Czy warto ubezpieczyć ruchomości domowe? Co obejmuje ubezpieczenie? Jak obliczyć wartość?

Czy warto ubezpieczyć ruchomości domowe? Co obejmuje ubezpieczenie? Jak obliczyć wartość?

Mieszkanie to nasza oaza spokoju i bezpieczeństwa, ale również miejsce, w którym często przechowujemy wiele cennych przedmiotów. W wyniku różnego rodzaju zdarzeń losowych, takich jak zalanie, pożar czy przepięcie, dobra te mogą ulec uszkodzeniu lub nawet całkowitemu zniszczeniu. Przed ponoszeniem finansowych konsekwencji takich zdarzeń chroni ubezpieczenie ruchomości domowych, które jest uwzględniane przy kalkulacji, kiedy decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania. Dlaczego warto dobrać ubezpieczenie ruchomości w mieszkaniu? Co obejmuje polisa i jak obliczyć jej wysokość? Oto kilka praktycznych informacji!

Ubezpieczenie mieszkania a ubezpieczenie ruchomości domowych

Własne mieszkanie czy dom to marzenie wielu osób. Jego spełnienie wiąże się często z latami ciężkiej pracy, dlatego też oczywiste jest, że kiedy już posiadamy własny kąt, zależy nam na jego odpowiednim zabezpieczeniu. W tym celu wykupujemy ubezpieczenie mieszkania, czyli polisę, która w założeniu ma chronić nieruchomości. Ochrona ta może dotyczyć takich zdarzeń, jak zalanie, pożar czy przepięcie, a także wszelkie ataki o charakterze przestępczym (np. włamania, stłuczenia elementów szklanych itp.). Ubezpieczenie mieszkania może obejmować również pomieszczenia do niego przynależne, np. garaż czy piwnicę.

Ubezpieczenie ruchomości domowych koncentruje się stricte na przedmiotach. Wykupując je, możemy liczyć na to, że kiedy nieprzewidziane okoliczności spowodują szkody w ruchomościach objętych ubezpieczeniem, wszystkie koszty pokryje ubezpieczyciel (w ramach limitu sumy ubezpieczenia). Nieruchomości takie można ubezpieczyć na wybraną kwotę przy zakupie polisy z ochroną mieszkania.

Ubezpieczenie ruchomości w mieszkaniu. Co może obejmować?

Rozważając wykupienie ubezpieczenia ruchomości domowych, musimy wiedzieć, co dokładnie będzie ono obejmowało. Najczęściej ubezpieczenie ruchomości w mieszkaniu dotyczy elementów wyposażenia niebędących na stałe w nim zamontowanych. Mogą to być zarówno przedmioty o większych gabarytach, jak i niewielkie, czyli np. telewizory, wolnostojące sprzęty kuchenne, komputery, laptopy, sprzęt fotograficzny bądź muzyczny. To oczywiście zaledwie kilka przykładów. Polisa z uwzględnieniem ruchomości domowych może obejmować równie dobrze odzież, obuwie, biżuterię, książki, dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie.

Co ubezpieczyciel określa mianem ruchomości, znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego produktu. Warto sprawdzić definicję tego pojęcia przed zakupem polisy, aby mieć pewność, że posiadamy odpowiednią ochronę dla naszego wyposażenia. To, co zamierzamy ubezpieczyć i na jakich dokładnie warunkach, będzie miało decydujący wpływ na to, jaka będzie wysokość składki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ubezpieczając przedmioty o wysokiej wartości, musimy liczyć się z dodatkowymi wymogami, takimi jak dopłata do składki czy zabezpieczenie ich w sejfie przed kradzieżą.

Ubezpieczenie ruchomości i ich wpływ na cenę

Wysokość składki w pierwszej kolejności zależy od wartości, na jaką chcemy ubezpieczyć nasze ruchomości. Bardzo często zależy nam na ubezpieczeniu sprzętu elektronicznego, który posiadamy w mieszkaniu. Stanowi on osobny element i od jego wartości także będzie zależała wysokość należnej składki – ubezpieczyciel inaczej potraktuje bowiem przenośny głośnik, inaczej zaś kosztowny zestaw kina domowego (krótko mówiąc - sprzęt do określonej wartości mieści się w ramach ogólnej sumy ubezpieczenia, natomiast sprzęty o wartości 10 000, 20 000 PLN itd. bardzo często są wyceniane indywidualnie, w zalezności od polityki zakładu ubezpieczeń). Osobną kwestię stanowią również wszelkie elementy szklane. Są one ubezpieczane osobno, co wiąże się z dodatkową opłatą. Takie elementy to m.in. szyby okienne i drzwiowe, szklane elementy umeblowania itp.

Przy ustalaniu wysokości składki zawsze jest brana ponadto lokalizacja mieszkania, a także to, czy są w nim podstawowe zabezpieczenia antywłamaniowe. Istotne z punktu widzenia ubezpieczenia będzie również przeznaczenie mieszkania oraz to, czy jest ono wynajmowane. Wybierając polisę, dobrze jest wziąć pod uwagę, jaka jest szacowana wysokość odszkodowania i w jaki sposób jest ona wyliczana – w oparciu o wartość rzeczywistą, czy odtworzeniową. Ma to znaczenie dla wysokości składki, ale też dla kwoty wypłacanej po stracie ruchomości.

Ubezpieczenie ruchomości z Wygodnie.pl

Na rynku działa obecnie bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Większość z nich posiada w ofercie ubezpieczenie ruchomości przy ubezpieczeniu mieszkania czy domu, jednak każdy oferuje inne warunki, a co za tym idzie – inną cenę. Z Wygodnie.pl znajdziesz ubezpieczenie mieszkania z uwzględnieniem interesującego Cię wyposażenia. U nas sprawdzisz wysokość składki za kompleksową polisę bez wychodzenia z domu. Zaprezentujemy Ci najlepsze spośród dostępnych produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez sprawdzonych i zaufanych ubezpieczycieli. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a my wrócimy do Ciebie z najkorzystniejszymi propozycjami. Sprawdź nas!

Może zainteresuje Cię również