Sprawdzenie VIN - dlaczego warto przed zakupem pojazdu?

Sprawdzenie VIN - dlaczego warto przed zakupem pojazdu?

Gdzie znajduje się numer VIN? Do czego służy i gdzie możemy go sprawdzić? Jakich informacji dowiemy się sprawdzając VIN?

Gdzie w samochodzie sprawdzić VIN?

Producenci samochodów starają się umieścić go w takim miejscu, aby nie uległ zniszczeniu. Najczęściej możemy go znaleźć na karoserii auta, kielichu przedniego zawieszenia, czy przegrodzie czołowej. Numer VIN jest również często wydrukowany na oddzielnych elementach, takich jak nalepki samochodowe. Znajdują się one np. w środkowych elementach drzwi. Ponadto, numer VIN jest również w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

W przypadku, gdy sprawdzenie VIN na pojeździe nie będzie możliwe ze względu na jego nieczytelność, powinniśmy udać się do odpowiedniego rzeczoznawcy, aby potwierdził ten fakt. Wtedy otrzymamy skierowanie z Wydziału Komunikacji do stacji kontroli pojazdów, która będzie mogła nadać nam nowy numer VIN, który następnie zostanie zaktualizowany w dowodzie rejestracyjnym.

Numer VIN - wyjaśnienie

Vehicle Identification Number to właściwie ciąg liter i cyfr, za pomocą których możemy zweryfikować samochód. Składa się on z trzech części. Pierwsze trzy znaki zawierają informację, w jakim kraju został wyprodukowany samochód oraz jaka jest jego marka. Następne sześć znaków opisuje konkretny model pojazdu, a także czasami informacje o silniku, czy stanie wyposażenia. Kolejny ciąg znaków zawiera datę i miejsce produkcji, a także numer seryjny auta.

Sprawdzenie auta po VIN - gdzie mogę to zrobić?

Aby sprawdzić historie pojazdu, możemy skorzystać ze strony https://historiapojazdu.gov.pl/. Będziemy potrzebowali kilku danych:

  • Numer rejestracyjny
  • Numer VIN
  • Datę pierwszej rejestracji

Wszystkie potrzebne dane znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Numer rejestracyjny pojazdu widnieje w kolumnie A, natomiast VIN w kolumnie E. Datę pierwszej rejestracji pojazdu znajdziemy w okienku B.

Darmowe sprawdzenie VIN - czego się dowiemy?

Wgląd w historię pojazdu poprzez sprawdzanie VIN to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które planują zakup auta. W raporcie wygenerowanym przez system znajdziemy szczegółowe informacje o pojeździe, który planujemy kupić.

Korzystając z portalu, dowiemy się jaka jest ważność badana technicznego, wielkość przebiegu podczas ostatniego badania lub kontroli, jaki jest status rejestracji pojazdu. Ponadto, raport wyświetli nam informację, czy została wydana karta pojazdu i dowód rejestracyjny, a także czy samochód posiada świadectwo homologacji.

Największą zaletą sprawdzenia auta po VINie jest jednak możliwość wglądu do historii pojazdu: ile razy zmieniał on właściciela, kiedy odbywały się okresowe badania techniczne, jak mocno samochód był eksploatowany, czy posiada ważne ubezpieczenie OC i do kiedy, ile było właścicieli, czy ilu jest współwłaścicieli aktualnie. 

Cały raport jest przedstawiony w bardzo czytelny i prosty sposób. Bez większych problemów będziemy mogli znaleźć informacje, które nas interesują.

Sprawdzenie VIN - zakup pojazdu - co dalej?

Koszt samochodu to nie ostatni wydatek, za jaki przyjdzie nam zapłacić. W zależności od ustaleń w umowie kupna sprzedaży samochodu, może przyjść nam zapłacić podatek. Do tego należy doliczyć koszty związane z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego, a także ubezpieczeniem OC. Polisa może kosztować wiele – wpływ na to ma wartość posiadanych zniżek przez właściciela, a także rodzaj pojazdu (model/marka, rok produkcji, wielkość silnika).

Powinniśmy wtedy sprawdzić również cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie. Warto wypróbować kalkulator OC. To narzędzie pozwoli Ci poznać wysokość ceny ubezpieczenia u kilku Ubezpieczycieli, bez konieczność wykupu polisy w trakcie kalkulacji. Na Wygodnie.pl możesz wykonać takie wyliczenia, zapisać je w systemie i przesłać do siebie na maila. Wtedy wygenerujemy do Twojej kalkulacji osobny link, a kiedy będziesz chciał wrócić i sprawdzić wysokość składki za polisę OC, zostanie ona ponownie obliczona w oparciu o aktualne ceny, bez konieczności ponownego wpisywania danych.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również