Wykończenie mieszkania - ile może kosztować?

Wykończenie mieszkania - ile może kosztować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ile kosztuje wykończenie mieszkania. Jakie czynniki mają na to wpływ? Co trzeba wiedzieć przed przygotowaniem kalkulacji? Odpowiadamy na powyższe pytania w artykule i udostępniamy wzór, za pomocą którego obliczysz koszt wykończenia swojego mieszkania.

Wykończenia mieszkań a stan pomieszczeń

Gdy kupujemy mieszkanie, często pada określenie jego stanu. I tutaj w zależności od tego, czy pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego, mieszkanie może być np. przeznaczone do remontu. W odniesieniu do nowych mieszkań, odbieramy je w stanie deweloperskim lub zrobione „pod klucz”. To w dużej mierze ma znaczenie, ile kosztuje wykończenie mieszkania, ponieważ innym kosztem jest umeblowanie już gotowego lokalu do użytku, a inny koszt stanowi pomalowanie mieszkania, ułożenie płytek, instalacja armatury sanitarnej, sprzętu elektronicznego, wykonanie mebli na wymiar czy stolarki drzwiowej wewnątrz mieszkania.

Każde pomieszczenie wymaga różnych nakładów finansowych. Najwięcej może kosztować nas kuchnia (wykonanie mebli na wymiar, zakup niezbędnego sprzętu RTV/AGD, stołu, krzeseł, materiałów do wykończenia). Kolejno, koszt wykończenia mieszkania będzie znacznie większy w takim pomieszczeniu jak łazienka, gdzie musimy kupić prysznic/wannę, zlew z baterią, toaletę, bidet, płytki i kleje, niezbędne oświetlenie itd. Najmniej będzie kosztowało nas wykończenie pokoi, które wymagają od nas pomalowania ścian, montażu oświetlenia, ułożenia paneli i listew przypodłogowych, a także montażu drzwi. 

Cena i koszt materiałów a wykończenie pod klucz

Rynek nieruchomości w ostatnich latach jest trudny do oszacowania, bo ceny z roku na rok dynamicznie rosną. Wykończenie mieszkania może kosztować mniej lub więcej, co jest zależne od kilku czynników. Jednym z nich są ceny materiałów. Możemy kupić płytki za 50 PLN za metr, ale i takie, co kosztują 400 PLN za metr. To samo dotyczy paneli, farb, sprzętu elektronicznego i armatury. Jeżeli decydujemy się na innowacyjne wykończenia mieszkań, możemy dodatkowo zapłacić np. za montaż lameli, wykonanie ścianki pod telewizor, zamontowanie ledów, klimatyzacji, rekuperacji, czy systemu alarmowego.

To samo dotyczy ceny mebli i stolarki. Możemy kupić gotowe meble z przeceny, albo skorzystać z oferty stolarza i zamówić meble na wymiar. Drzwi możemy kupić w markecie w promocji, albo zamówić prawdziwe, drewniane. Koszt wykończenia mieszkania w dużej mierze jest zależny od cen materiałów.

Inne czynniki wpływające na cenę wykoczenia mieszkań

Wiele osób decyduje się samodzielnie wykonać pracę wykończeniowe, co wpływa na mniejsze koszty robocizny fachowców. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązania ze względu na czas i brak doświadczenia. Ile kosztuje wykończenie mieszkania zależne jest także od ceny robocizny fachowca. Inną cenę zaproponuje nam firma, która kompleksowo w dwa miesiące wykończy nasze mieszkanie, a inną „majster”, który samodzielnie wykona większość prac. Koszt robocizny może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy, więc w naszej kwestii leży to, czy będziemy chcieli sami np. pomalować ściany, a nająć fachowców tylko do poszczególnych prac, jak np. położenie płytek, czy paneli.

Sama powierzchnia mieszkania jest czynnikiem generującym koszt wykończenia pod klucz. Im większe mieszkanie, tym więcej potrzebujemy materiałów, większy koszt robocizny, a co za tym idzie cena wykończenia lokalu. O ile każde mieszkanie musi posiadać lodówkę, pralkę, prysznic, czy toaletę, o tyle sama powierzchnia mieszkania aż w tak znaczącym stopniu nie wpływa na cenę, ponieważ część kosztów będzie dotyczyła tylko materiałów budowlanych i opłaty za pracę fachowców (chyba, że mówimy o różnicy rzędu 50 metrów w powierzchni użytkowej).

Wykończenie mieszkania - jak obliczyć koszt?

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy 2 pliki Excela, które dotyczą kosztów wykończenia łazienki i kuchni (tych najdroższych pomieszczeń). Wystarczy, że w zamieszczonym wzorze wpiszemy ceny materiałów, które nas interesują i koszt robocizny, a wtedy orientacyjnie sprawdzimy, na jaką kwotę musimy się nastawiać. Co prawda, można dodać w kilku pozycjach koszt drzwi wewnętrznych, czy wentylatora, ale o tyle wykończenie mieszkania jest zaskakujące, że zawsze powinniśmy się nastawiać na nieplanowane koszty (przestawienie ścianki, złe umieszczenie grzejnika i konieczność jego przeniesienia, niestandardowy otwór drzwiowy, problem z działaniem gniazdka). 

WYKOŃCZENIE MIESZKANIA - ZESTAWIENIE KOSZTÓW W KUCHNI

WYKOŃCZENIE MIESZKANIA - ZESTAWIENIE KOSZTÓW W ŁAZIENCE

Te wzory mogą też pomóc w obliczeniu kosztu materiałów i wykończenia pokoi, ale nie zapominajmy również o umeblowaniu takich przestrzeni. Nie od razu Rzym zbudowano, więc nie ma co się przerażać. Na wszystko potrzeba tylko pieniędzy i czasu. 

Ubezpieczenie mieszkania do wykończenia

Gdy deweloper oddaje nam mieszkanie, na naszych barkach spoczywa wykupienie odpowiedniej polisy. W zależności od naszych potrzeb, warto sprawdzić oferty w kalkulatorze ubezpieczenia mieszkania na naszej stronie. W kilka minut porównasz oferty kilkunastu Towarzystw i wybierzesz tą najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb. W razie problemów pomocą służy nasza infolinia, która udzieli niezbędnych porad przy zakupie ubezpieczenia.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również