Smart to mały, modny samochód, który najlepiej sprawdza się w mieście. Ile będziemy musieli zapłacić za ubezpieczenie OC? Od czego będzie zależna cena?
Smart Fortwo Coupe - model do wyliczenia OC
Do naszej kalkulacji ubezpieczenia OC przyjęliśmy model Smarta Fortwo Coupe z 2009 roku. To dwuosobowe auto o pojemności silnika 999 cm3 i 71 KM. Nasz samochód nie będzie użytkowany za granicą i nie pochodzi z importu. Jest on wykorzystywany do prywatnego użytku oraz parkowany na ulicy.
Smarty to samochody dwuosobowe, spotykane najczęściej w większych miastach. Jako, że poruszają się one w ich obrębie, załóżmy, że roczny przebieg nie przekracza 7 000 kilometrów. Pojazd nie jest jedynym czynnikiem, który będzie wpływał na wysokość OC. Znaczenie może mieć również wielkość miasta. W naszej kalkulacji wybierzemy 4 losowe miasta, dla których będziemy obliczać cenę ubezpieczenia: Warszawa, Poznań, Kalisz i Żory.
OC Smarta ze zniżkami za bezszkodową jazdę
Ile możne wynosić najtańsza oferta ubezpieczenia OC dla Smarta, którego właścicielem jest osoba w wieku 54 lat i posiada bezszkodową historię ubezpieczeniową? Poniżej przedstawiamy wyniki wykonanej kalkulacji. Ponadto, właściciel pojazdu posiada prawo jazdy od ponad 20 lat i w ciągu ostatnich 10 lat nie było przerwy w ochronie.
Ubezpieczenie Smarta możemy kupić już za około 450 PLN. Cena może być niższa lub wyższa (w zależności od miasta, w którym mieszkamy). Najwięcej przyjdzie zapłacić kierowcy, który mieszka w Warszawie.
Ubezpieczenie Smarta dla młodych kierowców i tych wykupujących pierwszą polisę
Najwięcej za ubezpieczenie smarta przyjdzie zapłacić młodym kierowcom. W poniższej kalkulacji sprawdziliśmy wysokość OC dla kierowcy, który ma 22 lata i nie posiada historii ubezpieczeniowej.
Młodzi kierowcy muszą zapłacić 3-krotnie więcej. Dlatego niezwykle ważne jest porównywanie ofert, ponieważ ubezpieczenie OC u różnych ubezpieczycieli różni się tylko ceną. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie na ubezpieczeniu jest dopisanie współwłaściciela samochodu (np. rodzica), który posiada pozytywną historię ubezpieczeniową i dzięki temu wpłynie na zmniejszenie stawki OC.
Niektórzy kierowcy na zakup pierwszej polisy OC na siebie decydują się w późniejszym wieku. Wpływ na to może mieć fakt, że dotychczas umowa ubezpieczenia była zawierana na swojego partnera, małżonka. Ile może zapłacić za ubezpieczenie kierowca, który jest po trzydziestce i postanowił wykupić pierwszą polisę na siebie?
Według naszych wyliczeń, kierowca, który planuje zakup pierwszej polisy OC Smarta zapłaci mniej więcej o 300 PLN więcej – w stosunku do tego, który posiadał komplet zniżek.
3 istotne czynniki, które przemawiają na korzyść porówynwania cen?
Jednym z nich jest możliwość zapoznania się (nawet orientacyjnie) z ofertą ubezpieczenia na rynku. Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczenie stanowi spore obciążenie finansowe dla domowego budżetu. Warto z wyprzedzeniem wykonać kalkulacje, aby przygotować się na taki wydatek.
Kolejny element, przemawiający na korzyść to porównywanie ofert. Ubezpieczenie OC to nie jedyny wariant, jaki prezentuje Ci porównywarka. Wykonując tylko jedną kalkulację, możesz sprawdzić np. ile będzie trzeba dopłacić za ubezpieczenie NNW i Assistance, a może np. ofert jednego zakładu ubezpieczeń z takimi rozszerzeniami będzie tańsza od drugiego, przez co korzystniejsze będzie wykupienie szerszego zakresu ochrony.
Użytkownicy, którzy decydują się na poszukiwanie odpowiedniej polisy online często porównują ceny na różnych stronach np. porównywarkach ubezpieczeń. Warto zapoznać się z ceną na każdej ze stron, ponieważ niekiedy możemy tam znaleźć towarzystwa, które co dopiero wchodzą na rynek i chcą walczyć ceną o Klienta. Jest to działanie na korzyść ubezpieczającego, który zapłaci stosunkowo mniej za OC.
Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora ubezpieczenia samochodu, w którym możemy bezpośrednio zakupić polisę lub zapisać kalkulacje na przyszłość.