Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla do 125 ccm?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla do 125 ccm?

Podobnie jak w przypadku posiadania samochodu, posiadanie motocykla również wiąże się z koniecznością jego ubezpieczenia. Obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego posiadacza jednośladu zarejestrowanego w Polsce jest polisa OC, która w założeniu ma chronić w przypadku spowodowania wypadku przez właściciela lub inną osobę kierującą pojazdem. Wówczas to ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy. Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla? W tym wpisie omawiamy m.in. najważniejsze czynniki cenotwórcze, skupiając się przede wszystkim na ubezpieczeniach dla motocykli do 125 ccm.

Ubezpieczenie motocykla to obowiązek!

To, że ubezpieczenie motocykla to obowiązek, jest jak najbardziej uzasadnione. Statystycznie liczba wypadków, w jakich uczestniczą jednoślady, jest znacznie wyższa niż liczba wypadków z udziałem samochodów, a szkody z takich zdarzeń często bywają bardzo kosztowne. Ubezpieczenie motocykla, w szczególności zaś polisa OC, to ochrona zarówno dla właściciela jednośladu, jak i potencjalnych poszkodowanych. Posiadacz motocykla nie powinien zwlekać z jej wykupieniem. Brak wykupionej polisy i przerwa w ciągłości ubezpieczenia może słono kosztować.

Ile dokładnie? Jeśli spóźnimy się nie więcej niż 3 dni, przyjdzie nam zapłacić naliczoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny karę w wysokości 201 zł. Za zwłokę od 4 do 14 dni kara będzie większa i wyniesie 502 zł, a jeśli spóźnimy się więcej niż 14 dni – do zapłacenia będzie aż 1 004 zł. Prawdziwe problemy mogą pojawić się jednak dopiero wówczas, gdy spowodujemy wypadek lub nawet drobną stłuczkę bez ważnej polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje wprawdzie wartość szkód, ale kiedy już to zrobi, będzie domagał się zwrotu wszystkich kosztów. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto skrupulatnie podchodzić do tematu ubezpieczeń!

Od czego zależy cena OC dla 125-tki i innych motocykli?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się skutery i motocykle o pojemności do 125 ccm. Warto wiedzieć, że ich ubezpieczenia podlegają tym samym prawom, które obowiązują przy obliczaniu składek dla większych maszyn. Oczywiście nie oznacza to, że składka za OC dla 125-tki będzie identyczna, jak składka dla dużego motocykla z silnikiem o pojemności 500 ccm, niemniej dla obu maszyn przy wyliczaniu wysokości składki OC brane będzie pod uwagę to samo kryterium pojemności silnika.

Poniżej prezentujemy najczęściej brane pod uwagę czynniki cenotwórcze:

  • marka i model motocykla
  • pojemność silnika
  • rok produkcji
  • wiek właściciela i jego doświadczenie
  • historia ubezpieczenia
  • miejsce zamieszkania

Na tym nie koniec. Zewnętrznym czynnikiem, który dodatkowo warunkuje wysokość składki za ubezpieczenie OC motocykla, są statystyki dotyczące wypadków z udziałem jednośladów. Te zmieniają się każdego roku. Szukając ubezpieczenia, należy mieć świadomość tego, że różne firmy ubezpieczeniowe inaczej traktują poszczególne kryteria, co oznacza, że dla tej samej osoby ceny mogą znacząco się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Porównanie OC motocykla w różnych firmach ubezpieczeniowych to dobry pomysł przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla do 125 ccm?

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki cenotwórcze, firmy ubezpieczeniowe ustalają dokładne wysokości składek. I tak w 2021 r. najtańsze ubezpieczenie motocykla do 125 ccm kosztowało ok. 150 zł, podczas gdy dla dużych maszyn było to ok. 500 zł. Różnice bywają jednak znaczące i lepiej mieć tego świadomość. Młody posiadacz jednośladu z niewielkim doświadczeniem prawie zawsze musi przygotować się na większy wydatek. Na najkorzystniejsze warunki mogą liczyć właściciele z bezszkodową historią ubezpieczeniową. Niestety nawet jeden wypadek na drodze może zauważalnie podnieść wysokość składki i mocno uderzyć po portfelu…

Kalkulator OC motocykla - nie przepłacaj!

Niezależnie czy interesuje Cię OC dla 125-tki, czy innej maszyny, nie warto przepłacać. Jeśli chcesz sprawdzić, ile dokładnie zapłacisz za ubezpieczenie motocykla, skorzystaj z narzędzi dostępnych na Wygodnie.pl. Nasz kalkulator OC motocykla wyliczy za Ciebie wysokość składki. Wystarczy, że wpiszesz w jego rubryki informacje, których mogą potrzebować ubezpieczyciele, a nasz Agent wróci do Ciebie z najniższą i najbardziej korzystną ofertą. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na szybsze i prostsze dopasowanie warunków ubezpieczenia do Twoich potrzeb. Znajdź ubezpieczenie motocykla do 125 ccm z Wygodnie.pl – szybko, łatwo i bezproblemowo. Jesteśmy po to, by pomóc Ci podjąć najkorzystniejszą decyzję!

Może zainteresuje Cię również