Na działanie państwowej służby zdrowia w Polsce narzekają niemal wszyscy. Długie kolejki do lekarza czy pozostawiający wiele do życzenia standard obsługi pacjenta – to tylko niektóre bolączki systemu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Zobacz, czy warto i w jaki sposób wybrać odpowiednią dla siebie ofertę w tym zakresie.
Na początek najważniejsze: prywatne ubezpieczenie związane z ochroną zdrowia możesz wykupić samodzielnie. Nawet więc jeśli Twoja firma nie oferuje takiego produktu w pakiecie świadczeń dodatkowych, możesz skorzystać z prywatnych usług medycznych. Pozostaje więc przyjrzenie się bliżej temu, jak wygląda w Polsce prywatne ubezpieczenie zdrowotne – ceny oraz zakres ochrony to najważniejsze elementy.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce – jak je wykupić?
Ubezpieczenia prywatne funkcjonują na polskim rynku już od kilkunastu lat. To jednak w ostatnim dziesięcioleciu ich popularność wzrosła tak znacząco. Wszystko z uwagi na korzystne ceny składek ubezpieczeniowych oraz szeroki wybór wariantów ochrony.
Jak zatem wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Polska jest krajem, gdzie nie jest to trudne. Polisy tego typu:
- są oferowane przez duże towarzystwa ubezpieczeniowe – można skorzystać z bogatej gamy wariantów produktów,
- są również dostępne do kupienia w poszczególnych sieciach klinik prywatnych.
Które spośród tych dwóch rozwiązań sprawdza się lepiej? Wszystko zależy od konkretnych warunków, na jakich działają prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez TU i inne podmioty. Dlatego przed podjęciem decyzji i wykupieniem konkretnego produktu warto dokładnie porównać te, które są dostępne.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – cena to nie jedyny cennik, który warto wziąć pod uwagę
Krótki przegląd ofert na prywatne ubezpieczenie medyczne pokazuje, że różnią się one między sobą zakresem przede wszystkim pod względem:
- specjalności lekarzy, u których można skorzystać z konsultacji w ramach umowy ubezpieczeniowej – znajdziesz zarówno warianty podstawowe, które obejmują np. opiekę internisty, pediatry, a dodatkowo okazjonalne konsultacje u specjalistów kilku dziedzin, jak również bardzo rozbudowane – z dostępem do pomocy specjalistów z każdej dziedziny medycyny;
- liczby konsultacji, z których można skorzystać w ramach umowy ubezpieczeniowej – pakiet może Ci pozwolić np. na 2-3 wizyty u internisty w miesiącu i ograniczoną, konkretną liczbę konsultacji u specjalistów,
- badań diagnostycznych wykonywanych w ramach ubezpieczenia – zaawansowane pakiety mogą objąć szeroki zakres diagnostyki, w tym np. markery nowotworowe czy kompleksowe badania hormonalne,
- opieki szpitalnej – zdecydowana większość pakietów obejmuje wyłącznie doraźną, ambulatoryjną pomoc medyczną; można jednak wykupić również prywatne ubezpieczenie szpitalne (i w jego ramach wykonać np. podstawowe zabiegi chirurgiczne),
- liczbą placówek, w których udzielana jest pomoc w ramach ubezpieczenia – pakiet może obejmować np. wyłącznie gabinety lekarskie działające w konkretnej sieci.
Dlatego też, gdy chodzi o prywatne ubezpieczenia zdrowotne, ceny poszczególnych pakietów mogą być bardzo zróżnicowane.
Warto ponadto pamiętać, że ubezpieczenie tego typu może być:
- indywidualne – co oznacza, że obejmie jedynie osobę wykupującą ten produkt,
- rodzinne – wówczas obejmie np. małżonka osoby ubezpieczonej oraz jej dzieci.
Gdy chodzi o prywatne ubezpieczenie zdrowotne, koszt przypadający na jednego ubezpieczonego będzie najczęściej niższy w wersji rodzinnej. Przed podjęciem decyzji warto jednak porównać ze sobą różne dostępne opcje.
Prywatne ubezpieczenie medyczne – cennik
Wykonując porównanie poszczególnych produktów ubezpieczeniowych z tej kategorii, warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość miesięcznej składki. Czemu? Ponieważ niska składka może oznaczać bardzo podstawowy zakres opieki medycznej lub… konieczność dopłacenia do dodatkowych usług. Tak będzie np. w przypadku, gdy zechcesz skorzystać z „ponadprogramowej” wizyty u lekarza specjalisty czy wykonać dodatkowe badania.
Jak zatem widać, gdy wybiera się prywatne ubezpieczenie medyczne, cena nie powinna odgrywać decydującej roli. Warto zastanowić się dokładniej nad swoimi potrzebami medycznymi i dokładnie przyjrzeć się warunkom świadczenia usług zdrowotnych.
Gdy chodzi o prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ranking może być dodatkowym źródłem informacji, podobnie jak opinie użytkowników poszczególnych produktów. Pozwolą one dowiedzieć się więcej o tym, jak w rzeczywistości wygląda standard obsługi pacjentów.
Reasumując, prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Polsce cieszą się coraz większym powodzeniem. To dobra wiadomość także dla klientów indywidualnych, którzy chcą wykupić taki produkt. Im większa konkurencja, na tym bardziej atrakcyjne warunki można liczyć. Zanim jedna podejmie się decyzję o wykupieniu konkretnej polisy, warto dobrze porównać ze sobą oferty, przyglądając się nie tylko cenom, ale przede wszystkim zakresom poszczególnych pakietów.