Motocykl 125 - koszt ubezpieczenia

Motocykl 125 - koszt ubezpieczenia

Własny pojazd znacznie poprawia komfort przemieszczania się do pracy, na zakupy czy w innych celach. Jest także źródłem przyjemności, jeśli lubisz prowadzić, pokonując setki kilometrów lub codziennie jeżdżąc na pobliską działkę. Nie musi to być samochód. Doskonałą alternatywą, którą wybiera wielu miłośników wiatru we włosach jest motocykl. Kto może nim podróżować i ile kosztuje ubezpieczenie?

Motocykl i jego możliwości

Motory 125 i większe jeżdżą po drogach od bardzo wielu lat. Przez cały ten czas budziły i budzą kontrowersje, przyciągając zwolenników, a nawet pasjonatów jazdy na dwóch kołach i zniechęcając przeciwników. Ci ostatni dość złośliwie mówią o motocyklistach, że są „dawcami organów”, co tylko częściowo jest prawdą. W rzeczywistości nie ma znaczenia, czy jeździsz samochodem czy jednośladem – jeśli nie zachowasz ostrożności, zawsze podróż może skończyć się wypadkiem.

Skąd bierze się uwielbienie, jakim miłośnicy dwóch kółek darzą motocykl? Z pewnością jest to pojazd, wokół którego wytworzyła się specyficzna kultura. Od dziesięcioleci powstają kluby motocyklowe, które zrzeszają fanów i osoby czynnie uprawiające jazdę na motorze. Kluby i stowarzyszenia organizują zloty, rajdy, pokazy i inne imprezy, podczas których każdy może pokazać swój nabytek. Ponadto motocykl 125, czyli taki o mniejszej pojemności silnika, jest łatwy w prowadzeniu i nie wymaga dużej ilości miejsca w garażu czy na parkingu. 

Motocykle 125 - dla kogo są przeznaczone?

W 2014 roku nastąpiła zmiana w polskich przepisach o ruchu drogowym. Nowe postanowienia dotyczą między innymi uprawnień niezbędnych do kierowania jednośladami. Istotne jest to, że kierowcy mający prawo jazdy kategorii B od minimum 3 lat, mogą prowadzić motocykl 125 ccm bez konieczności kończenia specjalnego kursu i zdobywania dodatkowej kategorii prawa jazdy. Nowe możliwości sprawiły, że szczególnie młodzi ludzie zaczęli intensywnie interesować się takimi pojazdami, a motory 125 w znacznej liczbie pojawiły się na drogach.

Niestety na tym chwilowym wzlocie zakończyło się zainteresowanie małymi maszynami. Wynika to z faktu, że motocykl nie jest tani w eksploatacji i stwarza określone ograniczenia. Jednym z nich jest brak możliwości podróżowania tym pojazdem z rodziną. W praktyce oznacza to, że albo trzeba wyjeżdżać samotnie, albo nabyć zarówno motor, jak i samochód. Innymi ograniczeniami są też parkowanie „pod chmurką” oraz konieczność wykupienia OC. Sporym obciążeniem są też akcesoria motocyklowe takie jak kask, rękawice czy odzież ochronna. Koszt ich zakupu wielokrotnie przewyższa wydatki na polisę.

Czy na motocykl trzeba wykupić ubezpieczenie komunikacyjne OC?

Polskie przepisy mówią, że obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie ubezpieczenia OC motocykla. Dotyczy to nie tylko samochodów, ale również jednośladów, do których zaliczają się motocykle 125 ccm. W praktyce oznacza to, że każdy właściciel takiego dwukołowca musi raz w roku poszukać ubezpieczenia i wydać określoną, często niemałą kwotę na polisę. 

W tej dziedzinie obowiązują takie same zasady jak przy OC dla samochodu. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz przejrzeć różne oferty, skorzystać z kalkulatorów i wybrać te najkorzystniejszą. Oszczędzanie to również jeden z powodów, dla których spadła sprzedaż nowych maszyn, a wzrosło zainteresowanie motorami używanymi. Za te drugie składka ubezpieczenia jest znacznie niższa.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia OC na motocykl?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki wybór polis OC przeznaczonych dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Niestety ich ceny nie są jednakowe, dlatego sięganie po pierwszą propozycję z reguły jest błędem. Różnice w wysokości składek sięgają niekiedy nawet 100% i są uzależnione od wielu czynników. Na jedne z nich masz wpływ, na inne – nie. Są to między innymi:

  • marka i model motoru - za mocotykle Honda i mocotykle BMW o tej samej pojemności silnika Klienci zapłacą inne stawki
  • pojemność silnika - tu motocykle 125 ccm mają sporą przewagę nad tymi o mocniejszym silniku
  • wiek pojazdu - korzystniejsze ubezpieczenia możesz wykupić dla starszych maszyn używanych
  • przebieg w kilometrach - planowany i dotychczasowy
  • przeznaczenie maszyny - dotyczy głównie okoliczności specjalnych takich jak np. zawody sportowe
  • dane dotyczace właściciela motoru

Ostateczny koszt polisy na motocykl jest też uzależniony od tego, czy decydujesz się na samo OC, czy też na pakiet. Sumarycznie zapłacisz więcej, ale ubezpieczenie obowiązkowe będzie tańsze. Dodatkowo otrzymasz szerszy zakres ochrony i szanse na wyższe odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na motocykl 125?

Ceny ubezpieczeń na motory 125 z pewnością są niższe od tych dla kierowców samochodów. Wpływ na ich wysokość ma też okres bezszkodowej jazdy i doświadczenie za kółkiem. Ile zapłaci kierowca z 17-letnim stażem, który przesiadł się na mały model Honda? Motocykle z silnikiem do 125 ccm, wyprodukowane w 2003 roku są objęte ubezpieczeniem w wysokości nawet 143 zł. Natomiast za Rometa z 2010 roku trzeba już zapłacić około 300 zł.

Znacznie wyższe są ceny ubezpieczeń dla młodych pasjonatów jazdy na dwóch kółkach. Wpływ ma tu przede wszystkim brak wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Istotne są też czynniki takie, jak miejsce zamieszkania, doświadczenie, wiek czy stan cywilny.

Podsumowanie
1. Czymkolwiek się poruszasz - pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze.
2. Motocyklem 125 ccm można się poruszać z prawem jazdy kat. B.
3. Jeżeli jesteś posiadaczem motocykla - pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu OC motocykla!
4. Na wysokość składki ubezpieczenia ma wpływ nie tylko marka i model motocykla, ale również historia ubezpieczeniowa ubezpieczającego, czy pojemność silnika.
5. Ceny ubezpieczenia OC motocykla 125 zaczynają się od około 150 zł.

Może zainteresuje Cię również