Nie ma nic ważniejszego ponad zdrowie. To wie chyba każdy. W dzisiejszych czasach, kiedy kolejki do lekarza sprawiają, że musimy czekać po kilka miesięcy, szukamy alternatywy dla leczenia refundowanego z NFZ. Gdybyśmy mieli zapłacić za każdą wizytę, każdy zabieg i każdą konsultację, nasz portfel zacząłby błagać nas o litość. Ale oto pojawiło się rozwiązanie – ubezpieczenie zdrowia.
Składkę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego opłacamy co miesiąc. Jest to jednak kwota pozostająca w zasięgu przeciętnego obywatela i wynosi kilkadziesiąt złotych. Kiedy już zainwestujemy w dodatkowe zabezpieczenie naszego zdrowia, w każdej chwili będziemy mogli udać się do wybranego specjalisty i skorzystać z lekarskiej pomocy.
Co daje nam takie ubezpieczenie
Przede wszystkim zawierając umowę na ubezpieczenie zdrowotne musimy zapoznać się ze szczegółową ofertą w danej firmie ubezpieczeniowej, gdyż zakres takiej polisy może całkowicie różnić się w zależności od towarzystwa, w którym ją wykupujemy. Najczęściej jednak wyróżniamy dwa rodzaje polis:
- z gwarancją leczenia ambulatoryjnego
- z gwarancją leczenia szpitalnego.
Pierwsza polisa pozwala nam nieodpłatnie korzystać z pomocy lekarzy specjalistów i wykonywać badania oraz zabiegi nie wymagające całodobowej opieki szpitalnej. Druga polisa pozwoli nam pokryć koszty pobytu w szpitalu, a najczęściej są to wysokie sumy. Niektóre firmy oferują pakiet obu rodzajów ubezpieczeń.
Czy naprawdę warto?
Warto. Jednak wybierając polisę musimy pamiętać o zasadzie złotego środka. Przede wszystkim chodzi tu o zestawienie naszych potrzeb z zasobnością portfela i wybranie najlepszej opcji. Oczywistym jest, że osoba, która jest w złym stanie zdrowotnym i wymaga częstych wizyt u lekarza specjalisty, będzie potrzebowała bardzo rozbudowanej polisy, co wiąże się z większym kosztem, ale już osoba, która chce jedynie poczuć się bezpiecznie, a do tej pory pomocy lekarskiej potrzebowała naprawdę rzadko, już tak szerokiego zakresu polisy nie potrzebuje. Dlatego musimy dopasować zakres ubezpieczenia do osobistych preferencji i możliwości finansowych.
Jak wybrać?
Kiedy już zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia zdrowotnego to, tak, jak wspomnieliśmy, należy dokładnie zapoznać warunkami tegoż ubezpieczenia. Najważniejsze, co nas interesuje, to:
- przychodnie i kliniki objęte polisą, czyli miejsca, w których będziemy mogli skorzystać z naszego ubezpieczenia
- wyszczególnienie, z jakich konsultacji i badań możemy korzystać w ramach polisy
- kogo obejmuje polisa (czy tylko nas, czy również naszych bliskich, w jakim stopniu)
- czas, w jakim polisa zostanie aktywowana
- limity ubezpieczenia, czyli sumy, do jakich ubezpieczyciel pokrywa koszty wizyt i leczenia.
Najlepiej, dokonując wyboru poprośmy o radę agenta ubezpieczeniowego, który nam doradzi i wyjaśni zawarte w umowie zapisy. Pamiętajmy jednak, że obowiązuje nas to, co znajduje się w dokumencie, tak więc, jeśli agent mówi nam coś, co nie pokrywa się z zapisami w OWU, nie wierzmy mu na słowo.