Kalkulator ubezpieczenia motocykla

Kalkulator ubezpieczenia motocykla na Wygodnie.pl

Ubezpieczenie motocykla / motoroweru


Odpowiedz na pytania, pozwoli nam to najlepiej dopasować ofertę do Twoich potrzeb
Pokaż oferty

Ubezpieczenie motocykla – kalkulator

Motocykl jest atrakcyjną alternatywą dla samochodu. Pozwala na podróżowanie dla przyjemności, ułatwiając dojazd do każdego miejsca, także niedostępnego dla czterech kółek. Model o mniejszej pojemności silnika, nie wymaga dodatkowych uprawnień i dużej ilości miejsca do parkowania. Wybór tego środka transportu oznacza, że musisz też wykupić ubezpieczenie motocykla. Pomocny w tym będzie kalkulator.

Ubezpieczenie motocykla

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Polskie przepisy nakładają obowiązek wykupienia komunikacyjnego ubezpieczenia OC na każdego właściciela pojazdu mechanicznego dopuszczonego do ruchu drogowego. Jego celem jest zapewnienie ochrony w sytuacji, gdy właściciel lub inna osoba kierująca pojazdem spowoduje wypadek. Ubezpieczyciel pokrywa wówczas koszty naprawy pojazdu poszkodowanego i jego ewentualnego leczenia. Ubezpieczenie motocykla jest tym bardziej konieczne i uzasadnione, że statystyczna liczba wypadków jednośladów jest znacznie wyższa niż w przypadku samochodów. Szkody także bywają bardzo kosztowne.

Warto wiedzieć, że za brak wykupionej polisy i związaną z tym przerwę w ciągłości ubezpieczenia właściciel pojazdu zapłaci karę. UFG nalicza ją zależnie od długości przerwy – w przypadku motocykla wynosi ona:

  • 190 zł – do 3 dni,
  • 470 zł – od 4 do 14 dni,
  • 930 zł – powyżej 14 dni.

Ubezpieczenie skutera i motocykla – czy istnieją różnice?

Właściciele jednośladów zastanawiają się, czy wybierając pojazd z małym silnikiem mogą skorzystać na OC. Ubezpieczenie skutera czy motocykla podlega tym samym prawom bez względu na wielkość maszyny, jej model czy pojemność silnika. Składka nie jest jednak taka sama ze względu na to, że do jej obliczenia stosuje się inne kryteria. Pomimo to jednak właściciele tych dwóch pojazdów zapłacą zupełnie inną składkę, której wysokość będzie zależeć od wielu czynników.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka będzie jej wysokość, pomoże Ci w tym kalkulator OC. Motocykl 250 ccm, skuter czy motocykl 125 ccm – wszystkie te modele są ubezpieczane według tych samych zasad. Dlatego nie ma znaczenia, jakim pojazdem jeździsz. Korzystając z kalkulatora OC, dowiesz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie motocykla.

Ubezpieczenie motocykla

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia motocykla 125 lub skutera?

Wykupujący ubezpieczenie motocykla 125 czy skutera klient jest poddawany przez towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiedniej weryfikacji. Nie różni się ona od tej, jaką przechodzą właściciele samochodów osobowych. Niestety każda firma ubezpieczeniowa stosuje własne kryteria, zgodnie z którymi ustala ważność poszczególnych czynników. Dla jednej istotne może być doświadczenie za kierownicą, dla innej – stan cywilny lub miejsce zamieszkania. To sprawia, że ten sam właściciel skutera czy motoru zapłaci inną kwotę w różnych towarzystwach.

Jak zatem wybrać tę najkorzystniejszą? Pomocą jest kalkulator OC. Motocykl można też objąć ubezpieczeniem AC, które jest sprzedawane w pakiecie lub niezależnie. Autocasco na motor oferują jednak tylko niektóre firmy.

Ubezpieczenie OC motocykla – czynniki cenotwórcze

Na wysokość składki ubezpieczeniowej za skuter lub motocykl wpływają następujące czynniki:

  • marka i model pojazdu
  • pojemność silnika,
  • rok produkcji,
  • wiek właściciela i jego doświadczenie za kierownicą,
  • historia ubezpieczenia,
  • miejsce zamieszkania.

Dodatkowym czynnikiem zewnętrznym, który warunkuje składkę za ubezpieczenie OC motocykla, są statystyki dotyczące wypadków z udziałem motocyklistów.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Podstawą do obliczenia składki ubezpieczeniowej są wymienione wyżej czynniki. To oznacza, że z pewnością mniej zapłacisz za ubezpieczenie skutera niż za ubezpieczenie motocykla z silnikiem o pojemności 999 ccm. Różnice bywają znaczące i sięgają nawet kilkuset procent. Przykładowo w 2020 roku najtańsze OC kształtowały się w okolicach 500 zł dla dużych maszyn i około 400 zł dla motocykli z silnikiem 600 ccm. Natomiast najtańsze ubezpieczenie motocykla 125 ccm kosztowało około 150 zł.

Istotnym czynnikiem był też wiek maszyny. Tu różnica w cenie OC pomiędzy modelami z silnikiem 600 ccm z 2006 i 2012 roku wynosiła około 120 zł (OC za nowszy model to ponad 500 zł).

Ubezpieczenie motocykla – kalkulator

Ubezpieczyciele, wychodząc naprzeciw klientom, oferują obecnie ubezpieczenie motocykla online. Możliwość dopełnienia formalności bez wychodzenia z domu z pewnością jest bardzo atrakcyjna. Oznacza to jednak, że musisz samodzielnie dokonać analizy ofert i wybrać tę, która jest dla Ciebie najlepsza. Najważniejszy z pewnością jest koszt polisy, który może się znacznie różnić, zależnie od towarzystwa. Jak dokonać skutecznej weryfikacji?

Jeśli chcesz sprawdzić, ile będzie Cię kosztować ubezpieczenie motocykla, kalkulator jest odpowiednim narzędziem do tego celu. W jego rubryki wpisujesz wszystkie informacje, których mogą potrzebować ubezpieczyciele do przeprowadzenia weryfikacji. Pierwsza część jest poświęcona pojazdowi i obejmuje dane, które go charakteryzują – model i markę, pojemność silnika, rodzaj paliwa, moc, przebieg itp. W drugiej wpisujesz informacje o właścicielu i wskazujesz okres, na jaki chcesz wykupić ubezpieczenie motocykla. W odpowiedzi otrzymasz listę ofert.