Proama wypowiedzenie OC - jak złożyć dokument?

Proama wypowiedzenie OC - jak złożyć dokument?

Masz korzystniejszą ofertą ubezpieczenia i chcesz złożyć wypowiedzenie OC w Proama? A może jesteś nabywcą nowego pojazdu i chcesz przenieść samochód do swojego Ubezpieczyciela? W tym artykule omawiamy, jak złożyć dokument wypowiedzenia w Proama.

Kiedy może nastąpić rezygnacja z ubezpieczenia OC?

Z polisy OC nie możemy zrezygnować bez podania konkretnego powodu. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, które reguluje ustawa. Dlatego też każdy kierowca, który posiada pojazd poruszający się po drogach ma obowiązek wykupić OC i regularnie je opłacać bez przerwy w ochronie. Za brak aktualnego ubezpieczenia grożą wysokie kary finansowe, nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy chcemy złożyć wypowiedzenie OC. Proama, czy inne Zakłady Ubezpieczeń mają obowiązek przyjąć taki dokument, o ile ma on odpowiednią podstawę prawną. I tak kolejno, powołujemy się na: 

  • Art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (wypowiedzenie na koniec okresu ubezpieczeniowego)
  • Art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (wypowiedzenie w przypadku posiadania podwójnego ubezpieczenia)
  • Art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (wypowiedzenie umowy ubezpieczenia przez nowego nabywcę)

W sytuacji, kiedy złomujemy nasz pojazd lub rejestrujemy go jako zabytek, również możemy zrezygnować z kontynuowania polisy OC. Dodatkową możliwością dla osób wykupujących ubezpieczenie online jest np. wypowiedzenie umowy OC Proama z tytułu odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Podstawę prawną stanowi art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta. Na taką rezygnację, bez podania przyczyny kierowca ma 30 dni od zawarcia ubezpieczenia. Jednak nie zwalnia go to z obowiązku posiadania w tym czasie ubezpieczenia OC w innym Towarzystwie.

Proama wypowiedzenie - możliwość rezygnacji

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń, w sekcji "Obsługa Klienta” jest specjalna sekcja poświęcona informacjom związanym z rezygnacją z OC. W zależności od tego, jak chcemy w Proama wypowiedzieć OC, mamy do wyboru różne wzory dokumentów wypowiedzeń do pobrania.

Kiedy już uzupełnimy załączone dokumenty, musimy pamiętać o własnoręcznym podpisie, który stanowi warunek konieczny uwzględnienia wypowiedzenia Proama. Taki wzór możemy wysłać pocztą tradycyjną. Właścicielem marki Proama jest TU Generali, dlatego cała korespondencja będzie odbywała się pod adresem pocztowym Generali:

Generali TU S.A.
ul. Postępu 15B
02-676 Warszawa

Wypowiedzenie OC Proama możemy jeszcze złożyć u agenta Proama/Generali. Na stronie Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest przygotowana specjalna mapa agentów, dzięki której możemy wyszukać pośrednika, reprezentującego Ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie umowy OC Proama przez Internet

Z ubezpieczenia OC możemy dodatkowo zrezygnować za pośrednictwem Internetu. Wtedy, przygotowany przez nas wzór należy zeskanować lub sfotografować. W Proama, wypowiedzenie możemy przesłać na specjalny adres e-mailowy: centrumklienta@proama.pl

O ile w przypadku rezygnacji na koniec okresu ochrony OC ppm nie potrzebujemy dodatkowych załączników, o tyle w innych sytuacjach dokumenty mogą okazać się konieczne. Jeżeli zgłaszamy zbycie pojazdu, dobrze posiadać przy sobie umowę kupna-sprzedaży pojazdu. W przypadku polisy wznowionej automatycznie, może być potrzebne zaświadczenie o posiadaniu polisy OC w innym Zakładzie Ubezpieczeń. A kiedy złomujemy nasz pojazd, niezbędne będzie zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. Warto skontaktować się z Ubezpieczycielem telefonicznie i upewnić się, czy powinniśmy załączyć takie dokumenty.

Jak sprawdzić ofertę ubezpieczenia OC innego Ubezpieczyciela?

Gdy już składamy w Proama wypowiedzenie OC, możemy posiadać ofertę ubezpieczenia w innym Zakładzie Ubezpieczeń. Nie warto ograniczać się tylko do jednej oferty. Zakres ubezpieczenia OC definiuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, dlatego każde Towarzystwo Ubezpieczeń oferuje takie same warunki. Warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń samochodowych, który pozwoli porównać ceny ubezpieczenia kilku towarzystw, zestawiając je ze sobą.

Narzędzie na stronie Wygodnie.pl pokaże kilka wariantów od jednego Towarzystwa z możliwością dodatkowych rozszerzeń, takich jak ubezpieczenie NNW, czy Assistance. Ponadto, taką kalkulację możemy zapisać w formie linku, do której zawsze możemy wrócić w dowolnym czasie (system przeliczy stawkę w oparciu o aktualne dane). Gdyby wystąpiły problemy z uzupełnieniem lub zrozumieniem, jak działa kalkulator OC, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią, która udzieli niezbędnych wskazówek.

Krystian Rolka
Krystian Rolka

W branży ubezpieczeń od 2018 roku. Pracuje w dziale marketingu, gdzie zajmuje się m. in. contentem i marketingem internetowym. Prywatnie fanatyk dobrego kina i scenariuszy filmowych.

Może zainteresuje Cię również