Pomoc drogowa w ramach ubezpieczenia. Co obejmuje?

Pomoc drogowa w ramach ubezpieczenia. Co obejmuje?

Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, które mają za zadanie chronić nas przed poniesieniem wysokich kosztów za ewentualne szkody i pomagać w trudnych sytuacjach. Doskonałym przykładem takiego ubezpieczenia jest Assistance. Co dokładnie obejmuje taka usługa i kiedy warto w nią zainwestować?

Usługa Assistance

W ubezpieczeniach komunikacyjnych, Assistance przyjmuje formę osobnego produktu, który można dokupić do standardowego ubezpieczenia OC i AC. U niektórych ubezpieczycieli stanowi równiez oddzielny produkt (gdyby ktoś wyjeżdżał na wakacje i potrzebował ochrony na kilka miesięcy). Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia skorzystanie z darmowego holowania w sytuacji, gdy korzystamy z polisy OC sprawcy lub w ramach naszego ubezpieczenia Autocasco. Kierowcom, którym zależy na znacznie szerszym zakresie usług, muszą wykupić osobną polisę.

Darmowe holowanie w ramach OC i AC

Holowanie samochodów wchodzące w skład ubezpieczenia OC i AC odbywa się na zasadach określonych w ustawie lub przez ubezpieczyciela w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Szczegóły oferty zależą od konkretnego towarzystwa, dlatego warto zapoznać się z nimi jeszcze przed podpisaniem umowy. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ niewłaściwe działanie po wypadku może sprawić, że firma odmówi Ci możliwości skorzystania z pomocy.

Zazwyczaj kierowca jest zobowiązany do poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o chęci skorzystania z holowania samochodu jeszcze przed skontaktowaniem się z zewnętrzną firmą. Zorganizowanie transportu jest bowiem obowiązkiem ubezpieczyciela, dlatego samodzielne działanie może doprowadzić do odmówienia udzielenia pomocy. Na większości polis OC i AC znajduje się alarmowy numer kontaktowy, czynny przez całą dobę. Czasami konieczne jest jednak zadzwonienie na ogólnodostępną infolinię, skąd zostaniesz przekierowany do odpowiedniego pracownika.

Istnieje kilka wyjątków od tej zasady. Są to następujące sytuacje:

  • kierowca nie ma możliwości powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego z przyczyn od siebie niezależnych (np. gdy ma miejsce długotrwała awaria infolinii lub serwerów firmy)
  • wypadek zdarzył się na autostradzie, dlatego konieczne było skorzystanie z pomocy odpowiednich służb działających na tym terenie

Holowanie samochodów w ramach ubezpieczenia jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy nie ma opcji naprawienia szkód na miejscu. Gdy w wyniku wypadku dojdzie do uszkodzenia opony, kierowca jest zobowiązany do jej samodzielnego wymienienia lub skorzystania z pomocy zewnętrznych firm.

Pomoc drogowa na wyjazd

Pomoc drogowa wchodząca w skład większości pakietów OC i AC obowiązuje jedynie w Polsce, najczęściej po wystąpieniu zdarzenia drogowego w następstwie kolizji. Wiele osób decyduje się na wyjeżdżanie własnym autem za granicę. Wówczas konieczne jest zainwestowanie w odrębny pakiet, który uwzględnia taki zakres terytorialny ochrony.

Istnieją specjalne oferty obowiązujące jedynie przez kilka dni. Jeśli planujesz krótki wyjazd i nie chcesz martwić się koniecznością samodzielnego organizowania auto pomocy, dobrym pomysłem jest wykupienie krótkoterminowego assistance przed podróżą. W skład takiego pakietu wchodzi znacznie więcej usług niż podstawowe holowanie auta. Jest to dobra opcja dla osób, którym zależy na kompleksowych usługach, obowiązujących jedynie przez krótki czas.

O czym warto pamiętać, korzystając z pomocy drogowej?

Poszczególne polisy OC i AC znacznie różnią się od siebie, co widać także w zakresie darmowej pomocy drogowej. Często towarzystwa ubezpieczeniowego ustalają limity kilometrów, znacznie ograniczając trasę, na której może dojść do holowania samochodu. Czasami poszerzenie pakietu wymaga dokupienia dodatkowych usług, na przykład osobnego assistance o szerokim zakresie. Niektóre towarzystwa oferują również nieco bardziej zmodyfikowane propozycje, które pozwalają na skorzystanie z auto pomocy nawet w sytuacji, gdy doszło do awarii, a nie wypadku.

Assistance nie jest ściśle związane z polisą OC i AC, dlatego można dokupić takie ubezpieczenie. Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących różne pakiety, dlatego dobrym rozwiązaniem jest porównanie ich propozycji. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć się przed trudnymi sytuacjami na drodze, a dodatkowo zaoszczędzić. Niektóre firmy proponują rozwiązania, które pozwalają na skorzystanie z holowania auta w różnych sytuacjach bez konieczności dopłacania do polisy OC lub AC. Wówczas nie trzeba także poszerzać pakietu Assistance, co zwiększyłoby sumę składki. W naszym kalkulatorze ubezpieczenia OC na Wygodnie.pl, klikając "Szczegóły", jesteśmy w stanie sprawdzić, jaki zakres ochrony posiada wybrany przez nas wariant ubezpieczenia Assistance.

Może zainteresuje Cię również