Tabliczka znamionowa samochodu - dlaczego jest tak ważna?

Tabliczka znamionowa samochodu - dlaczego jest tak ważna?

W którym miejscu w samochodzie się znajduje? Jakie informacje zawiera? Co grozi za jej brak oraz gdzie można ją wyrobić? Przybliżamy informacje związane z tabliczką znamionową samochodu.

Tabliczka znamionowa samochodu - czym jest?

Jednym z obowiązkowych elementów w samochodzie, przyczepie, czy motocyklu jest tzw. tabliczka znamionowa pojazdu. Zawiera ona pewne informacje, które zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku. Obowiązek jej zamieszczenia w samochodzie spoczywa na producentach lub jego przedstawicielach. Najczęściej możemy spotkać ją na słupku B, we wnęce drzwi, a także pod wykładziną bagażnika (musi być umieszczona w niewymienialnej części samochodu). 

Wcześniej, tabliczka znamionowa auta była montowana w postaci blaszanych tabliczek. Jednak ze względu na uleganie korozji, dziś najczęściej możemy ją spotkać w postaci nalepek lub naklejek. Gdy zostanie zniszczona, stanie się nieczytelna lub zostanie zgubiona, pojazd może nie przejść obowiązkowego badania technicznego.

Tabliczka znamionowa samochodu - opis symboli

Rozporządzenie wymaga od producentów umieszczania konkretnych informacji, które sprawią, że pojazd zostanie dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Jednak to od producenta auta zależy, jakie dodatkowo tabliczka znamionowa samochodu będzie zawierała informacje. Do tych najpopularniejszych informacji należą: 

  • nazwa producenta;
  • numer świadectwa homologacji typu pojazdu;
  • numer VIN lub numer podwozia/nadwozia;
  • dopuszczalna masa całkowita;
  • maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów;
  • maksymalne obciążenie dla przedniej i tylniej osi pojazdu.

Ponadto, w nagłówku znajduje się również kod państwa, w którym auto ma zostać zarejestrowane. Bardziej rozbudowana tabliczka znamionowa pojazdu zawiera informacje o miejscu produkcji, dane dot. pojemności i mocy silnika, symbol lakieru samochodu, czy jego rok produkcji.

Naklejka znamionowa samochodu - wyrobienie

Gdy z jakichkolwiek przyczyn nie posiadamy tabliczki znamionowej, na samym początku musimy udać się do stacji diagnostycznej lub sięgnąć opinii rzeczoznawcy, aby uzyskać zaświadczenie o jej braku. Wtedy, z takim dokumentem udajemy się do stosownego Wydziału Komunikacji i składamy wniosek o jej wydanie (opłata skarbowa wynosi 10 PLN). Na miejscu muszą być wszyscy współwłaściciele, bo w innym przypadku konieczne będzie przed wyrobieniem tabliczki znamionowej auta zdobycie od nich pełnomocnictwa.

Dotyczy to sytuacji, gdy właściciel poprzedniej tabliczki jej nie posiadał, utracił ją, uległa zniszczeniu lub dane na niej zawarte straciły aktualność. W urzędzie można ubiegać się o wydanie nowej tabliczki lub tzw. zastępczej tabliczki znamionowej samochodu. Wybór jest uwarunkowany tym, czy istnieje konieczność nadania nowego numeru VIN. W przypadku wyrobienia nowej tabliczki wraz z numerem VIN wnioskujemy wtedy, gdy doszło do wymiany ramy lub podwozia, numer VIN został zatarty lub sfałszowany, doszło do korozji lub wypadku drogowego, podczas którego uszkodzono numer VIN albo w sytuacji, gdy pozyskaliśmy nowe auto zabytkowe, które wcześniej nie posiadało numeru VIN.

Co zrobić, gdy zostanie wydana tabliczka znamionowa pojazdu?

W sytuacji, gdy numer VIN ulegnie zmianie, konieczne będzie zlecenie nowego badania technicznego pojazdu. Bez niego, poruszanie się pojazdem będzie niedozwolone. O zmianie numeru VIN powinniśmy również poinformować Zakład Ubezpieczeń, w którym mamy aktualne ubezpieczenie OC/AC.

Jeżeli szukasz oferty ubezpieczenia samochodu, to zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki OC. W kilka minut możesz sprawdzić ceny za polisę najpopularniejszych Ubezpieczycieli w Polsce i zobaczyć, jak zmienia się wysokość składki w zależności od rozbudowania zakresu ochrony. W razie trudności, dla wszystkich osób dostępna jest nasza infolinia, która udzieli niezbędnych porad i pomocy przy doborze ubezpieczenia.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również