy ofertę wręcz dedykowaną dla posiadaczy zarówno stacjonarnego jak i przenośnego sprzętu komputerowego. Ubezpieczenie laptopa od nieszczęśliwych wypadków oraz innego sprzętu przenośnego (np. smartfona) nie powinno być kłopotem. Wystarczy skontaktować się z pośrednikiem Wygodnie.pl i poprosić o taką ofertę. Jeśli wykorzystujemy natomiast sprzęt powierzony przez pracodawcę do pracy zdalnej, to raczej nie musimy się martwić ubezpieczeniem. Pracodawca z pewnością zadbał o ubezpieczenie swojego mienia. Tu najlepiej zadbać o siebie i uchronić się przed ewentualnymi uszkodzeniami takiego sprzętu i roszczeniami pracodawcy. Przed tym uchroni nas ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z opcją odpowiedzialności za mienie powierzone.

Kolejnym rozwiązaniem – chyba najkorzystniejszym – dla prywatnych użytkowników jest ubezpieczenie mieszkania/domu z ochroną mienia ruchomego znajdującego się w nieruchomości. Każdy sprzęt elektroniczny, w tym również laptop, zaliczany jest do ruchomości domowych. Oprócz laptopa są też wówczas ubezpieczone wszystkie sprzęty i przedmioty użytkowane przez mieszkańców danej nieruchomości.

Miejsce ubezpieczenia laptopa

I tu mamy do czynienia z bardzo ważnym aspektem ubezpieczenia. Jeżeli nasz laptop jest użytkowany w domu, to w zasadzie wszystkie wyżej wymienione opcje ubezpieczenia będą dotyczyły przede wszystkim ochrony w mieszkaniu lub domu. Co, jeśli zabieramy laptop poza nieruchomość? To wszystko zależy od opcji jaką wybierzemy w momencie zdecydowania o ochronie ubezpieczeniowej. Dlatego warto zapytać czy laptop jest ubezpieczony również poza miejscem zamieszkania i czy istnieje możliwość takiego ubezpieczenia, o ile wybrany wariant tego nie oferuje. Jeżeli decydujemy się na zakup ubezpieczenia laptopa w sieci handlowej, to zazwyczaj ochrona udzielana jest za wypadki, które zdarzyć się mogą w każdym miejscu, na całym świecie. Oczywiście też i tutaj są pewne ograniczenia, o których powinien poinformować sprzedawca.

W przypadku komputera firmowego nie ma problemu z ubezpieczeniem go jako wyposażenia firmy także poza miejscem zamieszkania. Tu można ubezpieczyć sprzęt, który jest nawet 7-letni. Sprawa miejsca ubezpieczenia komplikuje się nieco w przypadku, kiedy nasz laptop ubezpieczony będzie przy okazji ubezpieczenia ruchomości w domu lub mieszkaniu. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę ubezpieczeniową w miejscu ubezpieczenia, czyli pod adresem podanym w polisie. Ryzyko rabunku poza domem też jest często oferowane jako rozszerzenie lub jest już w pakiecie, gdy wybierzemy opcję ubezpieczenia laptopa od kradzieży z włamaniem. Jednak, gdy interesuje nas ochrona od wszystkich zdarzeń mogących zniszczyć naszego laptopa, ale w każdym miejscu, nie tylko w domu, to oferta nie jest już tak szeroka. Najczęściej pojawiają się pewne ograniczenia, czy to w limicie odpowiedzialności, czy w kwestii zabezpieczeń. Tu trzeba wyraźnie przedstawić swoje życzenia pośrednikowi i oczekiwać jasnej i konkretnej podpowiedzi, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym otrzymamy interesującą nas opcję.

Od czego możemy ubezpieczyć laptopa - zakres ubezpieczenia

Oferta pod kątem zakresu ubezpieczenia jest dość zróżnicowana. Najczęściej proponowaną opcją jest ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, czyli inaczej mówiąc: ubezpieczenie laptopa od nieszczęśliwego wypadku. Nieszczęśliwy wypadek to zdarzenie nagłe i nieprzewidziane, a także niezależne od woli posiadacza sprzętu. Takim wypadkiem będzie np. przypadkowe wypadnięcie sprzętu lub zalanie. Taką ofertę otrzymamy w sytuacji, gdy wybierzemy ubezpieczenie razem z zakupem komputera, a także w sytuacji ubezpieczenia go przy działalności gospodarczej. Przy ubezpieczeniu mieszkania i ruchomości (w tym laptopa) będziemy musieli zdecydować o wyborze wariantu. Dodatkowo warto zadbać też o nasz sprzęt pod kątem ewentualnej kradzieży, czy rabunku, o ile oczywiście nie ma tego w zakresie podstawowym. Alternatywą do ubezpieczenia od wszystkich ryzyk jest ubezpieczenie od zdarzeń losowych jednoznacznie określonych i zdefiniowanych. Dobrze jest też dopytać, czy ubezpieczenie laptopa od kradzieży obejmuje tzw. kradzież zwykłą, czyli zabór bez śladów włamania.

Najlepszą opcją ubezpieczenia naszego laptopa jest ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (nieszczęśliwych wypadków) z opcją odpowiedzialności za kradzież z włamaniem i najlepiej z rozszerzeniem o kradzież zwykłą. Ważne jest też to, żeby ta odpowiedzialność dotyczyła nie tylko miejsca wskazanego polisie (dom, mieszkanie), ale także każdego innego miejsca na terenie Polski lub nawet świata. Każdorazowo należy jednak zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności i to jeszcze przed podpisaniem umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie laptopa - ile to kosztuje?

Cena za ubezpieczenie zależy przede wszystkim od tego jaki wariant ubezpieczenia wybierzemy i od wartości samego sprzętu. Niezależnie od tego jak będziemy ubezpieczać sprzęt musimy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych, przy czym w ubezpieczeniu ruchomości w mieszkaniu za tę kwotę ubezpieczone będziemy mieli również inne sprzęty znajdujące się w mieszkaniu.

Ireneusz Drzewiecki
Ireneusz Drzewiecki

Ponad 25 lat doświadczenia w branży ubezpieczeniowej. Szkoleniowiec (współpraca z agentami i brokerami na terenie Polski), underwriter w zakresie ubezpieczeń majątkowych dla przedsiębiorstw i osób fizycznych. Współtwórca Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla mieszkań/domów, a także klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Może zainteresuje Cię również