Ubezpieczenie kota - co może zagwarantować?

Ubezpieczenie kota - co może zagwarantować?

Polacy bardzo mocno przywiązują się do swoich zwierząt domowych. Czy istnieje ubezpieczenie kota? Jeżeli tak, to jak prawidłowo je wykupić? Przed czym chroni naszego pupila?

Ubezpieczenie dla kota - od czego może chronić?

Znacznie łatwiej jest ubezpieczyć psa niż kota. Koty tzw. podwórkowe chadzają swoimi ścieżkami, co w konsekwencji powoduje, że Ubezpieczyciele niechętnie patrzą na alternatywę takiego ryzyka. Jak wyglądałoby dochodzenie odszkodowania z ubezpieczenia zdrowotnego kota, który został potrącony x kilometrów od domu przez niewiadomego sprawcę, gdzieś na obrzeżach miast i wsi?

Całkowicie inaczej patrzy się na koty, które na co dzień przebywają w domu. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić przy ubezpieczeniu kota jest zapoznanie się z definicją zwierząt domowych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wybranego produktu. Niekiedy ochronę warunkować mogą pewne okoliczności, jak np. stały pobyt zwierzęcia w domu.

Nasz mruczek, kiedy coś mu dolega generuje koszty, a ubezpieczenie spełnia rolę poduszki finansowej na wypadek niezapowiedzianego. Stąd, może to być pokrycie kosztów leczenia pupila (od wizyt u weterynarza, po zakup leków i wykonania niezbędnych badań). Ubezpieczenie dla kota może rekompensować także koszt jego uśpienia, kremacji, a nawet pochówku. A z naszych domów znamy dokładnie tą maksymę, że im lepsze geny kota, tym jest bardziej chorowity.

Ubezpieczenie kota przy ubezpieczeniu mieszkania

To smutne, ale w większości towarzystw ubezpieczeniowych zwierzęta domowe są traktowane jako ruchomości domowe – czyli przedmioty. Określając sumę ubezpieczenia, możemy otrzymać odszkodowanie za śmierć kota, który zginął w trakcie pożaru, powodzi lub innych ryzyk, zdefiniowanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (w zależności od wariantu, jaki wybierzemy).

Innowacyjne podejście w swoim ubezpieczeniu nieruchomości serwuje Compensa, która proponuje swoim Klientom ubezpieczenie kota za pośrednictwem dodatkowej klauzuli. Co prawda, nie otrzymamy zwrotu kosztów za szczepienie kota, czy odrobaczanie, ale jeżeli nasz mruczek zachoruje, zakład ubezpieczeń zwraca koszty poniesionych wizyt weterynaryjnych, badań z nimi związanymi, zakup leków, czy zabiegów. 

Zakres ubezpieczenia uwzględnia również nieszczęśliwe wypadki. Dodatkowo w ramach oferty, mamy możliwość zwrotów kosztów uśpienia, kremacji, czy pochówku. Compensa wypłaci również pieniądze na zakup nowego kotka, jeżeli nasz dotychczasowy będzie nieuleczalnie chory.

Istnieje jeszcze inna forma ubezpieczenia dla kota w OC w życiu prywatnym. Wtedy możemy ubezpieczyć odpowiedzialność cywilną naszego zwierzęcia (np. kiedy nasz kot będąc u znajomych rozszarpie im kanapę, zagryzie zwierzę itp.). Jednak decydując się na taką ochronę, konieczne jest zapoznanie się z definicją zwierząt domowych i tego, czy nasz kot będzie przedmiotem ubezpieczenia. Następnie powinniśmy zweryfikować zakres ubezpieczenia – czyli w jakich sytuacjach Ubezpieczyciel uwzględni szkodę.

Ubezpieczenie zdrowotne kota w innej formie

Ciekawy produkt dla Klientów jednej z sieci komórkowej przygotował Allianz o nazwie „Bezpieczny Pupil”. Posiada on dwa warianty: Standard oraz Premium. Oba z nich posiadają ubezpieczenie za szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone przez kota do wysokości sumy ubezpieczenia, a także zwrot kosztów leczenia kota na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wariant Premium posiada ponadto Assistance medyczny dla osób poszkodowanych przez zwierzę.

Mamy możliwość wykupienia za 200 PLN franszyzy redukcyjnej do szkód rzeczowych. Suma ubezpieczenia przy ubezpieczeniu OC wynosi 10 000 PLN, natomiast koszty leczenia zwierzęcia oraz Assistance medyczny mają limit 2 000 PLN. Taką umowę możemy zawrzeć od następnego okresu rozliczeniowego, jeżeli posiadamy telefon komórkowy w sieci komórkowej na abonament. 

Kalkulator ubezpieczenia mieszkania i kota

Jeżeli chciałbyś wkupić ubezpieczenie mieszkania od Compesna, która oferuje rozszerzony zakres ochorny dla kotów, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczeń. Wystarczy wpisać dane w kalkulatorze ubezpieczenia, przejść do listy oferty a następnie zamówić specjalnie przygotowaną ofertę od Compensa dot. ubezpieczenia kota. Mogą Państwo również zadzwonić na naszą infolinię i poprosić o przygotowanie oferty.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również