Mieszkania bez pośredników - co biorę na swoją głowę?

Mieszkania bez pośredników - co biorę na swoją głowę?

Planujesz zakup mieszkania bez pośrednika i chcesz wiedzieć, z czym się to wiąże? Ile możesz zaoszczędzić? Jakie obowiązki w takim wypadku będą spoczywać na Twojej głowie i na co musisz się nastawić?

Mieszkania bez pośredników - czy wymagają więcej zachodu od nas?

Pośrednik, czy agencja nieruchomości przejmuje za Ciebie opiekę nad bezpieczeństwem transakcji oraz kwestiami formalnymi. Najłatwiej jest zakupić nieruchomości bez pośredników, kiedy dotyczy ono mieszkania z rynku pierwotnego za gotówkę. Wtedy tak naprawdę podpisujemy z deweloperem umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania lub już bezpośrednią z udziałem notariusza. O ile decydując się na mieszkanie od dewelopera, nie oznacza to, że nie powinniśmy sprawdzić stanu technicznego oddawanego nam do użytku lokalu, czy aktualnego stanu liczników.

Znacznie trudniej jest np. ubiegać się o mieszkanie na sprzedaż bez pośredników, kiedy taki zakup będziemy realizowali przy wsparciu kredytu hipotecznego, a mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego od kilku właścicieli, którzy zakupili ten lokal również posiłkując się kredytem hipotecznym. Wtedy zadbanie o nasze bezpieczeństwo zakupu będzie wymagało znacznie większego rozeznania i dokładnej analizy stanu prawnego mieszkania.

Nieruchomość bez pośredników - jakie obowiązki przejmuję?

Kupujący mieszkanie muszą zadbać o sprawdzenie statusu prawnego takiego lokalu, a także o dogodne warunki umowy kupna mieszkania. Jeżeli potrzebują kredytu, to na własna rękę muszą sprawdzić swoją zdolność kredytową w banku lub u doradcy finansowego i ubiegać się o uzyskanie kredytu, a także skompletowanie niezbędnych dokumentów. Mieszkania na sprzedaż bez pośredników wymagają samodzielnego zapoznania się ze stanem technicznym mieszkania lub skonsultowania tej kwestii z fachowcem. O wszelkie kwestie musimy każdorazowo dopytywać właściciela mieszkania, ponieważ nie zna on naszych oczekiwań. Kupujący musi opłacić również podatek PCC za zakup lokalu.

Osoba, która chcę sprzedać nieruchomość bez pośredników bierze na siebie ponadto przygotowanie umowy kupna-sprzedaży mieszkania, a także ewentualnie umowy przedwstępnej, umówienie spotkania np. u notariusza, czy prezentacje lokalu w dogodnym terminie dla Klienta, zająć się dystrybucją ogłoszenia w sieci i komunikacją z zainteresowanymi, przygotować zestawienie rachunków za ostatni okres, a także protokół zdawczo-odbiorczy lokalu.

Rozważając zakup takiego lokalu, musimy sprawdzić Księgi Wieczyste, a numer uzyskamy od sprzedającego. Ważne jest zorientowanie się, czy występuje użytkowanie wieczyste lokalu, ile jest właścicieli. W dniu podpisania umowy powinniśmy też przygotować zaświadczenie o tym, że w tym momencie nikt nie jest zameldowany w lokalu.

Mieszkania bez pośredników - co mogę zyskać?

Agencje nieruchomości za swoje usługi pobierają zazwyczaj koszt prowizji, który wynosi 2-3% wartości nieruchomości i opłaca go sprzedający (ale może on mieć wpływ na wzrost kosztu lokalu). Mieszkania na wynajem bez pośredników nie zawierają opłat i dodatkowych kosztów. Czasami sprzedający próbują przerzucić koszt wynajmu mieszkania przez pośrednika na kupującego w postaci płatności jednorazowej przy podpisywaniu umowy. Czy mamy do czynienia z wynajem mieszkania bez pośrednika, możemy zweryfikować już na etapie selekcji ogłoszeń, zwracając uwagę na dane kontaktowe lub pytając osobę wystawiającą ogłoszenie, czy przypadkiem nie jest pośrednikiem.

Jednak nie zawsze możemy liczyć na to, że nasz wymarzony dom lub mieszkanie będzie bez pośrednika. Proces sprzedaży drogich budynków zajmuje kilka lat, dlatego pomoc pośrednika może znacząco przyśpieszyć możliwość finalizacji transakcji. Osoby przebywające na co dzień za granicą, posiadające lokale użytkowe w Polsce mogą nie mieć czasu zająć się w 100% sprzedażą mieszkania bez pośrednika. Wtedy to on przejmuje wszelkie obowiązki, a właściciele lokali pojawiają się tylko przy podpisaniu umowy u notariusza.

Ubezpieczenie bez pośrednika - czy zyskam?

O ile kupując mieszkanie bezpośrednio od właściciela, bez pośrednika możesz zaoszczędzić, o tyle z ubezpieczeniami jest odwrotnie. Decyzja na zakup od danego towarzystwa ubezpieczenia OC nie zawsze jest gwarancją dobrej ceny. Skorzystanie z pomocy pośrednika ubezpieczeniowego, jakim jest Wygodnie.pl pozwoli Ci samodzielnie, w jednym miejscu porównać ceny wszystkich propozycji złożonych przez Ubezpieczycieli, a to pomoże Ci dobrać pożądany zakres w najniższej cenie. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora, aby sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również