Pojawił się nowy współwłaściciel samochodu? Zastanawiasz się, co musisz zrobić, aby dopisać go do dowodu rejestracyjnego? W tym artykule omawiamy, co będzie potrzebne do dopisania współwłaściciela, a także czy wpływa to na cenę ubezpieczenia.
Jak dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?
Podstawą, która jest potrzebna do Wydziału Komunikacji, aby dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego jest dokument potwierdzający fakt nadania komuś własności. W przypadku pojazdu drogi są dwie: przed zakupem auta dopisaliśmy go do umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub przekazaliśmy mu część pojazdu na drodze darowizny.
To podstawowe dokumenty, które pozwolą nam na dopisanie osoby do dowodu rejestracyjnego. Do Wydziału Komunikacji powinni udać się wszyscy właściciele pojazdu. Gdyby jednak nowy współwłaściciel nie mógł tego zrobić, potrzebne będzie odpowiednie pełnomocnictwo. Koszt takiego dokumentu wynosi 17 PLN, lecz opłata nie dotyczy osób blisko spokrewnionych z właścicielem pojazdu.
Poza tym, przy dopisaniu współwłaściciela będą potrzebne nam dodatkowo:
- Dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym badanie technicznym
- Karta pojazdu (o ile została wydana)
- Dokumenty tożsamości
- Potwierdzenie zawarcia umowy OC
- Inne dokumenty (np. zaświadczenie z KRSu w przypadku firm)
Zaświadczenie o posiadaniu aktualnej polisy możemy otrzymać od Zakładu Ubezpieczeń, w którym aktualnie posiadamy OC. W tym celu należy skontaktować się z centralą i poprosić o przygotowanie takiego dokumentu (lub za pośrednictwem formularzy elektronicznych na stronie internetowej Ubezpieczyciela). Dopisanie osoby do dowodu rejestracyjnego odbywa się na miejscu.
Współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym a ubezpieczenie
Niezależnie od tego, czy nowy właściciel będzie głównym współwłaścicielem, czy też tym dodatkowym, mamy 14 dni na zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń faktu dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Wtedy Towarzystwo może wykonać rekalkulację składki OC.
W zależności od tego, czy nasza dopisywana osoba jest młodszym kierowcą bez historii ubezpieczeniowej, czy też starszym użytkownikiem, który posiada komplet zniżek, do polisy OC możemy dopłacić lub otrzymać zwrot środków (jeżeli nasz kierujący pojazdem ma większe zniżki). Co ważne, fakt dopisania nowego współwłaściciela wpływa na to, że jeżeli jeden z nich będzie miał szkodę, to zniżki tracą wszyscy posiadacze tego samochodu.
O ile zmieni się cena ubezpieczenia samochodu?
Dziś, w dobie cyfryzacji sprzedaży ubezpieczeń online, jesteśmy w stanie sprawdzić, w jakim stopniu takie dopisanie wpłynie na wysokość składki OC. Dobrym sposobem na sprawdzenie aktualnej stawki jest skorzystanie z kalkulatora OC. Takie narzędzie znajdą również Państwo na naszej stronie.
Czasami osoba dopisywana może być w ujęciu analizy ryzyka tego samego Zakładu Ubezpieczeń najbardziej szkodową dla Ubezpieczyciela – przez to składka może wzrosnąć drastycznie. Korzystanie z porównywarki pozwala nam sprawdzić wysokość ubezpieczenia u wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych. O ile dopisanie współwłaściciela do dowodu nie jest akceptowalną przez ustawę pobudką do wypowiedzenia umowy OC, o tyle przygotowanie kalkulacji na późniejszy okres sprawi, że zaoszczędzimy na polisie, zawierając ją u innego Ubezpieczyciela.
W naszym kalkulatorze OC mogą Państwo zapisać kalkulacje na przyszłość w postaci linka. Wejście w link otwiera kalkulację z danymi - przelicza się w oparciu o aktualne stawki Zakładów Ubezpieczeń. Gdyby pojawiły się trudności przy uzupełnianiu formularza, zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią. Nasi doradcy pomogą Państwu przejść przez proces kalkulacji lub przygotują indywidualną ofertę.