Ubezpieczenie motocykla 125-tki. Ile kosztuje i co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie motocykla 125-tki. Ile kosztuje i co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie OC motocykla to wydatek, który musi ponieść każdy właściciel jednośladu zarejestrowanego w Polsce, niezależnie od tego, jaka jest pojemność jego silnika. Ile dokładnie kosztuje OC na motocykl? Wpływ na cenę OC motocykla ma jego marka i model, pojemność silnika, rok produkcji, przebieg, przeznaczenie maszyny, a także wiek właściciela i jego doświadczenie. Na wysokość składki wpływ może mieć również wiele innych czynników. Od czego jeszcze zależy wysokość składki? Z jakim wydatkiem musimy się liczyć, kiedy interesuje nas ubezpieczenie motocykla 125 ccm, a z jakim, gdy chcemy ubezpieczyć dużą maszynę o pojemności 999 ccm? Oto co trzeba wiedzieć!

Ubezpieczenie OC motocykla to Twój obowiązek!

Kiedy kupujesz samochód, niezależnie czy jest to nowe auto, czy kilkuletnie, musisz pamiętać o wykupieniu OC. Podobnie jest z jednośladami. Ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkową polisą, która chroni przede wszystkim potencjalne ofiary wypadków spowodowanych przez właściciela jednośladu lub inne osoby nim kierujące. Fakt, że OC motocykla jest obowiązkowe, znajduje uzasadnienie również w statystykach, według których motocykliści częściej ulegają wypadkom niż kierowcy samochodów.

Co grozi za brak ważnej polisy OC na motocykl? Po pierwsze kary finansowe. Jeśli spóźnimy się z wykupieniem polisy do 3 dni, naliczona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny kara wyniesie 201 zł, ale kiedy zwłoka będzie dłuższa, kara będzie odpowiednio wyższa (za spóźnienie w przedziale od 4 do 14 dni będzie to 502 zł; poślizg dłuższy niż 14 dni będzie skutkował karą w wysokości 1 004 zł). Warto pamiętać o ubezpieczeniu OC. Niedopilnowanie tego aspektu może być opłakane w skutkach. Jeśli spowodujemy wypadek lub nawet delikatną stłuczkę, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny weźmie na siebie jej finansowe konsekwencje, ale później będzie domagał się zwrotu kosztów od sprawcy. Lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji, ponieważ może skończyć się dla nas ogromnymi problemami, które w skrajnych przypadkach będą ciągnęły się przez długie lata…

Ubezpieczenie motocykla 125 ccm a większe pojemności. Od czego zależy cena?

Za najtańsze ubezpieczenie motocykla 125 ccm w 2020 r. trzeba było zapłacić ok. 150 zł. To znacznie mniej niż za OC motocykla o większej pojemności silnika. Dla porównania, w przypadku jednośladów o pojemności 600 ccm ceny najtańszych ubezpieczeń kształtowały się na poziomie ok. 400 zł. Jeszcze więcej musieli zapłacić posiadacze maszyn z silnikiem o pojemności 999 ccm (minimum 500 zł). To oczywiście przybliżone ceny najkorzystniejszych ofert ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że ostateczna wysokość zależy od kilku istotnych czynników branych pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe. Dotyczą one zarówno samej maszyny, jak i właściciela.

Poniżej prezentujemy najczęściej brane pod uwagę czynniki cenotwórcze:

  • Marka i model motocykla
  • Pojemność silnika
  • Rok produkcji
  • Wiek właściciela i jego doświadczenie
  • Historia ubezpieczenia
  • Miejsce zamieszkania

Należy zaznaczyć, że firmy ubezpieczeniowe mogą różnie traktować poszczególne kryteria. Oznacza to, że ta sama osoba może otrzymać znacząco różniące się oferty od różnych ubezpieczycieli. Jak korzystnie wykupić ubezpieczenie motocykla? Porównywarka, czyli narzędzie zestawiające różne oferty, będzie na wagę złota. Warto się nimi zainteresować!

Kto zapłaci mniej za OC na motocykl?

Jak już wspomnieliśmy, na najtańsze ubezpieczenie OC motocykla mogą liczyć osoby ubezpieczające mniejsze maszyny. Ubezpieczenie motocykla 125 ccm będzie mniej kosztowne niż ubezpieczenie jednośladu, którego silnik ma kilkukrotnie większą pojemność. Nie bez znaczenia jest też historia ubezpieczeniowa właściciela. Bezwypadkowość kierowcy znacząco obniża koszty ubezpieczenia, podczas gdy nawet jedna niewielka stłuczka widoczna w systemie oznacza wyższą składkę. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaka będzie wysokość składki, pomocny może okazać się kalkulator ubezpieczenia. Dzięki niemu dowiemy się, ile dokładnie zapłacimy za ubezpieczenie motocykla. Kalkulator to narzędzie, które pozwala sporo zaoszczędzić. Jeden z najlepszych znajdziesz na Wygodnie.pl.

Ubezpieczenie motocykla: Porównywarka, kalkulator na Wygodnie.pl

Jeśli musisz wykupić ubezpieczenie OC motocykla, ale nie chcesz przepłacać, najlepsze oferty znajdziesz na Wygodnie.pl. Dzięki naszej porównywarce dowiesz się, co mogą zaoferować Ci poszczególni ubezpieczyciele. Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie motocykla? Wypełnij formularz w kalkulatorze na naszej stronie, a my wrócimy do Ciebie z odpowiedzią. Znajdź ubezpieczenie OC skrojone na miarę. Skorzystaj z Wygodnie.pl!

Może zainteresuje Cię również